۹ نفر
۴ آذر ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۵
مزیت توافق موقت برای ایران و آمریکا

کارشناس ارشد سیاست خارجی در گفتگویی به خبرآنلاین گفت: در مواردی که راه حلی برای رفع بی اعتمادی وجود ندارد اما همچنان دیپلماسی تنها مسیر مطلوب شناخته می شود، ابتکار توافق موقت می تواند یک مزیت تلقی شود.

به گزارش خبرآنلاین، دیاکو حسینی درباره پیشنهاد جدید آمریکایی ها درباره توقف غنی سازی ۶۰درصدی ایران و آزادسازی بخشی از دارایی های ایران گفت: در حال حاضر مطالبات طرفین ایران و آمریکا بصورت حداکثری است. اگر این مواضع اعلام شده در میز مذاکرات هم حفظ شود راه رسیدن به توافق را بسیار دشوار می کند اما به هر حال دیپلماسی و چانه زنی بر روی میز مذاکرات، معمولاً تفاوت های عمده و معناداری با مواضع رسمی و عمومی دارد. دیپلمات ها گاهی مواضع سرسختانه ای در رسانه ها اتخاذ می کنند به این امید که خود را سرسخت تر و انعطاف ناپذیرتر نشان بدهند و مسئولیت واگذاری امتیاز برای زنده نگه داشتن توافق را به طرف دیگر بسپارند. اگر هر طرف واقعا به این جمع بندی برسد که طرف دیگر چاره ای جز احیای توافق ندارد، احتمال بیشتری دارد که هرچند خود نیز مشتاق احیای توافق باشد، مواضع سرسختانه و انعطاف ناپذیر را ادامه بدهد و ناخواسته مذاکرات را به شکست بکشاند.

وی افزود: همه طرف ها باید متوجه باشند که اگر برجام را تنها توافق عملی با نظر به خطوط قرمز خود می دانند، چاره ای جز کنار گذاشتن مطالبات حداکثری ندارند. بر اساس یک نگاه که گمانه زنی درباره توافق موقت آن را نمایندگی می کند، در صورتیکه دست پیدا کردن به احیای توافق بطور کامل امکان پذیر نباشد، یک توافق موقت به هدف خرید زمان و کاستن از فوریت تنش، می تواند ضمن آنکه مانع از شکست مذاکرات می شود، سطحی از اختلافات را کم کند. هرچند تا پیش از آغاز مذاکرات هنوز زود است که در این باره صحبت کنیم اما بطور کلی، یک توافق موقت به دو شرط اساسی نیاز دارد. اول؛ ترسیم چشم اندازی برای دستیابی به توافق نهایی و اثبات اراده و جدیت طرفین در رسیدن به آن. دوم؛ تعیین یک بازه زمانی محدود برای عمر کوتاه توافق موقت. این ویژگی ها کمک می کنند که سختگیری برای سپردن امتیازها در یک توافق موقت کمتر باشد.

این کارشناس در پایان گفت: هرچند بعید است که ایران و آمریکا حاضر باشند، اهرم های کلیدی خود را به عنوان امتیازی برای دستیابی به توافق موقت واگذار کنند. مقامات رسمی ایران خواستار برچیدن یکباره تحریم ها شده اند که این در نگاه اول بدان معناست که امکان اجرای مرحله ای تعهدات وجود ندارد اما شاید اگر بی اعتمادی توأم با شکاف در مطالبات ادامه پیدا کند، بهترین گزینه همچنان سلسله ای از توافق های موقت و احیای گام به گام توافق باشد. زیان ناشی از نقض عهد در توافق های موقت که امتیازهای کوچکتر وکمتری مبادله شده اند به مراتب کمتر از زیان ناشی از نقض عهد در توافق های کلی تر است. در مواردی که راه حلی برای رفع بی اعتمادی وجود ندارد اما همچنان دیپلماسی تنها مسیر مطلوب شناخته می شود، ابتکار توافق موقت می تواند یک مزیت تلقی شود.  

مشروح گفتگو را در لینک زیر بخوانید:

فرمول جدید آمریکایی‌ها نتیجه مذاکرات وین را مشخص می‌کند؟

۳۱۱۳۱۱

کد خبر 1576449

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 18
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • یک ایرانی IR ۱۱:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۴
  14 8
  این یک سئوال است،چرامخالفت باکشورهایی که حتّی بمب اتمی دارندازجمله رژیم صهیونیستی،اینقدرباهاش سخت برخوردنمیکنند؟!!چه حسابی است که باایران اسلامی که میخواهدازانرژی هسته ای بصورت صلح آمیزاستفاده کند،مخالفت میکنند؟آیادیگران خونشان ازمارنگین تراست؟؟.
  • جابر IR ۰۸:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۵
   0 0
   پروفسور وقتی افرادی و مناسبی در کشور علنا اصرار به نابودی اسرائیل دارند، چطور میشه به صلح آمیز بودن انرژی هیته از اعتماد کنند. هر چند که در نهایت ممکنه ایران اقدامی هم برای نابودی اسرائیل نکند، ولی بعضی با نادانی در بوق اعلام میکنند.
  • DE ۱۲:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۵
   1 0
   خطاب به جابر: چطوره که اسراییل برای جنگ با یاران و حمله تاسیسات هسته ای ایران رزمایش برگزار میکنه و صراحتا هم بودجه اختصاص داده اما هیچ کشور اروپایی موضع مخالفی نگرفته؟ فقط موشک پرانی ما رو باید محکوم بکنند؟ چرا دانشمند هسته ای رو ترور میکنند خرابکار هست های میکنند کسی صداش در نمیاد اونم زمانی که به قول غربی ها میخوان برجام رو احیا کنند و ایران هنوز در برجام هست؟!لفاظی های اسراییل رو ببینید صراحتا دارند میگن ما کاری به توافق ایران و غرب و برجام نداریم ما کار خودمان رو انجام میدیم .این یعنی چی ؟ یعنی خرابکاری و ترور . اگ قراره ترور و خرابکاری باشهخ چرا ایران باید در برجام بمونه ؟پس آژانس چهکاره هست؟
 • جوزف هادی IR ۱۲:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۴
  8 4
  معلوم نیس فازشون چی هس از یه طرف میگن دنبال یه توافق بلند مدت و قوی تری با ما هستن از طرف دیگه طوافق موقت رو مطرح میکنن بایدن چی میزنه این روزا
  • مهدی IR ۰۳:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۶
   0 0
   اتفاقا توافق موقت بنفع ایرانه چون همشون ناچار میشن تا برای رسیدن ایران به خواسته هاش و مواهب اقتصادیه مذاکرات تلاش کنن و از طرفیم مخالفان بایدن که زیادترم شدن نمیتونن بهش فشار بیارن که چرا تفاهم کردی چون موقته و در کل برای منافع ما خوبه فقط اگر بتونیم مکانیسم ماشرو از متن خارج کنیم خوبه
 • IR ۱۲:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۴
  18 46
  توافق موقت دنبال نخود سیاه فرستادن میباشد. مورد قبول ملت نیست. کل تحریمها باید برداشته شود. غربیها با ایران دارند بازی میکنند. مرگ با هزاران زخم کاری اخرش هم حمله نظامی. ایران باید پیش دستی کنه. امریکا یا تحریمها را بر میداره. یا اسراییل محو خواهد شد. چهل سال پدر مردمو دراوردند. باز میخواهیم فریب شکلات را بخوریم. ننگ بر شما
 • کرمانشاهی IR ۱۴:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۴
  15 5
  حالا که همه میدانند دشمنی آمریکا و اسرائیل با ایران بزرگتر از آن است که با توافق‌هایی همچون برجام حل شود عقل دور اندیش حکم میکند به هیچ عنوان غنی سازی شصت درصد را متوقف نکنیم و در صورت برداشته نشدن همه تحریم‌های زورگویانه آمریکا ، پیشرفت سریع در کمیت و کیفیت غنی سازی را استارت بزنیم و در زمینه پهبادهای انفجاری با سرعت بالا ، توانمندی خود را افزایش دهیم و هرطور که شده به دانش موشکهای مافوق صوت دسترسی پیدا کنیم . جواب زورگویان را فقط با زور میتوان داد زیرا آنان زبان دیگری را متوجه نمی‌شوند . توافق موقت و حداقلی تنها دستاویز دشمنان ایران است و نشان‌دهنده اینکه جرئت در افتادن نظامی را با ایران ندارند .پاینده باد ایران .
 • بهروز سلامی IR ۱۴:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۴
  24 8
  تازمانی که برنامه هسته ای نبود ملت در رفاه و امنیت زندگی میکردند چون نیاز ضروری و فوری نیست بسیاری از کشورها هسته ای ندارند خیلی وضعشان هم عالی است هسته ای برای ایران جز درددسر و هزینه و توقف اقتصاد کشور در سایر زمینه ها و رکود و ادامه تحریمها و گرانی و تورم و فقر و بدبختی فلاکت ناراحتی نارضایتی ملت و بدبین شدن به نظام فرار مغزها و سرمایه ها هزاران مصیبت دیگر چیزی ندارد کلا ضرر و خسارت است بهترین راه نجات کشور تعطیلی و توقف و تخته کردن تاسیسات هسته ای و تعامل سازنده و صلح آمیز با همه دنیاست حتی با امریکا و اسرائیل . به خاطر اعراب سنی مذهب که هیچ محبت و علاقه ای به ایران و شیعه و اهل بیت ندارند ملت و کشور خودمان را نابود نکنیم . همه علما و دلسوزان و مراجع صالح و عاقل این را میخواهند سیاستهای اشتباه متعصبانه کورکورانه نخ نما و دموده و تاریخ گدشته و اشتباه ۴۳ گذشته را کنار گذاشته ودر مواضع و سیاستهای کلی نظام در تعامل با دنیا حتی اسرائیل و امریکا تجدید نظرکنیم این به نفع ملت و کشور و اسلام و همه دنیاست اسلام در درجه اول دین صلح و برادری و انسانیت است نه خشونت و جنگ و خصومت.
  • سرباز بازنشسته IR ۰۲:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۵
   1 0
   بنظر من هسته ای برای ایران زود بود یا با سیاست پیش میرفتند با غرب وامریکا نزدیکتر میشدیم بعدش هسته ای .ولی تعدادی در داخل هستند دوست دارند مردم زجر بکشند وخودشان سود میبرند وقدرت هم دارند.تا انهو هستند توافقی هم وجود ندارد
  • IR ۱۵:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۵
   0 0
   خ ف ه
 • IR ۱۵:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۴
  2 15
  مرگ بر امریکا و سگ حلقه به گوشش اسرائیل غاصب. حتی حرف زدن با کفار کراهت داره
 • مجید US ۱۶:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۴
  7 8
  چه نفعی برا ما داره یه حرومزاده بیاد مث ترامپ باز همون اشو همون کاسه
 • احمد IR ۱۷:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۴
  2 1
  خرگی محض
 • مهدی IR ۱۸:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۴
  5 0
  توقع پایبندی آمریکا به تعهدش، میشه توقع حداکثری؟
 • ولی شیبانیان IR ۲۰:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۴
  3 4
  مواظب حیله اروپایی آمریکایی باشید اگر قرار آمریکا مقداری از داراییهای ایران را بپردازد ما هم باید به همان اندازه از هسته ای که در بر جام گنجانده شده عقب برگردیم اون هم وقتی که داراییهای آزاد شده در سفره مردم نمایان شود
 • استاد دانشگاه IR ۲۲:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۴
  7 3
  پذیرش توافق موقت، همان قطره چکان جام زهر است.
 • رضا IR ۰۷:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۵
  4 0
  راست میگه از ان موقع کردن ۶۰ درصد مردم ان نان خالی راهم پیدا نمیکنند پدر بیامرز مردم کدام کشور ۴۳ سال توتحریم پس این بدان عیب از ماست این همه سال از همه چیز محروم بودیم ازاین ۴۳ سال به بعد به کشورهای همسایه نگاه کن انها کجا ما کجا خدا یا بجز شما به کسی امید نداریم به داد این ملت برس
 • DE ۱۲:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۵
  2 1
  توافق موقت تله آمریکا و اروپاست .یعنی شرطی کردن اقتصاد و وابسته کردن به توافق.اونها میدونند که ایران در دوره جدید داره وابستگیش رو از توافق برجام برخلاف دولت روحانی کم و کمتر میکنه .یعنی کم اثر تر کردن تحریمهای غرب که نمیخوان اینکار انجام بشه و دارند ایران رو وادار به پذیرش توافق موقت میکنند اونهم به ازای چند میلیون دلار از دارایی های خود ایران !!این پروسه یکبار با توافق ژنو انجام شد که همه دیدیم هیچ عایدی برای اقتصاد نداشت و بعد از مدتی جمله هرگز یک یارانی رو تهدید نکنید متولد شد!یعنی بعد از چند ماه باید شاهد فشار طرف مقابل به پذیرش همین برجام که اونها میخوان باشیم .به عبارتی شکست اراده ایران برای گرفتن حقوق خود.