سردار احمدی مقدم: در جمهوری اسلامی توانستیم تا حد زیادی عدالت نسبی را برقرار کنیم

ایسنا نوشت: رئیس دانشگاه عالی دفاع ملی گفت ما در جمهوری اسلامی توانسته‌ایم تا حد زیادی عدالت نسبی را برقرار و اهداف متعالی اسلامی را برپا کنیم.

سردار اسماعیل احمدی مقدم در سومین همایش ملی که در وزارت کشور برگزار شد با اشاره به برخی مشکلات نظام‌های حکمرانی در دوره مدرنیته اظهار کرد: فرار از خانواده، فردگرایی، نابودی محیط زیست و تغییرات اقلیمی از ویژگی‌های نظام‌های حکمرانی به سبک مدرنیته بوده که امروزه جهان را درگیر خود کرده است.

 وی با اشاره به اهداف تاسیس مدرسه حکمرانی متعالی ادامه داد: تحقیق برای بسط و گسترش گفتمان‌سازی در بحث حاکمیت متعالی و به کارگیری آن در نظام اجرایی کشور، از جمله اهداف اصلی این مدرسه است.

احمدی‌مقدم یادآور شد: یکی از مشکلات کشور جدایی دانش از تولید است. فاصله علم و عمل در سطح جامعه و نظام اجرایی به فراوانی دیده می‌شود و ما در این مدرسه باید تلاش کنیم هم نیازهای روز را پاسخ دهیم و هم تولید دانش را به عمل برسانیم.

رئیس دانشگاه عالی دفاع ملی با تاکید بر اینکه حکمرانی مفهومی پیچیده، چند وجهی و نسبی است، اظهار کرد: البته بانک جهانی که مطرح‌کننده این مفهوم بود، نگاه پراگماتیستی و منفعت‌طلبانه داشت و ما شاهدیم که کشورهایی مثل افغانستان که وام‌ها و مبالغ زیادی برای گشایش به آن‌ها روانه شد در پایان دستاوردی نداشتند.

در جمهوری اسلامی توانستیم تا حد زیادی عدالت نسبی را برقرار کنیم

وی با بیان اینکه وجود تعالی در دل ساختار یک حکومت امری بدیهی است، تاکید کرد: مکاتب غرب صرفا نگاه مادی به زندگی بشر دارند و جایی برای خدا در روند زندگی و اعتقادات رفتاری دیده نمی‌شود و نتیجه این نگاه همین است که صرفا سود و منفعت‌طلبی اساس تمام اقداماتشان می‌شود.

احمدی‌مقدم با بیان اینکه حاکمیت یک امر دوسویه است، یادآور شد: یک سوی این امر، فرمان دادن و اقتدار همراه با عدالت و سوی دیگرش فرمان‌بری در سایه عدالت است. کمال مطلوب هدف تمام حکومت هاست و حتی استبدادی‌ترین حکومت‌ها داعیه آن را دارند، اما در مکاتب غرب با حذف نقش معاد و خدا و محدود کردن انسان به جهان ماده مردم را گرفتار تصمیمات لیبرالی کرده‌اند.

رییس دانشگاه دفاع ملی ادامه داد: امروز در غرب حکومت و قدرت یک هدف است، اما در نظام اسلامی این دو ابزاری برای تعالی بشر و رساندن جامعه به کمال مطلوب در نظر گرفته شده است.

وی در پایان اظهار کرد: دو مبنای احکام الهی و نظام اخلاقی عدالت محور از ویژگی‌های نظام اسلامی است و ما در جمهوری اسلامی توانسته‌ایم تا حد زیادی با اجرای این دو مبنا، عدالت نسبی را برقرار و اهداف متعالی اسلامی را برپا کنیم.

23216

کد خبر 1571342

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =