اعتراض به اظهارات نماینده رئیسی در افغانستان: طالبان صراحتا به رئیس جمهور ما اهانت کرده، اما شما طالبان را نماینده ملت آن کشور می دانید

روزنامه جمهوری اسلامی نوشت:نماینده رئیس‌جمهور در امور افغانستان روز دوشنبه هنگام ورود به فرودگاه کابل درباره سفرش به افغانستان گفت امروز افغانستان به دست مردم این کشور افتاده و دو کشور ایران و افغانستان با همکاری همدیگر باید امنیت را تأمین کنند.

تکیه آقای کاظمی قمی بر این نکته که افغانستان به دست مردم این کشور افتاده، مفهوم ویژه‌ای دارد که اگر حساب‌شده گفته شده باشد، به معنای اینست که گروه طالبان از نظر گوینده این جمله «مردم افغانستان» و یا لااقل «نمایندگان مردم افغانستان» هستند. اگر چنین معنائی موردنظر نماینده رئیس‌جمهور در امور افغانستان نبوده، باید برای رفع اشتباه، جمله خود را تصحیح کند.

روشن است که گروه تروریستی طالبان را نمی‌توان مردم افغانستان و یا نماینده مردم افغانستان دانست. در عین حال که تردیدی در این واقعیت وجود ندارد، دلایل آن را نیز مرور می‌کنیم تا نماینده رئیس‌جمهور از این پس با توجه به بار معنائی کلمات و جملات سخن بگوید و در بیان مواضع واقعی جمهوری اسلامی ایران دقت لازم را داشته باشد.
اول اینکه طالبان بخشی از یکی از اقوام افغانستان هستند و حتی همان قوم پشتون هم این گروه را نماینده خود نمی‌داند. بسیاری از پشتون‌ها طالبان را لکه ننگی بر دامن قوم پشتون می‌دانند و حاضر به پذیرفتن حاکمیت آنها نیستند.
دوم اینکه دولت خودخوانده طالبان یک دولت انحصاری است و از 27 عضو اصلی آن، فقط دو نفر غیرپشتون هستند. این دو نفر نیز اولاً مسئولیت مهمی ندارند و ثانیاً از افراد وابسته به گروه طالبان هستند. به عبارت روشن‌تر، هیچیک از اعضاء این دولت جعلی، از خارج گروه طالبان نیستند.
سوم اینکه گروه تروریستی طالبان با انتخابات و آراء مردم یا یک انقلاب مردمی به قدرت نرسیده، بلکه یک دولت کودتائی است. بنابراین، هیچ ربطی به مردم افغانستان ندارد.
چهارم اینکه میلیون‌ها نفر از مردم افغانستان به مجرد به قدرت رسیدن طالبان از کشورشان خارج شدند تا زیر بار یک حکومت متحجر، تروریستی و ضدمردمی نروند. به مرزهای شرقی کشور خودمان نگاه کنید و سیل مهاجرین افغانی را ببینید که چگونه از طالبان ابراز نفرت و انزجار می‌کنند. همین سیل مهاجرت در مرزهای شمالی، غربی و جنوبی افغانستان نیز در جریان است و مردم افغانستان به هر وسیله ممکن در حال ترک کشورشان هستند تا زیر فشار حکومت عقب‌افتاده‌ای همچون طالبان نباشند.
پنجم اینکه با گذشت نزدیک چهار ماه از به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان هنوز هیچ کشوری و هیچ سازمان بین‌المللی آن را به رسمیت نشناخته است. این امتناع به دلیل اطلاعی است که دولت و مجامع بین‌المللی از نامشروع بودن و تروریست بودن طالبان دارند.
ششم اینکه سلطه گروه تروریستی طالبان بر افغانستان، نتیجه تبانی این گروه با دولت آمریکا براساس توافق‌نامه دوحه است. برخلاف تبلیغات عده‌ای که تلاش می‌کنند وانمود نمایند آمریکا در افغانستان شکست خورده و از این کشور خارج شده، خروج آمریکا براساس یک نقشه با هدف مسلط کردن گروه‌های تروریستی بر این کشور و ناامن ساختن منطقه بوده است. طالبان اکنون حاکمان نیابتی از طرف آمریکا هستند که توطئه‌های آمریکا را اجرا می‌کنند.
