اسلامی: آثار تقویت صنعت هسته‌ای را در زندگی مردم نشان می‌دهیم/مذاکرات وین هسته‌ای نیست

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: به یاری حق تعالی و با تلاش دانشمندان هسته‌ای، هر روز صنعت هسته‌ای را قدرتمندتر خواهیم کرد و آثار و جلوه‌های این فناوری را در بخش‌های مختلفی از زندگی مردم مخصوصا در حوزه پزشکی و رادیوداروها (تشخیصی و درمان) نشان می‌دهیم.

به گزارش خبرآنلاین، اولین سالگرد شهادت شهید محسن فخری زاده با حضور مقامات کشوری و لشکری و جمعی از دوستداران این شهید هسته‌ای از جمله مهندس اسلامی، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی، بهروز کمالوندی، سخنگو و معاون امور بین‌الملل، حقوقی و مجلس در محل امام‌زاده صالح(ع) تجریش برگزار شد.

 در این مراسم رییس سازمان انرژی اتمی ایران این شهید بزرگوار را اسوه ایثار و فداکاری خطاب کردند و با اشاره به خدمات ارزشمند و ماندگار ایشان در حوزه فناوری هسته‌ای،  خستگی‌ناپذیر بودن، استواری و حرکت پرشتاب در رسیدن به اهداف، تعهدات و ماموریت‌ را از ویژگی‌های بارز ایشان برشمردند.

معاون رئیس جمهور با اشاره به فداکاری و ایثارگری این شهید در انجام مأموریت ها و اهداف، گفت: برای شهید فخری زاده احساس یأس معنا و مفهومی نداشت و او ثابت قدم بود و در انجام وظایف خود کوتاهی نمی‌کرد. تهدید برای جان این شهید نزدیک به ۲۰ سال وجود داشت ولی او هرگز با وجود این تهدیدات دست از تلاش برنداشت و در مسیر پر فراز و نشیب پیشبرد برنامه‌ها و اهداف فناوری‌های نوین کشور، بدون ترس و تا واپسین لحظات حیات خویش تلاش کرد.

وی افزود: موضوع حایز اهمیت این است که دشمنان انقلاب اسلامی اهداف و حیات متعالی این انقلاب شکوهمند را برنمی تابند و برای از بین بردن انقلاب با همه ابزار و ظرفیت‌های خود به میدان آمده اند.
معاون رییس جمهور گفت ما در ۴۰سال گذشته انواع و اقسام توطئه ها و حرکت‌های مخرب را شاهد بودیم؛ ترورها، جنگ، انواع و اقسام فتنه‌هایی که با اخلال‌گری در فرآیندهای اجرایی در کشور ایجاد کردند بطوریکه همواره علیه جمهوری اسلامی ایران تهدیدهایی وجود داشته است.

اسلامی تصریح کرد: آخرین نسخه‌ی دشمنان ایران، نسخه‌ی جنگ اقتصادی بود که ما امروز در دامنه این جنگ هستیم؛ اگرچه به مردم ما خیلی سخت گذشته است، اما به پاس الطاف خداوند متعال جمهوری اسلامی توانست با حداقل آسیب از این تنگه و شرایط سخت عبور کند و به سمت رسیدن به وضعیت مطلوب حرکت داشته باشد.

وی گفت: همواره استکبار جهانی به سرکردگی آمریکا، برای رسیدن به اهداف خود از تحریم های ظالمانه و فشارهای اقتصادی استفاده کرده است. آنها تحریم را برای تسلیم و تسلیم را برای تسلط بر ملت‌ها می‌خواهند که برای کشور ما به شیوه‌های گوناگون این موضوع را  در دستور کار خود قرار داده اند. شما دقت کنید در تمام جنگ‌هایی که آمریکا ورود کرده است تا زمانی که یک کشور را به خلع سلاح وادار نکرده، وارد عرصه جنگ با آن نشده است. ولی درخصوص جمهوری اسلامی ایران به لطف خداوند و جانفشانی شهداء و رهبری داهیانه مقام معظم رهبری و همچنین مقاومت مردم ایران این آرزو را به گور خواهند برد.

