باهنر: برای خروج از برجام مجازات تعیین شود / جبهه های ژله‌ای روان ما را به مقصود و هدف نمی رسانند

فارس نوشت: دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین با تاکید بر اینکه اروپایی‌ها باید مشخص کنند که اینکه یک کشور بعد از توافق زیر میز زد چگونه باید جبران کنند، گفت: ما مذاکره را برای مذاکره نمی‌خواهیم و قصدمان تفاهم با رعایت عزت و مصلحت و منافع ملی است.

محمدرضا باهنر دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین پیش از ظهر دوشنبه(هشتم آذرماه) در نشست خبری که در محل این تشکل سیاسی برگزار شد، با اشاره به روز مجلس اظهار داشت: آیت‌الله مدرس از معدود کسانی بود که حضرت امام با مصداق از او بعنوان یک نماینده انقلابی و ایثارگر و شجاع و خردورز نام می بردند.

وی افزود: بسیج امید و پشتیبان امام است و روزی که امام فرمان تشکیل بسیج را داد حتی جنگ تحمیلی آغاز نشده بود و این دوراندیشی امام را حکایت می‌کند. بسیج مختص صنف و قشر خاصی نیست ولی واژه بسیج حضور جوانان را تداعی می‌کند و یا بیانیه گام دوم رهبر انقلاب و امید ایشان به جوانان همخوانی زیادی دارد و بسیج یک مکتب است و یک شغل نیست. 

باهنر با اشاره به اظهارات اخیرش مبنی بر اینکه مسئولین ایرادات را به گذشتگان می اندازند و در اوایل انقلاب مشکلات را گردن رژیم سابق می‌انداختند که به حق هم بود، بیان داشت: نظام جمهوری اسلامی در سال ۹۷ کارنامه‌ای از عمر ۴۰ساله خود منتشر کرد؛ قدم های سنگین معجزه آسایی برداشته شده است ولی چون مطالبات مردم همواره جلوتر از امکانات کشور است همیشه از مطالبات عقبیم.

وی افزود: برخی رسانه‌ها دو جمله به حرف‌های من اشاره کردند و گفتند که باهنر گفته رژیم طاغوت هم عملکرد خوبی داشته است در حالی که من چنین چیزی نگفتم و این بداخلاقی رسانه‌ای بود و اگر سال‌های سال از خیانت‌ها و خباثت‌های رژیم پهلوی بگوییم جا دارد.

دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین با بیان اینکه مذاکرات دور اول می خواهد چارچوبی برای نحوه مذاکرات مشخص شود، گفت: هم دولت و هم وزیر امور خارجه و هم معاون وزیر خارجه بارها مواضع خود را اعلام کرده‌اند و مذاکره‌کنندگان وظیفه دارند آن را رعایت کنند. 

وی با بیان اینکه در مذاکره قصدمان تفاهم و یا منافع ملی بیشتر است و این را از حقوق قطعی خود می‌دانیم که تحریم‌ها بطور کامل لغو شود، گفت: اروپا باید تکلیف خود را روشن کند و الان همه معترفند تا حداقل ۲۰۳۰ اقتصاد چین، آمریکا را پشت سر می‌گذارد و این اروپا می خواهد همیشه زیر یوغ  زورگویی های آمریکا باشد؟ اگر می‌خواهد موفق شود باید از منافع کوتاه مدت خود برای منافع بلند مدت خود دست بردارد. 

باهنر با تاکید بر اینکه اروپایی‌ها باید مشخص کنند که اینکه یک کشور بعد از توافق زیر میز زد چگونه باید جبران کنند، گفت: ما مذاکره را برای مذاکره نمی‌خواهیم و قصدمان تفاهم با رعایت عزت و مصلحت و منافع ملی است.

دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین با بیان اینکه در نظام مردم سالاری دینی ناچار به داشتن چند حزب قدرتمند متولی دار هستیم، گفت: تا زمانی که اینگونه نیست جبهه های ژله‌ای روان در انتخابات خود را نشان می دهند و ما را به مقصود و هدف نمی رسانند و باید فکر اساسی انجام شود.

جبهه های ژله‌ای روان ما را به مقصود و هدف نمی رسانند / باید فکر اساسی انجام شود / در نظام مردم سالاری دینی، ما ناچار به داشتن چند حزب فراگیر قدرتمند هستیم

دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین درباره ادغام شورای وحدت و شورای ائتلاف گفت: من بارها گفته‌ام که در نظام مردم سالاری دینی، ما ناچار به داشتن چند حزب فراگیر قدرتمند و موضع‌دار و متولی‌دار هستیم. حالا برخی ها معتقدند که باید دو حزب داشته باشیم یا برخی دیگر معتقد به حضور چند حزب در کشور هستند. چون در شرایط فعلی تعداد احزاب مورد تایید وزارت کشور زیاد است ناچارا در زمان انتخابات این احزاب باید با یکدیگر ائتلاف کنند که خروجی این رویه منجر به این می شود که آن اهداف مدنظر جریان‌های سیاسی محقق نمی‌شود. 

وی افزود: در شرایط فعلی شورای ائتلاف و شورای وحدت باید تلاش خود را بکنند که یک پارچه شوند همچنین در جبهه مقابل نیز اصلاح طلبانی که با اصل نظام مشکل ندارند توصیه ما به آنها این است که به سمت تشکیل یک حزب فراگیر بروند. 

باهنر خاطرنشان کرد: در عین حال مواضع شورای وحدت و شورای ائتلاف در برخی موارد با هم اختلاف دارند و هنوز تفاهمی برای ادغام این دو شورا صورت نگرفته است. 

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به سوال فارس در خصوص موفقیت دولت سیزدهم در پروژه‌هایی مثل واکسیناسیون و عضویت در سازمان منطقه‌ای شانگهای علی رغم ادعای دولت سابق مبنی بر عدم امکان ورود به چنین عرصه‌های به دلیل نپیوستن به FATF اظهار داشت: دولت ها و مجالس که روی کار می‌آیند همه‌شان نقاط ضعف و قوتی دارند. حساسیت دولت‌ها با هم متفاوت است برخی به دنبال توسعه سیاسی می روند برخی به دنبال افزایش یارانه‌ها می‌روند برخی سیاست خارجی را اصل قرار می دهند و برخی دیگر تمرکز خود را بر روی سازندگی در کشور گذاشتند.

وی گفت: وقتی هم و غم یک دولت می شود برجام، بالطبع همه مسائل کشور را به این موضوع پیوند می زند. اگر دولتی بر رابطه با غرب تاکید کند طبیعی است که از رابطه با شرق باز می‌ماند و البته می‌دانیم که روسیه و چین هم منافع خود را دنبال می‌کنند و ما هم در ارتباط باید به دنبال تامین منافع ملی خود باشیم.  

23217

کد خبر 1577635

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =