استاد انسان شناسی دانشگاه تهران:راه حل مشکلات فعلی،آشتی دادن مردم و پرهیز از خشونت است/ خط سیر فعلی ما نتیجه اش مهاجرت و از کارافتادن فکر است

دکتر ناصر فکوهی استاد انسان شناسی دانشگاه تهران به خبرگزاری مهر گفت:هیچ راه‌حلی جز تحمل دیگری و داشتن انعطاف و پرهیز از خشونت و تمایل به سلطه در برابر تفاوت وجود ندارد و خط سیر کنونی که دقیقاً همه راه‌حل‌ها را به رویکرد سلبی خلاصه می‌کند، نزدیکترین راه، نه برای رسیدن به صلح و آسایش اجتماعی، بلکه برای بالا رفتن هرچه بیشتر احساس نگون‌بختی و دامن‌زدن هرچه بیشتر به مهاجرت و انفعال ذهنی و اجتماعی است که به همان‌میزان نیز سبب خواهد شد، فکر افراد از کار بیافتد.

برای جلوگیری از این‌وضعیت دست‌کم گروهی باید میزانی شجاعت و جسارت داشته باشند که بتوانند در میانه بحران، به بحران بیاندیشند و راه‌حل‌هایی ولو کوچک برای برون رفت بیابند.

راه‌حل در آن نیست که دنبال مقصر بگردیم و با متهم کردن این و آن فرد به انتقام فکر کنیم و این تصوّر را داشته باشیم که انتقام گیری را حل خواهد کرد و یا با چند تغییر در آدم‌ها و مدیران و روابط قانونی و غیرقانونی، معجزه‌ای اتفاق می‌افتد و همه‌چیز به وضعیت عادی باز خواهد گشت. مساله در آن است که شجاعت پذیرش اشتباه‌های گذشته را داشته باشیم، دست از شعار دادن‌های بی‌معنا بکشیم و با هدف حفظ استقلال و آزادی و عدالت اجتماعی که اهداف اصلی انقلاب بوده‌اند، سعی در آشتی همه مردم با هم داشته باشیم.

23302
کد خبر 1571019

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۰۸:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۸/۱۷
  0 0
  ایشالا بتونیم مهاجرت کنیم تا از خبرهای بد و منفی و مرگ بر این کشور و آن کشور و تورم های افسارگسیخته که هر روز باهاش مواجهیم فرار کنیم.
 • تورج IR ۱۱:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۸/۱۷
  3 0
  ابتدا باید اعتماد از دست رفته به حکومت را بازگرداند . ولی درایت کافی برای اینکار وجود ندارد ، فقط به قدرت بیشتر فکر میکنند و هیچ ضرورتی برای چنین اموری حس نمی کنند .
 • ایرانی IR ۱۲:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۸/۱۷
  0 0
  حتما ، به روی چشم استاد همین فردا حضرات دستورات جنابعالی را اجرایی میکنن.!!!!!!!