و هفتم اینکه در حدود چهار ماه که از سلطه طالبان بر افغانستان می‌گذرد، این گروه به هیچیک از وعده‌های خود عمل نکرده و حتی برخلاف این وعده‌ها تا توانسته آزادی‌ها را محدود و سرکوب کرده، قانون اساسی را ملغی کرده، مذهب حنفی را حاکم نموده، فقه جعفری را حذف کرده، شیعیان را کوچانده و آواره کرده، تاجیک‌ها را در پنجشیر قتل‌عام کرده، زیر بار انتخابات نرفته، دیکتاتوری مذهبی با امیرالمؤمنین نامیدن هبت‌الله آخوندزاده را رسمی و عملی ساخته، فقر و گرسنگی را بر مردم مسلط کرده، ناامنی را گسترش داده و زن‌ها و دختران را از حقوقشان محروم نموده است.


با توجه به این دلایل روشن، چگونه می‌توان طالبان را مردم یا نماینده مردم افغانستان دانست؟ سران این گروه حتی رئیس‌جمهور ایران را که سخن از ضرورت تشکیل یک حکومت همه‌شمول در افغانستان گفته بود، مورد اهانت قرار دادند. اینکه رهبری و رئیس‌جمهور کشورمان برخواست و نظر مردم افغانستان تکیه کرده‌اند به این معناست که حاکمیت غیرانتخابی و دیکتاتوری گروهی را در افغانستان قبول ندارند.با اینحال،نماینده رئیس‌جمهور در امور افغانستان چگونه به خود اجازه می‌دهد بگوید امروز افغانستان به دست مردم این کشور افتاده؟ تنها تفسیری که می‌توان از این سخن داشت اینست که او به تشخیص خود، طالبان را به رسمیت شناخته تا تطهیرکنندگان این گروه تروریستی که بشدت نگران بلاتکلیفی طالبان هستند را از نگرانی نجات دهد!

23302

کد خبر 1573802

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 4 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 70
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • ناشناس IR ۰۹:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۶
  69 7
  ما که از هیچی این دنیا سر در نیاوردیم...پس چرا همه میگن ایران طالبان را به رسمیت شناخت خدایا حرف چه کسی رو باور کنیم
  • IR ۱۴:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۶
   55 5
   آقا مگر نمیگید طالبان توسط سیا و آمریکا بوجود آمده؟؟؟ پس چی میگید؟؟؟یک بوم دو هوا که نمیشه؟
 • روحانی IR ۰۹:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۶
  طالبان خودخودمردم افغان هستند و90درصدکشورموافق اینها هستند به ما چه؟ به شما چه؟
  • IR ۱۲:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۶
   97 6
   طالبان ۲۶۰ هزار جمعیت داره افغانستان ۳۵ ملیون!قوم پشتون و پاکستان ۴۰ درصد جمعیت رو داره کی میگه اینا خواست مردم هستند؟رفراندوم برگزار کردند؟
  • نورالدین سیاوشی IR ۱۲:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۷
   6 0
   چرا زمان ریاست جمهوری خودتون این حرفارو نمیزدید
  • IR ۱۳:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۷
   4 5
   اگر دنبال حمایت از مردم هستید، از فلسطین بگویید. افغان ها می توانند مشکلات خودشان را درون کشورشان حل کنند و به خارجی ها هم هیچ ربطی ندارد. فلسطین اشغال شده آن هم به دست جماعتی خونخوار که از همه جهان جمع شده اند و یک ملت هم نیستند. دلواپسان امروز افغانستان، می گویند مشکل فلسطین ربطی به ما ندارد. لابد افغانستان هم تا زمانی برایشان مهم است که طالبان مقابل آمریکا سر خم نکنند. اگر طالبان تسلیم آمریکا شود، دلواپسان دست از سر طالبان برخواهند داشت.
 • IR ۰۹:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۶
  کلا روزنامه جمهوری شده وزارت خارجه و محل تصمیم گیری نظام در مورد طالبان و افغانستان. هر روز یک خبری در صفحه اول دارد و می خواهد اثبات کند که هر آنچه اصلاح طلبان در مورد طالبان می گویند درست است و بقیه نادرست است.
  • IR ۱۰:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۶
   26 45
   دقیقا
  • علی IR ۱۱:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۶
   68 7
   سیاست خارجی هیچ ارتباطی با اصول گرایی یا اصلاح طلبی ندارد و منافع ملی کشور اولویت دارد
  • محمد IR ۱۲:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۶
   96 11
   ما باید به فکر خودمان باشیم نه دخالت در کشورهای دیگر طالبان خود دانند با مملکتشون باید به فکر ایران بود که هفتاد میلیون زیر خط فقر داره من یک بازنشسته ام در مخارج زندگیم مونده ام افغانستان با وجود چهل وسه ،چهار سال جنگ تورمش نصف ما نیست عربستان درفکرساخت بزرگترین نیروگاه خورشیدیست ،قطر برای میلیلردرهای جعان شهرک میسازد،امارت بیعرضه ترین کشورمنطقه به فکربزرگترین شهرک مسقف جهان هست ما درمهارقیمت تخم مرغ موندیم
  • احمد RO ۲۰:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۶
   13 7
   کی گفته روزنامه جمهوری اسلامی اصلاح طلب است . این روزنامه وابسته به اصولگراهاست . منتهی اصولگرای میانه روست .
  • حامد IR ۲۲:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۶
   16 6
   نظرت برای روزنامه کیهان چیه که براهمه نسخه میپیچه حتما افاضات حسین شریعتمداری رو گوش دادی حالا اگه کیهان وراجی میکنه وبه همه می پره مشگلی نداره
 • IR ۰۹:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۶
  38 97
  روزنامه جمهوری اسلام چرت گفته مگه امریکا به جایی حمله میکنه انتخابات برگزار میکنه
 • رضایوسفی IR ۱۰:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۶
  وقتی این همه به سوریه خدمت کردیم اینگونه جواب دادفرداطالبان بدترازبشاراسدجواب خواهدداد
  • محسن IR ۲۳:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۶
   17 31
   جناب یوسفی سوریه چطور جواب داد، چیزی که ازش بی اطلاعی اظهار نظر نکن....
 • حافظ IR ۱۱:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۶
  74 8
  تصمیمات اشتباه روزی دامن گیر می‌شود ایران باید به طالبان بفهماند بدون مشارکت تاجیک ها وهزاره ها مشروعیت نزد ایران ندارد طالبان خیلی به ایران نیاز دارد
 • IR ۱۱:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۶
  20 67
  گفته آقای کاظمی قمی این بود که افغانستان از دست آمریکایی ها بدست خود مردم افغانستان افتاد نه اینکه طالبان رو صرفا مردم افغانستان قلمداد کند
  • IR ۱۵:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۶
   42 8
   طالبان مردم افغان نیستند مردم پاکستان هستند
 • مجتبی IR ۱۲:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۶
  43 7
  تحلیل درست و دقیقی بود.احسنت. به دیدگاه دیگران احترام بذاریم.هر انسانی که میتونه نظرشخصی خودشو بگه! بنظرتون اینطور نیست؟لطفانظرات خودتونو اعلام بفرمایید نه اینکه همه رو سرکوب کنید.من چند کارگر مجاز افغانی دارم،حال اینا رو ببینید می‌فهمید طالبان یعنی چی!@@
 • IR ۱۲:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۶
  56 10
  افرین به روزنامه جمهوری همیشه حقو میگه
 • مهرداد IR ۱۲:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۶
  32 28
  دوستان جوری حرف میزنن که انگاری طالبان از اسمان نازل شده . خیر عزیز دل جمعیت بالایی از افغانی ها طالب هستن یا طرفدار طالبان غیر این بود این ابرقدرت پوشالی 20 سال میمون این پا برهنه ها نمشد هرچند منافعش رو که به دست آورد فرار کرد غارت و چپاول. ما جدای از دنیا باید بر اساس منافعمون پیش بریم امروز یا فردا همه با طالبان ارتباط میگیرن ما دوباره انتهای صف باید باستیم.
 • امیر IR ۱۳:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۶
  43 10
  آفرین به نویسنده این متن'رسا وکامل وواقعی.
