رئیس سازمان تبلیغات اسلامی با تاکید بر پررونق شدن حوزه نشر دینی گفت: ما باید با رعایت کامل خطوط قرمز انقلاب اسلامی در شبکه توزیع کتاب، عرضه رمان‌های کوچه بازاری و برخی رمان‌های عشقی را حتی اگر سودآوری داشته باشد، کمتر کنیم.

حجت‌الاسلام و المسلمین مهدی خاموشی در آیین افتتاحیه همایش مدیران فروشگاه‌های موسسه کتاب شهر که صبح امروز (پنجشنبه 26 خرداد) در یکی از مناطق لواسانات تهران برگزار شد، طی اظهاراتی به تشریح برخی نکات کلیدی در توزیع کتاب، طرح بساط کتاب و نشر حوزه دین پرداخت. مهمترین بخش‌های سخنان وی که خبرگزاری مهر آن را منتشر کرده بدین شرح است:

* طبق گزارشات رونق خوبی در اقتصاد نشر موسسه کتاب شهر دیده می‌شود اما مطالبه مقام معظم رهبری از حوزه نشر بیش از اینهاست و ایشان تاکید می‌فرمایند باید به شمارگان میلیونی در حوزه کتاب برسیم.

* کمبود ویترین کتاب و نبود شوق اجتماعی به خرید محصولات فرهنگی از جمله کتاب، از عوامل اساسی پایین بودن آمار کتابخوانی در کشور است؛ خوشبختانه در سالهای اخیر تمرین‌های زیادی برای افزایش شمارگان کتاب داشتیم و رسیدن شمارگان کتاب «دا» به بیش از 540 هزار نسخه نتیجه این رویکرد است. اما این اتفاق به مرور زمان صورت گرفته است و باید با به کارگیری تکنیک‌های روزآمد، این زمان را کوتاهتر کنیم.

* تنوع در محصولات مقبول فرهنگی و جذب مخاطبان از طیف‌های مختلف باید از جمله مهمترین رویکردهای ما باشد و ما باید به تعبیری پردیس فرهنگی و مجموعه‌ای شامل کلیه محصولات فرهنگی به ویژه کتاب داشته باشیم.

* ما باید خطوط قرمز انقلاب اسلامی را در شبکه توزیع کتاب کاملاً رعایت کنیم و عرضه رمان‌های کوچه بازاری و برخی رمان‌های عشقی را حتی اگر سودآوری داشته باشد، کمتر کنیم.

* وظیفه‌مندی موسسه کتاب شهر سود اعضای این موسسه را بیشتر خواهد کرد چرا که مخاطبان انقلاب اسلامی پی می‌برند که این موسسه پرچمدار عرضه کتابهای انقلاب اسلامی است که پردیس فرهنگی مناسب با اهداف و آرمانهای انقلاب اسلامی را ایجاد کرده است به همین دلیل ما باید ممیزی را پررنگ تر کنیم.

* ما به دنبال افزایش تعداد فروشگاه‌های کتاب شهر در سراسر کشور هستیم اما باید پیش از راه‌اندازی این فروشگاه‌ها مطالعه دقیقی درباره مکان‌یابی و تناسب آن با موقعیت جغرافیایی داشته باشیم.

* طرح «بساط کتاب» از جمله ایده‌های پیشنهادی برای شبکه توزیع کتاب است؛ اگر مطالعه دقیقی بر روی این طرح صورت گیرد، در کارآمدی شبکه توزیع و تزریق و ترویج کتاب شیوه بسیار مناسبی خواهد بود.

در این همایش همچنین «حامد شفیق» مدیر عامل «کتاب شهر» با ارائه گزارشی از عملکرد این موسسه از طرح جدید آن برای بساط کتاب در کشور خبر داد و گفت: بر اساس این طرح از افراد مختلف اعم از دانش‌آموزان و دانشجویان برای توزیع کتاب در سراسر کشور استفاده می‌کنیم.

موسسه «کتاب شهر» ایران که با سیاست‌گذاری واحد از مرکز و با نظارت سازمان تبلیغات اسلامی اداره می شود، اواخر سال 83 افتتاح شد و تا به امروز 40 فروشگاه کتاب در 40 نقطه کشور راه‌اندازی کرده است.

6060

کد خبر 157604

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =