چهره عریان فقر در تبریز/ افزایش متکدیان در «شهر بی‌گدا»

ایسنا نوشت: تبریز، شهری با آوازه‌ی "بدون گدا بودن"، این روزها طعم تلخ فقر را بیش از پیش می‌چشد اما گویی بازی با احساسات و عواطف مردم این شهر در پس فشارهای اقتصادی و معیشتی، دستخوش افراد و به خصوص زنانی است که با چهره‌های باز و بسته، دست در مقابل مردم دراز می‌کنند.

مدتی است تبریز با پدیده‌ عجیبی از فقر رو به روست که نه تنها روی سرخ تکدی گران قبلی از جمله آن دسته‌ای که از پاکستان به این شهر آمده بودند را سفید می‌کند بلکه چهره‌ای جدید به این شهر داده است. 

اکنون در تبریز، علاوه بر زنان چادر به سر و پوشیده که چهره‌شان مشخص نیست و کودکانی که در کنار آن‌ها با لباس‌های چرکین و خاکی می‌نشینند، زنانی هم هستند که با روی باز در خیابان‌ها، پیاده روهای اصلی شهر و حتی مغازه‌ها تردد کرده و با دراز کردن دستشان عباراتی چون "بچه‌ام خیلی مریض است. پول ندارم دارو بخرم" و یا "غذا نخورده‌ام پول ندارم غذا بخرم" را به کار می‌برند اما قضیه آنجایی جالب می‌شود که این متکدیان، لباس تمیز به تن داشته و یا حتی چهره‌ی شادابی هم داشته باشند و از طرفی دم از مریضی کودک و کمک ۵۰۰۰ تومنی بزنند. 

این روزها مدل‌های دیگری از تکدی گری در تبریز دیده می‌شود. از متکدیانی که مردم را در هنگام گذر از خیابان‌ها و پیاده‌ روها گیر می‌اندازند تا آن‌هایی که به درب رستوران‌ها و سایر مکان‌های شلوغ می‌روند که در نهایت مردم دلرحم تبریز مجبور به کمک حتی هزار تومنی شوند و خبر نداشته باشند که از صبح چندین نفر اسکناس چند هزاری از سر دلرحمی به آن‌ها داده است. در این میان، تشخیص متکدیان و نیازمندان واقعی از متکدیان سودجو  به نوعی بسیار سخت و شاید غیرممکن می‌شود.

شاید یکی از تغییرات مهمی که به تازگی در چهره شهر هم دیده می‌شود، افزایش زنان چادر به سر (که حتی نقطه‌ای از صورتشان دیده نمی‌شود) در تبریز باشد. شیوه‌ای قدیمی در سایر شهرها که در تبریز چندان دیده نمی‌شد اما انگار در این روزها در چهره شهر اولین‌ها هم ریشه دوانده است.   

افزایش ۱۷ درصدی تکدی‌گری در تبریز/جمعیت زنان متکدی افزایش یافته است

اکنون مسئولان خبر از افزایش ۱۷ درصدی تکدی گری طی شش ماهه نست سال در تبریز را می‌دهند.

حسین علامیر، دبیر دبیرخانه پیشگیری و ساماندهی متکدیان شهر که اکنون در موسسه خیریه حمایت از مستمندان تبریز واقع شده، در این خصوص با اشاره به جمع آوری و ساماندهی ۱۱۸۶ متکدی در طی شش ماه نخست سال ۱۴۰۰، می‌افزاید: از این تعداد ۵۵۰ نفر خانم و ۶۳۶ نفر آقا بودند که نشان از افزایش چشمگیر بانوان متکدی در شهر است.

وی افزایش متکدیان بانوان را زنگ خطری برای جامعه دانسته و می‌گوید: کلیه ارگان‌های ذیربط باید در این زمینه به مسئولیت خود عمل کرده و با راهکارهای قانونی و مدبرانه از گسترش آن جلوگیری کنند.  

وی هم‌چنین به سودجویی برخی افراد از این طریق و شگردهای مختلف آن‌ها برای فریب مردم اشاره کرده و تاکید می‌کند: متاسفانه دستگاه‌های مختلف همکاری خوبی در این زمینه ندارند.