 • حمید IR ۱۳:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۶
  16 57
  این روزنامه واقعا نمی‌فهمد یا خودش را به نفهمی زده
  • IR ۱۶:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۶
   11 22
   ای روزنامه و اینایی ک حمایتش میکنن خودشونو به نفهمی زدن و گرن خوب میفهمن
 • Hadi IR ۱۳:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۶
  57 5
  مطالب بسیار خوبی را نویسنده تذکر داده ایکاش اهل وزارت امورخارجه بفهمند و خوب عمل کنند
 • ناشناس IR ۱۳:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۶
  20 69
  مردم افغانستان طالبان راقبول کردند توچرا چرت وپرت میگی
  • Abdulwasiq IR ۱۶:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۶
   31 10
   آها شما چطوری به نمایندگی مردم افغانستان اظهار میکنی مردم طالبان را قبول کرده .
  • سیمبا IR ۱۹:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۶
   22 10
   چرا حرف مفت میزنی تو اصلا کی هستی که اضحار نظر میکنی.تو یا خودت طالب هستی یا پاکستانی که چرند میگی.هییییییچ یک از مردم افغانستان هررررگز هررررگز طالبان تروریسم را به رسمیت نشناختیم نمی‌شناسیم و نخواهیم شناخت.این طالبان نمونه ی از همان آمریکا اسرائیلی و پاکستانی هستند که افغانستان را اشغال کردند و دولت دولت دیکتاتوری را می‌خواهند به مردم مظلوم افغانستان را تحمیل کنند.هیچ یک از افغانستانیها با این قوم تند رو پشتونی که به هییییییچ صراتی مستقیم نیست ببینید با چه وقاحتی و پروی داره شیعیان و تاجیک ها و خیلی از اقوامی که کشورشان خانه پدران و مادرانشان هست را بیرون میکنند و میکشند به چه حقی این تروریسم ها چونین جسارتی رو میکنند.ما مردم افغانستان از دولت و ملت بزرگ و شریف ایران انتظار داریم که در این مسیر واضح و روشن درست تسنیم بگیرند و به تروریسم هییییچ وقت اطمینان نکنند که خدای نکرده برای برادران و خواهران ایرانی مان اتفاق ناگواری بیافتد.ما مردم افغانستان از اول انقلاب با شما عزیزان بودیم بعد از چهل سال و تا نسل‌های بعدی به فرزندانمان می‌آموزیم همین راه رو ادامه بدهند ما در ایران پا به پای
 • توحید IR ۱۳:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۶
  17 32
  آقای مفسر من بی سواد سیاسی میدونم منظور نماینده رئیس جمهور از اینکه گفته افغانستان به دست مردم افغانستان افتاده اینه که از سلطه آمریکا خارج شده و به دست خود افغانی ها افتاده بعدشم مگه نمیگین رئیس جمهور دولت فراگیر رو قبول داره چطور میتواند نماینده ش طالبان را تمام مردم بنامد در حالیکه نماینده همان عقیده رئیس جمهور است
 • IR ۱۳:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۶
  8 35
  یعنی شما میگی نماینده ایران چشم بسته این حرف ها رو بیان کرده بدون هیچ تحقیقات اون وقت شما محقق شدین وبه اون یاد میدین
 • مجیدیاوری IR ۱۴:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۶
  33 11
  سلام چرا باید با آمریکا که قدرت جهانی دارد سری توسرا دارد تمام مشکلات ایران دست اوست وراحت میتواند مشگل ملت ایران حل کنه سرناسازگاری داریم اما طالبان که پشیزی ارزش ندارد به رسمیت بشناسیم خیلی راحت احانت به کشور ایران میکنن چرا مسئولان بی‌تفاوت هستند
 • بنده خدا IR ۱۴:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۶
  25 7
  حرف حق گفتی از طرف مردم افغانستان طالبان خونخوار ست
 • داود IR ۱۵:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۶
  11 29
  اگر مر م افغانستان از طالب حمایت نکرد چجوری کل افغانستان افتاد دستش خودت تون گول نزنید وبه مردم هم دروغ نگید ملت افغان راضی بودن به طالبان