رییس سازمان انرژی اتمی درباره اهداف دشمنان ایران اسلامی اظهار داشت: در شرایطی هستیم که با فشارهای گوناگون در محیط بین‌المللی مواجه هستیم و آنها به دنبال این هستند که جمهوری اسلامی را به هر طریقی مثل تحریم، مذاکره و تهدید از مسیر موفقیت دور کنند. آنها هرگز نیت نداشتند که ایران موفق باشد. از ابزارهای گوناگون حتی موجه مانند ظرفیت سازمان های بین‌المللی در این دوره برای ایجاد فضای متفاوتی که مسیر را بر ایران محدود کنند استفاده کرده و می کنند.

وی افزود: در برجام هم جمهوری اسلامی ایران خیلی خالصانه به تمامی تعهدات خود بدون هیچ‌گونه کوتاهی عمل کرد اما آنها به تعهدات خود عمل نکردند.  امروز هم اتهامات ساخت بمب اتم را به جمهوری اسلامی نسبت می دهند و هر روز  در رسانه‌ها با این اتهام به دنبال فشار بمنظور توقف فعالیت هسته‌ای ایران هستند، اما به فضل الهی هرگز نخواهند توانست به این هدف شوم خود برسند.

وی گفت: با رفتار صحیح حقوقی، قانونی و سیاسی، بدون اینکه بهانه‌ای به دست مخالفین جهت ایجاد مزاحمت برای کشور بدهیم، مذاکرات حول پادمان و تعهدات NPT  که تکالیف قانونی کشور است را انجام داده‌ و نشان داده ایم که مسیر هسته‌ای ایران فقط صلح آمیز است و در این زمینه به دنبال فناوری های نوظهور و موثر در زندگی مردم هستیم.

اسلامی با اشاره به ادامه فعالیت‌های موثر جمهوری اسلامی ایران در صنعت هسته‌ای، بیان داشت: به یاری حق تعالی و با تلاش دانشمندان هسته‌ای، هر روز صنعت هسته‌ای را قدرتمندتر خواهیم کرد و آثار و جلوه‌های این فناوری را در بخش‌های مختلفی از  زندگی مردم مخصوصا در حوزه پزشکی و رادیوداروها (تشخیصی و درمان) نشان می‌دهیم.

وی ادامه داد: در دیگر حوزه‌های کشاورزی، زیست محیطی و  صنعت از انرژی هسته‌ای به شکل موثری استفاده خواهیم کرد؛ متاسفانه بخش تولید برق از انرژی هسته‌ای مغفول مانده و تاکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر تولید حداقل ده هزار مگاوات برق هسته‌ای در دستور کار ما است تا مردم ایران بتوانند از این فناوری به بهترین شکل ممکن استفاده کنند.

وی در پایان سخنان خود گفت: امیدواریم که خداوند متعال ما را شرمنده شهدا نکند و در راه پیشبرد و اعتلای انقلاب و جمهوری اسلامی گام‌های بزرگ و موثری را برداریم.

دیگر سخنران این مراسم حجت الاسلام والمسلمین دکتر رفیعی بود که در باب جایگاه والای شهدا نزد خداوند متعال سخنرانی کردند و در ادامه به مراتب والا و خدمات ارزشمند این شهید بزرگوار در راستای اعتلای کشور اشاره نمودند.

 این مراسم باشکوه که به همت خانواده معظم این شهید والامقام برگزار شد با مداحی و مرثیه سرایی میثم مطیعی مداح اهل بیت علیهم السلام به پایان رسید.

خارج شده از برجام، درباره تاسیسات کرج اظهار نظر نکند/ مذاکرات با گروسی شکست نخورده است

محمد اسلامی همچنین در حاشیه مراسم نخستین سالگرد شهادت شهید محسن فخری زاده در جمع خبرنگاران افزود: تاسیسات کرج مرتبط با موضوع برجام است و آن‌هایی که در برجام بی تعهدی کرده و از آن خارج شده اند حق اظهارنظر درباره آن را ندارند و نمی‌توانند مدعی باشند بنابراین چنین چیزی از نظر جمهوری اسلامی هرگز پذیرفتنی نیست.

وی تصریح کرد: آن‌ها به تعهدات خود به ویژه در دوره ترامپ عمل نکرده اند و این فضا در دوره جدید تغییر کرده است و نمی‌تواند تعهدات یک طرفه باشد چرا که ما به همه تعهداتمان براساس برجام عمل کرده ایم.

