گروسی: مذاکراتم در ایران بی‌نتیجه بود

فارس نوشت:مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: «دیروز مذاکرات را به پایان رساندیم. همچنان در حال مذاکره هستیم. موضوعات همچنان باقی است. ما دائماً مذاکره می‌کنیم ولی دیروز به نتیجه و توافق نرسیدیم. علی‌رغم تمام تلاش‌هایم، نتوانستیم دیروز به نتیجه برسیم».

«رافائل گروسی» مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی امروز (چهارشنبه) در کنفرانس خبری خود در «وین» تصریح کرد رایزنی‌ها با مقامات ایران بی‌نتیجه بود به این مفهوم که ما نتوانستیم به نتیجه برسیم من برای یافتن راه‌حل متوقف نمی‌شوم و ادامه می‌دهم.

به تلاش برای رسیدن به تفاهم ادامه می‌دهم، مذاکرات در ایران بی‌نتیجه بود

وی در این خصوص گفت: «این طور باید توصیف کنم که رایزنی‌ها و مذاکرات در ایران بی‌نتیجه بود به این مفهوم که ما نتوانستیم مسائل را به پایان و نتیجه برسانیم. من تلاش‌ها برای رسیدن به تفاهم را رها نخواهم کرد اما در خصوص موضوعاتی که دیروز درباره آن بحث کردیم، نتوانستیم به نتیجه برسیم».

رافائل گروسی سپس به خبرنگار رویترز توضیح داد: «دیروز مذاکرات را به پایان رساندیم. همچنان در حال مذاکره هستیم. موضوعات همچنان باقی است. ما دائماً مذاکره می‌کنیم ولی دیروز به نتیجه و توافق نرسیدیم. علی‌رغم تمام تلاش‌هایم، نتوانستیم دیروز به نتیجه برسیم».


خواهان احیای ظرفیت‌های نظارتی و بازرسی‌های آژانس در ایران هستیم

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره مذاکره با مقام‌های ایرانی گفت: «مذاکرات موفقیت‌آمیز نبود. من خواهان احیای ظرفیت نظارت و بازرسی‌های مورد نیاز آژانس هستم. خواهان احیای دوربین‌های آژانس، سرویس و تعمیر تجهیزات آژانس و تمامی این چیزها هستم و مسئله دیگر این است که موضوعات باقیمانده‌ای در مسائل پادمانی داریم. در مذاکرات شما تلاش می‌کنید از مسائل دفاع کنید، چیزهایی را پیشنهاد دهید اما توافق با ما برای ایران امکانپذیر نبود».

مذاکرات در ایران سازنده بود اما نتوانستیم به توافق برسیم اما باید به توافق برسیم

گروسی در پاسخ به سؤال خبرنگار «پرس تی‌وی » در ارتباط با تفاوت در لحن اظهارات مدیرکل آژانس در کنفرانس خبری تهران و بیانیه‌ای که پس از آن صادر شد، گفت: «مذاکرات (با مقام‌های ایرانی) سازنده و صحیح و حرفه‌ای بود. این یک مسئله است اما ما نتوانستیم به توافق برسیم. ما باید به توافق برسیم و باید این کار را انجام بدهیم».

تلاش برای ادامه مذاکرات با مقام‌های ایرانی را متوقف نخواهم کرد

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی سپس تأکید کرد که همچنان باید گفت‌وگو با مقام‌های ایران را ادامه دهد و در پاسخ به سؤال خبرنگاری در این خصوص گفت: «امیدوارم که مذاکرات با مقام‌های ایران ادامه داشته باشد و حداقل آن این است که من تلاش در این زمینه را متوقف نخواهم کرد و این بسیار حائز اهمیت است».

گروسی در ادامه در خصوص محدودیت‌های نظارتی و بازرسی‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ایران گفت: «ما در حال نزدیک شدن به نقطه‌ای هستیم که من نخواهم توانست، تداوم دانش آژانس (از فعالیت‌های هسته‌ای ایران) را تضمین کنم».