 • شاهین IR ۱۵:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۶
  43 7
  طالبانی که خود را نماینده برادران پشتون ما میدانند باید بدانند که پشتون ها چهل در صد جمعیت کشور را تشکیل میدهند نه صد در صد و حتی بسیاری از همین برادران پشتون ما زخم خورده طالبان وحشی هستند وبه گفته دوست پشتون من طالبان کاری بجز خرابی وطن نکرده و نمیکنند و حتی اگر کل جمعیت پشتون کشور طالبان را نماینده خود بدانند طالبان حق در اختیار گرفتن همان چهل در صد قدرت را در کشور دارند نه صد در صد قدرت در حالی که طالبان نه نماینده قوم پشتون هستند نه تاجیک نه هزاره و نه ازبک عده ای مزدور از جانب کشور های عربی هستند که دیر با زود همین مردم کشور با همراهی برادران پشتون ما شرشان را از سره کشور عزیزمان کم خواهند کرد
  • وطن دوست IR ۰۲:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۷
   6 1
   واقعا با شما موافقم طالبان هیچ وقت آبادی نه خواستن و نمیخوان فقط ظالم و وحشی گری بلد هستند در زم همه ما دیدیم سر ملت مظلوم افغانستان مان چه آوردن سر مردم هزاره ما دهکوندی سر مردم پشتون ما قندهار سر مردم تاجیک ما پنجشیر سر مردم اوزبک ما فاریاب ووو.. خواهشن بس کنید دوستان از حمایت و اسرار به رسمیت شناختن این طالبان ظالم به قول یک بزرگ وار که میگه شما که نمیتونید روحیه بدین حداقلش روحیه نگیرید با سپاس وطن دوست
 • علی IR ۱۶:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۶
  15 6
  علنی به شیعیان ایران توسط سراجدین طالب توهین مکند وای برروزی قدرت بگیرند ودست دردست اسرائیل بگذارند الهام علی اف باید ماچ کنید
 • حمید IR ۱۶:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۶
  11 4
  شما بهتر است بفکر مردم خودمان باشی
 • اسکندرزاده IR ۱۷:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۶
  11 25
  هر زمان به مقالات روزنامه جمهوری اسلامی نگاه میکنم یاد کارتون گالیور می افته من می‌دونم ما موفق نمی‌شیم متاسفانه تفکرات امثال این روزنامه بجای استفاده از فرصت‌ها جهت ایجاد وحدت فقط به فکر منافع حزبی و جناحی گروه کج فهمی خود هستند در دولت قبل علاوه بر مفاسد فراوان اقتصادی در سایر مسائل و آمارها عملکرد بدترین رکوردهارا در تاریخ ایران به یادگار گذاشت این روزنامه بغیر از تعریف و تمجید از افتضاحات آن دولت آنهم بدلیل منافع حزبی موضوع دیگری نداشت واقعا در پیشگاه عدالت الهی چه جوابی خواهندداد
  • IR ۱۹:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۶
   6 1
   نه ، مقصود اینه یه وقت بازی نخورید . مطمئنید افغانستان از سلطه' آمریکا خارج شده ؟
 • امین IR ۱۸:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۶
  3 29
  90درصدمردم طالبان راقبول دارند
  • IR ۲۳:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۶
   5 1
   تو که سواد نداری خواهشها نظر چرت و پرت نده
 • محمد IR ۱۸:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۶
  8 9
  هر چه که هست ولی فعلا طالبان حاکم شده و باید قبولش کرد ، وقتی با عربستان و مصر و امارات مذاکره میکنیم، یعنی اینا نماینده مردم هستند؟ مثلا بن سلمان نماینده مردمه عربستانه آیا ؟ روزنامه جمهوری اسلامی روزی‌نامه روحانیه ؟
 • علی اکبر IR ۱۸:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۶
  22 12
  مسعود نماینده مردم افغانستانه،،،همه مردم افغانی وغیر افغانی هم دوسش دارن،،،،من به عنوان یه ایرانی نظرم مسعوده
 • ممصادق IR ۱۸:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۶
  11 2
  متاسفانه سیاست خارجی اشتباه دولت ها تمامی ندارند
 • محمدرضا بهرامی IR ۱۹:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۶
  2 5
