انتصاب فامیلی فسادآور است/ مردم انتظار دارند این اتفاق در دولت سیزدهم نباشد

ایلنا نوشت:رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها درخصوص انتصابات فامیلی، گفت: فرهنگ عمومی امروز جامعه ما اجازه چنین کاری را نمی‌دهد لذا بهتر است از توانمندی و قابلیت‌های این افراد در جاهای دیگری استفاده شود و در کنار خود فردی که مسئولیتی دارد و نسبت فامیلی دارند، نباشد. به این صورت هم نظر مردم تامین می‌شود و هم از ظرفیت‌ها و قابلیت‌های فردی که واجد شایستگی است استفاده می‌شود.

محمدصالح جوکار نماینده یزد در مجلس شورای اسلامی ، در رابطه با برخی انتصابات فامیلی در دولت و نهادهای دیگر که اکنون در اختیار جریان انقلابی قرار گرفته است، علیرغم انتقاداتی که این جریان سیاسی نسبت به همین مساله در دولت گذشته داشت، گفت: مردم آنچه که نسبت به آن در دولت قبل اعتراض و انتقاد داشتند به‌کارگیری افراد با نسبت فامیلی در مناصب مختلف و بازگذاشتن دست آن‌ها در مسائل مالی مانند واردات و صادرات بود. در اثر این اتفاق یک نگاه منفی در اذهان مردم ایجاد شد و انتظار داشتند و دارند که این اتفاق در دولت فعلی سیزدهم انجام نشود.

مسئولان از انتصاب نزدیکان به ویژه در مسائل اقتصادی به شدت حذر کنند/ مطالبه مردم در حوزه انتصابات فامیلی درست و به‌حق است

وی ادامه داد: این موضوع (انتصابات فامیلی) اکنون به عنوان یک پدیده منفی در جامعه ما قلمداد می‌شود. البته اینکه بحث شایسته‌سالاری وجود دارد و اگر کسی ظرفیت و شایستگی دارد باید از توانایی او استفاده شود، درست است اما نگاه عامه مردم این است که وقتی یک وزیر منصوب شد، اقوام و فامیل خود را به هیچ عنوان به کار نمی‌گیرد؛ این جزو نگاه و مطالبات مردم است و مطالبه درستی هم است.

رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها همچنین تصریح کرد: فرهنگ عمومی امروز جامعه ما اجازه چنین کاری را نمی‌دهد لذا بهتر است از توانمندی و قابلیت‌های این افراد در جاهای دیگری استفاده شود و در کنار خود فردی که مسئولیتی دارد و نسبت فامیلی دارند، نباشد. به این صورت هم نظر مردم تامین می‌شود و هم از ظرفیت‌ها و قابلیت‌های فردی که واجد شایستگی است، استفاده می‌شود.

وی ادامه داد: مساله انتصابات فامیلی یک مشکل دیگر دارد و آن ایجاد شبهه فساد است، به ویژه در بحث‌های اقتصادی باید به شدت از بکارگیری افراد نزدیک خود در مسائل اقتصادی که بوی رانت و انحصار بدهد به کلی حذر کنند. این وجه تمایز مشخص نظام اسلامی ما با سایر نظام‌ها است.

جوکار گفت: آنچه که ما امروز انتظار داریم این است که مسئولان، افرادی که قابلیت و توانایی‌ای دارند را به دیگران معرفی کنند که در جای دیگری باشند و در کنار خودشان نباشد که خدای نکرده این شائبه به وجود نیاید که فردی که منصوب شده از اقوام خودش استفاده کرده و شائبه‌های زدوبند و مسائلی مانند این به وجود بیاید.

217

کد خبر 1570150

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 9 =