اولین پیام صوتی ملاحسن آخوند خطاب به مردم افغانستان

شفقنا نوشت: ملاحسن آخوند، رئیس‌الوزرای طالبان در پیامی صوتی که از تلویزیون ملی شام امروز (شنبه، ۶ قوس) نشر شد در نخستین بیانیه‌اش گفت که خواستار روابط نیک امارت اسلامی با سایر کشورهای منطقه و جهان است.

به گزارش خبرگزاری شفقنا افغانستان، ملاحسن آخوند(نخست وزیر حکومت طالبان) گفته است که اشغال و جنگ در افغانستان به پایان رسیده است و امنیت تأمین شده است.

او می‌گوید که امنیت در افغانستان تامین شده است و از سر و مال مردم حفاظت خواهند کرد.

نخست وزیر طالبان در این ویدیو در مورد برخورد با نیروهای امنیتی پیشین گفت: «با نیروهای امنیتی پیشین برخورد انتقام جویانه نشده‌است، اما اگر آنان دست به فعالیت‌های ضد امنیتی بزنند، با برخورد جدی روبه‌ور خواهند شد.»

وی در این بیانیه گفت که حکومت تازه همه شمول‌تر از حکومت پیشین است.

او در ادامه گفت که امارت اسلامی می‌خواهد با همه کشورها روابط خوب سیاسی و اقتصادی داشته باشد. همچنین اضافه کرد که امارت اسلامی نمی‌خواهد در امور دیگران مداخله کند و از کشورها خواست که کمک‌هایشان را به مردم افغانستان ادامه دهند.

به گفته وی، اگر ذخایر ارزی افغانستان آزاد شود، مشکلات اقتصادی در کشور حل خواهند شد. او افزود که چالش‌های اقتصادی پیش از آمدن امارت اسلامی وجود داشت.

رییس الوزرا به تمام ادارات دولتی دستور داد که برای رسیدگی به مشکلات مردم دروازه‌های ادارات حکومتی را باز نگه دارند و افرادی را که از نام نیروهای امارت اسلامی سوء استفاده می‌کنند، خلع سلاح و به پنجه قانون بسپارند.

او همچنان افزود که برای اصلاحات ادارات دولتی کمیسیون‌های گوناگون را ایجاد کرده است تا به مشکلات مردم رسیدگی صورت بگیرد.

ملامحمد حسن همچنین گفت حق‌های زنان به‌گونه‌ی بی‌پیشینه‌ی تامین شده است، زمینه‌ی آموزش هم بر آنان در چوکات اسلام فراهم خواهد شد: امروز زنان در افغانستان مصوون اند و هیچ‌کسی نگاه بدی به سوی زنان نمی‌تواند. زنان حق تحصیل و کار را دارند، هم‌اکنون درس می‌خوانند و کار می‌کنند و ما برایشان زمینه‌های خوب‌تری برای درس و کار را مساعد می‌سازیم.

۳۱۱۳۱۱

کد خبر 1577249

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • شاهین IR ۱۵:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۷
    2 0
    اول این که طالبان ..نمیتوانند در اموره دیگر کشورها دخالت کنند و قدرتی ندارند که دیگر کشور ها تحدید کنند و دولت وضحک همیه طالبان شمولتان هم نه در داخل ونه در خارج از کشور هیچ رسمیتی نه دارد ونه خواهد داشت و به جای گفتن حرف های گنده ولاف زدن های بیجا به فکره مردم باشید که از گرسنگی در حال مرگ هستند با دوستم که در کابل است امروز تماس گرفتم که گفت مردم از فقر و گرسنگی یکی یکی در حال مرگ هستند و ما هم سه روز است که دیگر چیری برای خوردن نداریم و گرسنگی در حال از پای در آوردن خواهر و برادر کوچک من است و سو تغذیه و گرسنگی بسیاری از مردم را از پای درآورده بعید است افراده زیادی بتوانند از وضعیت جان به در ببرند..طالبان هم غافل از درد و گرسنگی مردم فقط بلدند جلوی دوربین های رسانه ها به لاف زدن بپردازند که ما کشور های دیگر را تحدید نمیکنیم و فلان در حالی که بسیاری از مردم کشور خودش از گرسنگی و فقر یکی پس از دیگری در حال مرگ هستند با لاف زدن و حرف زدن های بیجا هیچ مشکلی از مردم حل نخواهد شد حل این بحران های خطر ناک که مردم را به مرزه نابودی کشانده تخصص و سواد میخواهد که طالبان هیچ یک را ندارند