نیکو خردمند از صحبت به جای الیزابت تیلور تا بازی در «خاک آشنا»

نیکو خردمند بازیگر «آوای فاخته» و «آپارتمان» از آن دست بازیگرانی بود که در عرصه دوبله نیز کارنامه درخشانی داشت.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، به نقل از روابط عمومی موزه سینما، نیکو خردمند بازیگر و دوبلور سرشناس که سال ۱۳۸۸ از دنیا رفت. بخش‌هایی از گفتگو با این هنرمند را مرور می‌کنیم. 

نیکو خردمند با بیان اینکه سال ۱۳۱۱  در پامنار به دنیا آمده است، گفت: پدر و عموی کوچکم هر دو علاقه‌مند به تئاتر و سینما و از بنیانگذاران تئاتر در ایران بودند. تمامی فیلم هایی که برای نمایش به ایران می آمدند پدرم جز اولین مخاطبانی بود که آنها را می‌دید. هنوز دیپلم نگرفته بودم که به میدان ارگ اداره رادیو رفتم  و به مدیر آنجا که آقای بزرگمهر بود گفتم می خواهم گوینده شوم و بعد از صحبت و تست گرفتن گوینده شدم . البته در ابتدا به من می گفتند که فقط ساعت بگویم  و دیالوگش هم یادم است که باید می گفتم« اینجا تهران است.

خردمند با بیان اینکه در خانواده ما سینما اهمیت زیادی داشته است، خاطرنشان کرد: یکی از کارهای ضروری که ما همیشه انجام می دادیم و ضروری بود رفتن به سینما با خانواده بود و علاقه‌مندی من از دوبله با دیدن فیلم ها از کودکی شروع شد؛ از دوبله ای که برای شخصیت های خارجی فیلم ها انجام می شد. 

وی همچنین گفت: حتی الان که بیشتر بازیگر هستم تا دوبلور باز هم گویندگی را ترجیح می دهدم. یکی از فیلم هایی که در آن دوبلور بودم و همیشه در خاطرم مانده است فیلم ناگهان تابستان بود که به جای  الیزابت تایلور صحبت کردم . در آن زمان خیلی تجهیزات حرفه ای دوبله وجود نداشت و کار ما سخت بود به عطور مثال، زمانیکه جمله یا کلمه ای را اشتباه می گفتیم باید دوباره از ابتدا شروع به گفتن می کردیم.

خردمند با اشاره به اینکه اولین کارم در سینما با واروژ کریم مسیحی بوده است ادامه داد: اولین فیلمم در بازیگری «پرده آخر» بود که  برای آن نقش جایزه هم گرفتم. یادم می آید که فیلمبرداری آن طولانی شد و کریم مسیحی برای رساندن به جشنواره فشرده کار می کرد.

وی درباره فعالیت های تلویزیونی خود نیز خاطرنشان کرد: سریال های آوای فاخته، آژانس دوستی و آپارتمان را خیلی دوست دارم و در زمانیکه این سریال ها پخش می شدند، طرفداران زیادی داشتند.  

خردمند درباره حضورش در فیلم «مسافران» نیز گفت: خوشحالم از اینکه مخاطبان واقعی سینما بازی من در مسافران با اینکه کوتاه بود را بسیار پسندیدند. هیچ وقت در سینما و تلویزیون کوتاهی و بلندی نقش و اینکه اسمم کجا باشد برایم خیلی مهم نبود. زمانیکه با بهمن فرمان آرا درباره نقش در فیلم «خاک آشنا» صحبت کردیم خیلی خوشحال شدم هم برای همکاری با فرمان آرا و هم برای نقشم زیرا بسیار متفاوت بود؛ زنی که صاحب نمایشگاه نقاشی بود.

خردمند درباره خواهرش آهو نیز گفت: آهو مثل دختر من است و به جز زندگی خودش زمانی زیادی هم برای من می گذارد و حتی درباره فعالیت های هنریمان  باهم مشورت می کنیم‌.

این هنرمند پیشکسوت برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل زن برای فیلم «پرده آخر» در نهمین جشنواره فیلم فجر در سال ۱۳۶۹ و برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل زن برای فیلم «بازیچه» در دوازدهمین جشنواره فیلم فجر ‌در سال‌ ۱۳۷۲ شده بود.

۵۸۵۸

کد خبر 1571759

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • مسعود IR ۱۱:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۸/۱۹
    3 0
    هنرمندان واقعی امثال نیکو و آهو خردمند بودند و هستند... بازی درخشان نیکو خردمند در پرده آخر، خانه خلوت یا سریال دزدان مادربزرگ واقعا فراموش نشدنیه.