روزنامه جمهوری اسلامی:همین اندازه که برای برجامی که می گفتید مرده است مذاکره می کنید یک نقطه قوت است

روزنامه جمهوری اسلامی نوشت: طبق آنچه مقامات وزارت امور خارجه کشورمان اعلام کرده‌اند قرار است فردا دور جدید مذاکرات مربوط به برجام در وین برگزار شود.

*اینکه کارگزاران کنونی نظام جمهوری اسلامی، که در گذشته همواره علیه مذاکره و علیه برجام سخن می‌گفتند و آن را مرده‌ای که قابل احیا نیست می‌دانستند، اکنون عزم جزم برای مذاکره دارند، نقطه قوتی است که باید از آن استقبال کرد. حتی آن دسته از افراطیون مجلس که قبلاً نسخه‌ای نمادین از برجام را جلوی دوربین‌ها به آتش کشیدند و تلویزیون نیز این صحنه را خبری کرد و نشان داد نیز اکنون موافق مذاکره درباره برجام و احیاء آن شده‌اند و این نیز موجب خرسندی است.

*مقامات وزارت خارجه کشورمان بارها تأکید کرده‌اند که با «مذاکرات نتیجه‌محور» موافقند و مذاکره را برای مذاکره نمی‌خواهند. این، نکته مهمی است ولی چون از بدیهیات است، مطرح کردن آن جای سؤال دارد. مگر از دور هم جمع شدن و مذاکره کردن، انتظاری غیر از رسیدن به نتیجه می‌توان داشت؟! طرف مقابل هم قطعاً دنبال به دست آوردن نتیجه است. آنچه مهم است اینست که طرف ایرانی با هوشیاری درصدد باشد نتیجه‌ای منطقی که منافع کشور را تضمین کند به دست بیاورد.

* شنیده می‌شود گروه جدید مذاکره‌کننده درصدد است همه چیز را از ابتدا شروع کند و راه پیموده شده را نادیده بگیرد. اگر مذاکره‌کنندگان جدید چنین تفکری دارند، باید بدانند که برخلاف شعاری که می‌دهند، در پی مذاکره نتیجه‌محور نیستند، زیرا این تفکر به اتلاف وقت منجر خواهد شد و عملاً به مذاکره برای مذاکره تبدیل خواهد گردید. اگر گروه قبلی مذاکره‌کننده نتوانست به نتیجه نهائی برسد به این دلیل بود که موانعی از داخل کشور بر سر راه داشت. آن موانع، مخصوص دولت قبلی و گروه قبلی مذاکره‌کننده بودند و دولت فعلی با آنها مواجه نیست. بنابراین، گروه مذاکره‌کننده جدید می‌تواند بدون برخورد با مانع به پیش برود و مذاکره را به نتیجه برساند. اگر این مذاکرات از همان نقطه که قبل از انتخابات ریاست جمهوری 1400 رها شد ادامه پیدا کند، با توجه به اینکه موانع برداشته شده، قطعاً خیلی زود به نتیجه خواهد رسید.

* یکی از عواملی که می‌تواند مذاکرات وین را سریع‌تر به نتیجه برساند، استفاده مذاکره‌کنندگان جدید از تجربیات گروه قبلی است. اعضاء آن گروه، افراد توانمندی بودند که با تسلط کامل بر موضوعات مورد مذاکره توانستند از منافع کشور دفاع کنند و راه را برای رفع تحریم‌ها هموار نمایند. خود اعضاء اصلی گروه مذاکره‌کننده قبلی نیز برای کمک به مسئولین جدید اعلام آمادگی کرده و مقامات جدید وزارت خارجه نیز بر ضرورت استفاده از تجربیات آنان تأکید نموده‌اند. اکنون زمان استفاده از این تجربیات ارزشمند است. ما نباید از سرمایه‌های ارزشمند کشور غافل شویم و جامعه را از تجربیات آنها محروم نمائیم. همه باید برای اعتلای کشور و حفاظت از منافع و مصالح مردم دست به دست همدیگر داده و مشترکاً مشکلات را حل کنیم.

* شاید کلیدی‌ترین نکته در این مبحث این باشد که برخلاف تبلیغات منفی و البته بی‌پایه کاسبان تحریم، برای رفع تحریم‌ها راهی غیر از احیاء برجام وجود ندارد. دولت سیزدهم برای حل مشکلات باید به مذاکرات برجامی توجه ویژه نشان دهد و فارغ از بهانه‌تراشی‌ها آن را به سرانجام برساند. هیچکس خواهان نادیده گرفته شدن منافع کشور و ملت و خدشه‌ وارد شدن به عزت و اقتدار نظام نیست و هیچ مسئولی نیز حق ندارد منافع مردم را فدای خواست بیگانگان کند. با غیرقابل اغماض دانستن این اصول و معیارها، می‌توان مذاکرات را بگونه‌ای پیش برد که به نتیجه مطلوب برسد و به رفع تحریم‌ها منجر شود البته اگر اراده سیاسی برای این کار وجود داشته باشد.