تکدی‌گری یک موضوع بین بخشی است

سعید برزگر، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرمانداری تبریز نیز در خصوص پدیده نامطلوب اجتماعی تکدی گری می‌گوید: موضوع تکدی گری و مدیریت آن یک امر بین بخشی است که صرف اقدام یک دستگاه خاص نمی‌تواند این مشکل را حل کند و باید دستگاه‌های مختلفی به وظایف خود در این راستا عمل کنند.

انواع متکدیان در تبریز 

وی در تشریح انواع متکدیان در تبریز، اظهار می‌کند: گروه اول متکدیان را اتباع خارجی تشکیل می‌دهند که طی سال‌های گذشته نیز در تبریز دیده شده‌اند اما این در حالی است که بسیاری از آن‌ها مجوز تردد و حضور در این شهر را ندارند. خوشبختانه در راستای جمع آوری و ساماندهی این افراد، با همکاری دستگاه قضایی، پلیس امنیت، نیروی انتظامی و خیریه مستمندان تبریز سریعا اقدامات لازم انجام گرفته و تاکنون اجازه ندادیم تا همانند متکدیان خارجی در سایر شهرهای کشور در تبریز نیز بروز و ظهور داشته باشند.

وی می‌افزاید: یکسری از متکدیان دیگری که در تبریز دیده می‌شوند، افراد ایرانی اما از سایر استان‌ها و مناطق هستند که به دلیل روحیه رئوف و لطیف شهروندان تبریزی به این شهر جهت تکدی گری سفر می‌کنند و از نظر ظاهری نیز مشخص است که اهل تبریز نیستند و در اسرع وقت نیز با هماهنگی بین بخشی به شهر خود مشایعت می‌شوند.

متکدیانی که عادت به گدایی دارند

برزگر ادامه می‌دهد: گروه سوم متکدیان حاضر در تبریز، افراد بومی و اهل خود این شهر بوده و تا حدودی نیز شناسایی شده هستند. خیریه مستمندان تبریز که از گذشته‌های دور در این حوزه فعالیت می‌کند، به دفعات زیادی جهت ساماندهی و کمک به پرداخت بیمه و حتی یافتن شغل سراغ این متکدیان رفته اما به دلیل این‌که برخی از آن‌ها عادت به تکدی گری داشته و می‌خواهند همچنان در این مسیر باشند و از طرفی فعالیت در این مسیر، ارقام بالایی را در جیب متکدیان می‌گذارد، در نتیجه این افراد رغبتی نشان نمی‌دهند که این درآمدهای بالا را رها کنند و تحت پوشش نهادهای حمایتی چون کمیته امداد امام (ره) و بهزیستی و یا خیریه مستمندان قرار بگیرند.

میانگین درآمد روزانه ۵۰۰ هزار تا ۱ میلیون تومانی متکدیان

وی در خصوص درآمد روزانه متکدیان، خاطرنشان می‌کند: بر اساس بررسی‌های انجام گرفته، متکدیان روزانه میانگین درآمدی بالغ بر ۵۰۰ هزار تا یک میلیون تومان را کسب می‌کنند. برای جلوگیری از این سواستفاده، باید دستگاه‌هایی چون صدا سیما با ساخت برنامه‌های روشنگرانه و شهرداری همراه با جمع آوری، فرهنگسازی نیز انجام دهند چرا که اکنون مشکل عمده ما در این حوزه، بحث فرهنگسازی است و مردم باید بدانند که یک نیازمند واقعی به دلیل حمایت نهادهایی چون کمیته امداد امام (ره)، بهزیستی و خیریه‌های مختلف هیچگاه دست به گدایی نمی‌زند.