  لازمه هر ملتی حکومت است خواه ظالم خواه عادل معقول است حکومت توسط مردم انتخاب شوند ، مگر حکام تمام همسایگان ایران توسط مردم انتخاب شدند ؟
 • جعفری IR ۱۹:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۶
  2 5
  بزرگترین اشتباه نظام اسلامی ما این است که به طالبان روی خوش نشان دهد،، زیرا بهانه ای می‌شود برای همه کشورهای دنیا که هنوز این رژیم کودتایی طالبان را برسمیت نشناخته اند،،، و خود را در یک مرداب سیاسی جدیدی در گیر میکنیم
 • US ۲۰:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۶
  9 1
  آنقدر به این گروه از کوه برگشته رو میدهند تا مثل آن یارو الهام زرافه ای باغ وحش چند وقت دیگر شاخ وشانه بکشند برای ایران
 • علی IR ۲۰:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۶
  3 6
  خنده دار تحلیلت اینه که میگی حتی نماینده پستو هم قبولش ندارن واقعا خنده تلخی داشت که شما طبق چه علمی یا واقعیتی تحلیلگری میکنی
 • IR ۲۱:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۶
  7 7
  مطمن باشید به قدرت رساندن طالبان کاسه ای زیر نیم کاسه دارد طرحی جدید توسط اسرائیل و آمریکاست که تمرکز ایران را از عراق، سوریه،لبنان و فلسطین به سمت مرزهای نا امن طولانی شرق کشور معطوف کنند و در صورت لزوم حملات گسترده ای از آن مرزها توسط طالبان باروکش داعش انجام بدهند ،طالبان فتنه آینده منطقه هست
 • حمید IR ۲۳:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۶
  5 0
  خاک توی سر ما که از طالبان هم باید بکشیم.!!!!
 • IR ۲۳:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۶
  3 1
  بیشتر کشورهای اطراف ایران مثل افغانستان هستند نماینده طائفه حاکم بر کشورشان هستند
 • IR ۲۳:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۶
  1 3
  وقتی حاکمیت کشوری با وجود امریکا کمتر یک ماه توسط گروهی جابجا می شود این یعنی همراهی مردم
 • Firooz IR ۲۳:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۶
  3 0
  حمایت از طالبان مثل حمایت از آذربایجان درقبال ارمنستان درجنگ قره باغ است. درجنگ قره باغ ایران در پشت آذربایجان درآمد و حق را از ارمنستان گرفت دیدید چه شد!!طالبان هم همین است
 • سیدحسین IR ۰۰:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۷
  1 3
  چرا این اصلاحاتچیها اینقدر تلاش میکنند بین ایران افغانستان جنگ بیندازند!!!!
 • ناشناس IR ۰۰:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۷
  7 0
  امروز با یک افغانی صحبت کرده بودم و می‌گفت من حتی نمی‌توانستم با همسر خود در کشورم قدم بزنم و طالبان با اینکار مخالف هستند بنظر من طالبان لیاقت دوستی با ایران را ندارد
 • محمد IR ۰۱:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۷
  4 0
  یعنی این چند نفر آمریکا. را به زانو درآوردن اگر اینطور باشد اینها قهرمان تاریخ بشریت هستند
 • ایرانی میهن پرست IR ۰۱:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۷
  3 1
  مسئولین محترم یه فکری به حال گرونی بی کاری و تورم و بدبختی ملت ایران بکنند .افغانستان و طالبان خودشون باهم کنار میان
 • ایرانی IR ۰۱:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۷
  3 0
  شما فکرمیکنی یکی ازبزرگترین بدبختی ما همین نبود یک همسایه پیشرفته وفارق ازتعصبات قومی مذهبی ست.طالبان تا دیروز دختران وزنانرو ازفعالیتهای معمول اجتماعی منع میکرد.آنقدر گفتن تا مقداری پذیرفته حالا میخواد حکومت کنه؟!فقط تریاک خوب تولید میکرد حالارو نمیدونم
 • IR ۰۱:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۷
  3 0