تداوم دیدار و تبادل نظر ایران و آژانس ضروری است

وی همچنین در پاسخ به سؤال خبرنگاری در ارتباط با لزوم همکاری ایران و آژانس تصریح کرد: «ما باید یکدیگر را ببینیم و بشناسیم. ما هم‌اکنون توانسته‌ایم که چنین دیداری داشته باشیم و این به ما کمک می‌کند. من به حرف‌های آن‌ها گوش دادم و آن‌ها نیز به حرف‌های من گوش دادند. آن‌ها نظراتی خاص درباره موضوعات خاص داشتند. من نیز توانستم نگرش خود درباره این روند را به آن‌ها توضیح دهم و انتظاراتم را برای آن‌ها بیان کنم».

مسئله عدم انحراف هسته‌ای ایران، موضوع مورد بحث‌های روز گذشته با مقام‌های ایران نبود

رافائل گروسی همچنین در بخشی از کنفرانس خبری خود در پاسخ به سؤالی درباره اظهارات «محمد اسلامی» رئیس سازمان انرژی اتمی ایران مبنی بر اعتراف آژانس بر عدم انحراف برنامه هسته‌ای ایران گفت: «اول از همه من چیزی برای اعتراف کردن ندارم. ما درباره چنین چیزی بحث و گفت‌وگویی نداشتیم. فکر می‌کنم به گزارش‌های پیشین آژانس اشاره کرده‌اند که گفته بودم هیچ انحرافی در برنامه هسته‌ای ایران صورت نگرفته است اما ما دیروز درباره این مسئله بحثی صورت نداشتم».

امیدواریم مسئله مربوط به بازرسی از بازرسان آژانس مجدداً اتفاق نیافتد

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در پاسخ به سؤالی در ارتباط با برخی گزارش‌ها درباره بازرسی بدنی از بازرسان آژانس گفت: «امیدواریم که چنین چیزی مجدداً رخ ندهد و دلایلی وجود داشته است اما هرگونه اقدام امنیتی باید با توافقات بین آژانس و تمامی کشورها سازگار باشد».

گروسی در خصوص محدود شدن دسترسی آژانس به اطلاعات و فعالیت‌های هسته‌ای ایران توضیح داد: «واضح است که با طولانی شدن عدم دسترسی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تأسیسات ایران و عدم اطلاع از تداوم فعالیت‌های عملیاتی ایران به خودی خود موجب می‌شود که من نتوانم اطلاعاتی را درباره آن چه در ایران در حال رخ دادن است، ارائه کنم».

به تعامل با ایران برای رسیدگی به موضوعات باقیمانده ادامه می‌دهیم

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ادامه گفت: «باید گزارش‌هایی را درباره وضعیت موجود در ایران به شورای حکام ارائه دهم و در عین  حال تعامل و ارتباط با ایران را ادامه می‌دهم تا بتوانیم به این موضوع رسیدگی کنیم این ضروری است که این موضوعات را خیلی سریع حل کنیم. هر اندازه لازم باشد با مقام‌های ایران برای حل این مسائل تعامل می‌کنیم».

مواضع ایران و آژانس بسیار متفاوت است و من با دولت جدید ایران همکاری می‌کنم

وی در بخش پایانی کنفرانس خبری خود در خصوص اختلافات میان ایران و آژانس گفت: «مواضع ایران و آژانس بسیار متفاوت است و جای تعجب نیست. چالش موجود برای همه ما این است که یکدیگر را درک کنیم. دولت جدید روی کار آمده است و نظرات مربوط به خود را دارد. از نظر من مشکلی ندارد و من باید با دولت آن‌ها همکاری کنم. باید به توافق برسیم».