47231

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1574697

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 13 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 21
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • مهدی IR ۱۰:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۹
  2 3
  علی برکت الله
 • محمدرضا IR ۱۱:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۹
  2 38
  انگار تافته جدا بافته ایران هستش، شهر بدون گدا. جمع کنید بابا این تفکرات پانترکیتونو. قسمت انواع متکدیان در تبریز خود نژادپرستی بود!
 • تهرانی فرد IR ۱۱:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۹
  16 3
  تبریز گدا پرور نبود ببین به جه اوضاعی انداختنش
 • IR ۱۳:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۹
  17 0
  سید محرومان این رقم را افزایش خواهندداد
 • مهی IR ۱۴:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۹
  7 1
  بلاخره اونجا هم معتاد داره بیچارها چکار کنند
 • ساسان IR ۱۴:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۹
  19 1
  والا ما تو تبریز زندگی میکنیم و هر روز کارمون جوریه که اکثر نقاط شهر رو میگردیم ولی مورد خاصی مشاهده نمیکنیم.. نمیدونم شما تبریز و دارین میگین یا جای دیگه رو
 • ح IR ۱۷:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۹
  53 5
  عزیزان این تعجب نداره ، تورم هر چی بیشتر فقر هم بیشتر ؛
 • داود IR ۱۸:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۹
  13 0
  این همه ملت تو بدبختی گیر افتادن بعد دولت میبره بچه هاشون تو خارج خوش گذرونی میکنن بعد میدن مدرسه میسازن نمیگن ملت گرسنه چیکار کننن گرونی بیداد میکنه اینا هم میبرن میدن فلسطین تو لبنان مجانی ساختمان میسازن میدن به لبنانی ها بعد ملت خودشون تو ایران پناهی ندارن این ضد ملتن
 • IR ۱۹:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۹
  4 1
  هله بیشترمیشه
 • ع IR ۱۹:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۹
  4 1
  اون عزیز مسئولی که خودش میلیونی حقوق میگیره .ایا از وضع جامعه خبر داره .کدام آدمیه که در سرمای سوزناک زمستان روی آسفالت بنشینه مگر از گرسنگی فقر .
 • IR ۱۹:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۹
  1 3
  اینها را کسی تشویق می‌کنه اینها کار دلالی یه کسی راهنمای اینهاست اگر از کمیته امداد عضویت بشن دیگه سراغه اینکار نمیرن چونکه کمک حالشون میشه
 • M IR ۱۹:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۹
  23 3
  این ابتدای راه است اکثر والدین به کودکان خود به جای زبان مادری و اصیل ترکی زبان فارسی را می آموزند و این یعنی در چند سال آینده شدیدا دچار فقر فرهنگی نیز خواهیم شد. تاسف آور است که کودکی بگوید من زبان مادری خود را بلد نیستم در دوران تحصیل خودم چون پدر و مادرم به من ترکی یاد داده بودند برخلاف تصور اکثر فارسی زبان ها اصلا در مدرسه دچار مشکل نشدم یاد ضرب المثل مرغ همسایه غاز است افتادم اگر این هشدار ها را جدی نگیریم از فرهنگ تبریز دیگر چیزی باقی نخواهند ماند.
 • بازنشسته IR ۱۹:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۹
  7 1
  وای بر مسئولین پر رو و بی کفایت باید کلاهشان رو بالا بگذارند
 • بهرام IR ۲۱:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۹
  15 5
  مطمئن باشید این انسان های نیازمند، نه تنها از شهر تبریز، بلکه از استان آذربایجان شرقی نیز نیستند.
 • رضا IR ۲۱:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۹
  20 2
  تبریز مگه ایران نیست؟ درسته که مقاومت تبریز مقابل فشار اقتصادی بیشتر از بقیه شهرها بود ولی دیگه یه حدی داره! کشور داره به قهقرا میره
 • IR ۲۱:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۹
  25 0
  خجالت هم نمیکشید و با افتخار هم‌ میگید ، ببینید چقدر گندتون بزرگ بوده که شهری مثل تبریز هم که گدا نداشت صاحب گدا شده از صدقه سر بیعرضگی حضرات
 • ناشناس IR ۱۱:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۸/۳۰
  11 0
  خب اینکه تعجب نداره رفته رفته همه گدایی میکنن با این وضعیت کشور
 • آذر IR ۱۲:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۸/۳۰
  15 2
  خواه ناخواه تبریز آبروی آذربایجان هست انشالله مثل گذشته شهر بدون گدا معرفی شود وباقی بماند
 • مهدی IR ۱۴:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۸/۳۰
  8 0
  به جای طبقه بندی گدایان(بندگان خدا)بهتر عدالت واقعی اجرا بشه وهمه به حقوق واقعی خودشون برسند بدین ترتیب نیازمند واقعی هیچ وقت آبرویش را حراج نمی کند.کاش غارتگران بیت المال هم طبقه بندی میشد.
 • سند الگوی پیشرفت اسلامی IR ۱۴:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۸/۳۰
  8 4
  عوضش امنیت داریم!!!!
 • IR ۱۴:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۸/۳۰
  7 0
  مسببین این اتفاقات ناگوارکه باعث تنگی معیشت مردم شدن را خدا هدایت کند اگر هدایت نمی شوند منکوب سرکوبشان بگرداند ان شاالله