  شنیدن کی بود مانند دیدن نماینده رسمی و فرستاده دولت جمهوری اسلامی ایران در انظار عمومی و تمام دنیا سخن اورا که طالبان را تایید و قبول داشت یعنی ایران طالبان را به رسمیت شناخت اینک نوشتاری سخن فرستاده خودرا رد می کنید که نشد باید رسما رئیس جمهور یا سخنگوی دولت در تلویزیون ظاهر شود و گفته های فرستاده خودرا رد کنند و بگویید که ایشان از طرف دولت نبوده خودش رفت افغانستان و هر از زبانش درآمد مربوط به است نه دولت ایران
 • IR ۰۲:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۷
  0 2
  روزنامه محترم ج ا سلام علیکم شما چه روزنامه ای هستی که هنوز نمیدونی وزارتخانه ها همگی خواننده طیف قدرت هستند و از خود هیچ قدرتی ندارند بنده خدا هم یه متنی دادن دسش رفته خونده
 • IR ۰۳:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۷
  1 2
  همانطور که داعش را آمریکا برای جنگ و آشوب عراق و سوریه و فراموش کردن اسرائیل پرورش و حمایت کرد، طالبان هم با قرارداد و تفاهم مستقیم با امریکا یک شبه به قدرت رسید و لکه ننگی بر دامان افغانستان خواهد بود
 • H.D IR ۰۶:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۷
  3 0
  اگر مردمی نیست چرا برسلطه طالبان بر کشو رشون مقاومت نکردند بهانه جویی هم نمیشود کرد و دنیا مید اند اکثر مردم افغان مسلح هستند اما دنبال. برنامه های شخصی خود هستند و عادت دارند. دیگران برایشان بجنگند و تصمیم بگیرند.
 • مهدی IR ۰۹:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۷
  1 3
  طالبان با انتخابات سر کار نیامده اند! عده زیادی از مردم با روی کار امدن طالبان افغانستان را ترک میکنند! طالبان یک گروه تروریستی است! اولا انتخابات یک وسیله است نه هدف خروج مردم عادی هم بیشتر جنبه اقتصادی دارد که یک قسمتش مربوط به بلوکه کردن پول ارزی افغانستان توسط امریکا است شما که تا حدودی سمپات غرب هستی از امریکا خواهش کن که پول این کشور را ازاد کند ! وقتی طالبان در تقابل با داعش است و مرتب میگوید میخواهد پای بند به اصول همجواری و همسایگی با ایران باشد چه اصراری بر مشکل تراشی با طالبان داری شما اعتدال گراها،اصلاح طلب ها،لیبرال ها و....راه نشان نمیدهید ادرس چاه را میدهید
 • علی IR ۰۹:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۷
  6 0
  بندهایی که این نویسنده محترم نوشته عین واقعیت است؟ و حکومت واپسگرایی طالب هرگز نمی تواند در افغانستان حکومت کند؟
 • منصور IR ۱۱:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۷
  2 0
  بدیهی است فردی که به نمایندگی به کشوری می رود باید دارای بصيرت سیاسی وشناخت دقیق باشد تاسخنی را نگوید که بعدادر گرو آن سخنان باشد یاتاکسی سخن نگفته باشد عیب وهنرش(دهنش) نهفته (بسته) باشد
 • DE ۱۲:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۷
  5 0
  درواقع آمریکا توسط طالبان در افغانستان کودتائی را صورت داده است.
 • رضایی IR ۱۲:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۷
  4 1
  اتفاقا جهت حمایت از مردم مظلوم افغانستان نماینده ایران بهترین بر خورد را داشتند بنظر می رسد ناراحتی منتقدین ریشه در جای دگر دارد
 • IR ۱۴:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۷
  1 2
  روزنامه جمهوری اسلامی بعد از ۸ سال از خواب بیدار شده ظاهراً هر روز باید چند انتقاد تند از دولت رئیسی بکند .... !! ۸ سال گذشته کاملا خواب بود .
 • قیصر IR ۲۰:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۷
  1 0
  تحلیل درستی است.
 • مسعود IR ۲۲:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۷
  0 5
  برا چی شما غرب گرا ها اینقدر از طالبان آتیش گرفتین. شما بخواین یا نخواین اکثریت مردم افغانستان پذیرای طالبات بودن و الان هم هستن...