23302

کد خبر 1577270

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 22
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • عرشیا IR ۰۷:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۷
  82 3
  روزیکه تمام حاکمیت بد و بیراه به برجام را عین صواب می‌دانست گذشت ،الان دیگر دولت ملوس آمده و فهمیده اند با ۴ تا شعار توخالی و ناسزا گفتن به همه جهان کاری از پیش نمی‌رود .....
 • عبدالکریم IR ۰۷:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۷
  7 118
  آقای روزنامه جمهوری اسلامی ، فکر نکن که ما کشته و مرده مذاکره و دست دادن و خندیدن با آمریکای شیطان هستیم . اینکه می خواهیم مذاکره کنیم و اینکه امروز تیم دکتر رئیسی ریاست محترم جمهور وارد کار شده اند بدین جهت مهم است که یک دلسوخته و دلواپس نظام آمده است . امروز بیش از هر زمان دیگر ما بایستی کار را یکسره کنیم و دهن آمریکا و ایادی اش را سیمان بگیریم و این از بچه های حزب الهی و ولایت مدار ساخته است
  • IR ۱۷:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۷
   30 2
   اصلا تو چیکاره ای که خودتو داخل آدم حساب میکنی؟!
  • IR ۱۸:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۷
   26 0
   فعلا که بچه حزب الهی و ولایتمدارها رفته اند که برجام را احیا کنند!!!فهمیدنش اینقدر سخت است!!!
  • انسان IR ۱۹:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۷
   9 21
   عبدالکریم دمت گرم،با حرفات خیلی فشاری میکنی یه عده رو و اکثراً شون هم جوابی ندارن بهت فحش میدن از حرص،ادامه بده👍
  • IR ۲۱:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۷
   14 4
   جناب عبدالکریم با این منطق که حاکمان آمریکا شیطان و حاکمان ایران فرشته اند از پایه مشکل دارم. به نظرم در این دنیا نه فرشته ای هست و نه شیطانی. اما فرض کنید حاکمان ایران معصوم و حاکمان آمریکا در جناح باطل. نظرتان در مورد صلح امام معصوم دوم با سفاک ترین افراد زمان و بیعت مصلحتی چیست؟
 • IR ۰۸:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۷
  50 3
  این حرفها را نزن کیهان ناراحت میشه ، افراد قبلی را اصلا ، اوف اوف ، برجام مرده را این افراد میخواهند زنده کنند ببینیم چه میکنند با مملکت و تعهدات بین المللی البته از تجربیات تخریبی کیهان نیز استفاده کنند
  • IR ۰۱:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۸
   1 0
   وهمچنین از تجربیات عبدالکرم خان همه چیز فهم
 • ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ IR ۱۰:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۷
  53 4
  زنده باد جمهوری اسلامی ایران مشت بر دهان کیهان
 • ناشناس IR ۱۰:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۷
  2 48
  روزنامه جمهوری،. چه برجامی .دقت کن هیچ کشوری برای انرژی هسته این همه سال مذاکره نمی کنند .اگر می گویند برجام مرده است راست می گویند .برجامی که مذاکره اش تشریفاتی است چه برجامی است مگر یک مشکل ۲۰ سال مذاکره می کنند .غر بی ها دروغ می گویند .نمونه اش لیبی ،عراق، کره شمالی ،ایران ،و... کدامش غربی ها عمل کردند .روزنامه جمهوری بفهم بفهم.
  • ‌ ‌ ‌ ‌ IR ۱۶:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۷
   2 0
   شما میخواهید روزنامه‌ی جمهوری اسلامی را زیر سوال ببرید ؟
 • ناشناس IR ۱۱:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۷
  4 62
  روزنامه جمهوری اسلامی بیشتر شبیه نشریات انگلیسی و امریکایی تبلیغ میکنه باید مشخص شه اینگونه تحلیل ها از کجا بهش القا میشه
  • IR ۰۰:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۸
   1 0
   از کیهان بپرس
 • دو کلمه حرف حساب IR ۱۲:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۷
  5 49
  خود مسئولان روزنامه جمهوری اسلامی و حامی دولت رحانی میدانند.با برجام شان چه بر سر این مملکت در آوردند نه سانتری فیوژها چرخید و نه اقتصاد مردم..نه بلکه نچرخید بلکه اصلا ایستاد و در جا که زد هیچ به عقب نیز بر گشت... رو که نیست روزنامه جمهوری اسلامی سنگ پای قزوینه
  • IR ۲۱:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۷
   10 0
   ایران زمان محمود به عقب برگشت.
 • IR ۱۲:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۷
  51 3
  درود بر همچنین روزنامه ی شجاعی
 • حسین IR ۱۳:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۷
  4 66
  هشت سال گفتید برجام تنها راه حله براتون کافی نیست یعنی اگه شنگول و منگول بودن میفهمیدن آمریکا آقا گرگست شما هنوز نفهمیدین!!! کاری از دست امریکایی ها دیگه بر نمیاد بازی رو باختن !! دیگه کسی یا چیزی مونده که تحریم کنند تا دو سال دیگه کل تحریم های آمریکا بی اثر میشه آبروی امریکا داره میره برای همین میگن بیاین مذاکره کنیم.
  • آسو IR ۱۶:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۷
   33 1
   حس نمیکنی دو سال دیگه ما رو به قبله ایم حس نمیکنی چیز دیگری نداریم که به بحران برسه ،حتی پوشک و تخم مرغ هم رفتن تو بحران، حس نمیکنی آمریکا چیزیش نشده و عربستان و ترکیه و ... از وضعیت تحریم ما نهایت سود رو بردن،کدوم پارک میرین شماها؟؟؟؟
 • صفا US ۱۵:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۷
  22 2
  درود بر مدیر روزنامه جمهوری اسلامی شجاعت میدهد کمی از مشکلات مطرح میکنه
 • رضا IR ۱۷:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۷
  19 1
  درود بر شجاعت و بصیرت روزنامه جمهوری اسلامی
 • رضوان IR ۱۸:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۷
  14 0
  حالا بر جام خوب شده قبلاً بد بود
 • امیر IR ۰۸:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۸
  0 0
  سلام نویسنده محترم مقاله در بند اول جمله مذاکره برای مداکره را بی معنی می داند و بعد در بند دوم به تیم جدید هشدار می دهد که کار شما مذاکره برای مذاکره است .بنظرن بهتر است نویسنده محترم اول مشکلش را با خودش حل کند و بعد نسبت به ابراز نظر بکوشد .ممنون