23311

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1576327

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 19
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • US ۱۸:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۳
  58 5
  سازمان انرژی اتمی ایران اگر با آزانس بین المللی انرژی اتمی در راستای پادمان و پروتکل الحاقی NPT همکاری سازنده نداشته باشد شک نکنید کار پرونده هسته ای ایران با صدور قطعنامه شورای حکام آزانس بین المللی انرژی اتمی به شورای امنیت سازمان ملل متحد کشیده خواهد شد!
  • TR ۲۰:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۳
   10 34
   ترسیدی ؟ برجام کلاه بزرگی بود که سرمون گذاشتن
 • IR ۱۸:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۳
  36 6
  این دکان برجام جمع کنید مردم سر کار گذاشتید چند سال با روح رون ما مردم بازی می کنید زندگیمان را نا بود کردین خودتون مسخره کنید
 • GB ۱۹:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۳
  40 2
  دوباره برگشتیم به 10 سل قبل. مذاکره برای مذاکره و تحریم و ژست فاتحانه شکست امپریالیسم.
 • TR ۲۰:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۳
  11 35
  ایران باید هرچه زودتر بمب اتمی شو درست کنه
  • ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ IR ۱۲:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۴
   14 1
   شما برید درست کنید کسی بلد نیست درست کنه
 • IR ۲۱:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۳
  12 37
  تا کی این چشم آبی های کله زرد باید به ما زور بگن؟
  • TR ۱۲:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۴
   1 14
   تا وقتی بمب اتمی نداشته باشیم اوضاع همینه - تحریم و سایه جنگ و .....
 • IR ۲۱:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۳
  8 26
  این یارو ابزار دست چند تا کشور غربیه
 • توانی IR ۰۹:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۴
  13 1
  پروتکل الحاقی بخشی از برجام هست،اگه برجام بخاد احیا بشه باید ایران اجرایش کنه.و گرنه پرونده دوباره به شورای امنیت برمیگرده.و تحریم های شورای امنیت رو بدنبال داره.
 • IR ۰۹:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۴
  3 8
  بابا بمب نشون بدید تمام کنید کار چند سال سختی تحریم هر کار می خواهید بکنید یا اینور یا انور تا کی زندگی مان اسیر این بازی ها باید باشه
 • سینا IR ۰۹:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۴
  9 15
  حاجی روحانی دیگه رفت و حنات دیگه رنگ نداره
 • رئیس خاورمیانه IR ۱۰:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۴
  3 5
  به نظرم باید گروسی و مورا و صدر اعظم آلمان و رئیس جمهور فرانسه و نخست وزیر انگلیس رو به ایران دعوت‌ کنیم،سپس آنها را گروگان بگیریم و در ملاعام اعدام کنیم تا اروپا را در بحران فرو ببریم
 • US ۱۱:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۴
  5 13
  گنده‌تر از تو اومدن نتیجه نگرفتن. ناراحت نباش.
 • ایرانی TR ۱۲:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۴
  7 13
  منفی های ترسو چی میگن ؟ تا کی میخواهین جلوی غربی های قلدر تعظیم کنین ؟
 • بی نام IR ۱۳:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۴
  0 0
  آژانس می خواد اطلاعات میدانی از میزان واقعی پیشرفت ایران تا قبل از 8 آذر داشته باشه که بده دوستان که با ایران معامله کنند
 • ناشناس DE ۱۴:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۴
  0 0
  عراق و چین به دلیل تحریم بانکی طلب ایران رو نمیدن .روسیه هم فکر منافع خودشه . میزان صادرات ترکیه به سوریه ۸برابر ایرانه .ما مردم ایران هم به تحریم ها و تورم و بیکاری عادت کردیم این بمب اتم رو نشون آمریکا بدید خیال همه رو راحت کنید .فردا امارت و ال سعود و بحرین و قطر هم با پول بمب اتم می‌خرند. دیگه خاورمیانه اتمی میشه .
 • IR ۱۵:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۴
  1 0
  وینتر ایز کامینگ
 • IR ۱۷:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۴
  1 0
  بلای بازرسان سرت نیومد برو شکر کن