 بر اساس گزارش خبرگزاری صدا و سیما اسلامی تاکید کرد: مذاکرات در پیش روی وین نیز در خصوص مسائل هسته‌ای نیست بلکه درباره برجام و آن هم عمل کردن طرف مقابل به تعهدات خود است بنابراین دیگر اینکه یک طرفه به آن متعهد باشیم گذشته است بلکه این بار باید آن‌ها در عمل نشان دهند که متعهد هستند و پس از راستی آزمایی تعهدات آنها، ما هم به آنچه که متعهدیم عمل می‌کنیم.

وی همچنین درباره تناقض سخنان رافائل گروسی پس و بعد از سفر به ایران گفت: مدیر آژانس به فعالیت هسته‌ای ایران طبق روال قانونی اذعان کرد، اما به نظر می‌رسد در فضای رسانه‌ای غرب غوغاسالاری صورت می‌گیرد مبنی بر اینکه مذاکره وی در تهران شکست خورده است. این درحالی است که آقای گروسی در فضای مجازی هم نوشت که این مذاکرات سازنده، اما ناتمام بود.

رئیس سازمان انرژی اتمی ادامه داد: مذاکرات ما با آژانس شفاف و براساس پادمان و ان پی تی صورت می‌گیرد و این مذاکرات ادامه خواهد یافت و به علت اینکه باید وقت بیشتری برای برخی موضوعات قرار داده می‌شد تا بتوان آن‌ها را نهایی کرد زمان کم بود، اما هرگز مذاکره اخیر شکست خورده نیست و آقای گروسی نیز چنین مطلبی نگفته است.

وی گفت: ایران در خصوص فعالیت‌های هسته‌ای خود بسیار جدی است چرا که آن را در خصوص مصارفی همچون برق، صنعت، کشاورزی و پزشکی همچون رادیوداروها ضروری می‌داند.

۳۱۱۳۱۱

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1576847

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 11
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۸:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۵
  31 0
  اثار گرانی تورم و رکود
 • US ۱۹:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۵
  29 0
  دلار کف 30 هزار تومن رو نبینه صلوات بفرستین
 • IR ۱۹:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۵
  32 0
  تغییراتش رو 20 سالی هست متوجه شدیم. شما که عمران خوندی بهتره در موارد تخصصی خودتون نظر بدهید.
 • فرهنگ IR ۰۷:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۶
  15 1
  آقای اسلامی در کشوری که جوانان آن بیکار هستن و امیدی به فردا نیست و ازدواجی صورت نمی گیرد که تضمین کننده فردا کشور باشد صنعت هسته ای شما که کل درآمد کشور هزینه آن شده به چه دردی می خورد به فکر شکم و آینده مردم باشید .
 • IR ۰۸:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۶
  15 0
  داداش دمت‌گرم ، بیشتر از این نشون ندی ممنونت میشم ،
 • IR ۰۸:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۶
  14 0
  داداش دمت‌گرم ، بیشتر از این نشون ندی ممنونت میشم
 • سجاد IR ۰۸:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۶
  16 0
  برقمون که هی قطع میشه دارو هم که بعد تحریم پیدا نمیکنیم مرغ و گوشت هم که هورمون و داروی وارداتی گرون شده نمیشه خورد صنعت هم که مردم تولیداتون رو از نزدیک مشاهده می کنند ، با زندگی مردم بازی نکنید خدارو خوش نمیاد با دنیا صلح کنید مردم مثل شهروند عادی زندگی کنند
 • IR ۱۵:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۶
  2 0
  ما فقط اینجا زمان و اینترنت خودمونو هدر می دیم هر کی ندونه میگه مسئولین میان نظرات مارو می خونن
 • IR ۱۸:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۶
  2 0
  اگه نشون ندادی چی؟
 • IR ۰۹:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۷
  0 0
  اگه راست میگی همه اثراتش رو چه خوب چه بد بگید
 • ۷۷ IR ۱۹:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۷
  0 0
  آقای وزیر تا همینجا که اثرات انرژی هسته ای را به مردم نشان دادید برا هفت پشتمان کافه است تورابخدا دیگر بس است بیشتراز این اثرات نمیخواهیماهیم انهایی را ه م که گفتی اصلا همگی قبل از هسته بازی شما هم در کشور بود