تصاویری ناب از شجاعت حاج قاسم در محاصره داعشی‌ها

تسنیم نوشت: آمرلی شهری کوچک و معمولی در شمال عراق است که مردمش در زمان حمله داعش ۸۳ روز در محاصره مرگ بودند، از هیچ کس برای نجات‌شان کاری برنمی‌آمد تا اینکه ...

مراسم رونمایی از مستند «۳۶۰ درجه محاصره» به کارگردانی حامد هادیان صبح امروز در ساختمان مکتب شهید سلیمانی برگزار شد.

این فیلم مستند روایتی متفاوت از شکست حصر شهر آمرلی در عراق است که با فرماندهی مستقیم شهید سلیمانی انجام شد. این شهر که پس از سقوط موصل و تکریت به محاصره ۳۶۰ درجه‌ای درآمده بود با مقاومت مردم این شهر همراه می‌شود. در نهایت شهید سلیمانی پس از برنامه‌ریزی نزدیک به ۳ ماه عملیاتی را در آن منطقه به انجام رسانده و شهر را از دست داعشی‌ها آزاد می‌کند.

کارگردان مستند «۳۶۰ درجه محاصره» درباره ویژگی‌های عملیات در شهر آمرلی گفت: این عملیات، اولین عملیاتی است که فرماندهی‌اش مستقیماً با خود شهید سلیمانی بود. علاوه بر این، تا پیش از این عملیات، شهید سلیمانی هیچ‌گاه فرمانده تمام نیروهای عراقی نبود و آمرلی اولین جایی است که خود حاج قاسم فرماندهی مستقیم عملیات را برعهده می‌گیرد. در این عملیات، برای اولین بار، همه گروه‌های عراقی زیرنظر یک نفر آمدند. هم‌چنین در این عملیات اولین شکست داعشی‌ها رخ می‌دهد.

هادیان بیان داشت: عملیات آمرلی در شرایطی رخ می‌دهد که شمال غرب عراق سقوط کرده و تنها منطقه کردستان عراق باقی مانده بود. علاوه بر این، تا پیش از این، داعشی‌ها شیعیان عراق را به طرز بدی می‌کشتند و دولت عراق نیز به این علت که بیشتر تمرکز خود را معطوف به حفظ پایتخت کرده بود، توجهی به حفظ شهرهای کوچک‌تر مانند آمرلی نداشت. شهید سلیمانی تصمیم می‌گیرد که شهر را آزاد کند. استدلال او این است که این عملیات فقط نظامی نبوده و اولین هدفش این است که جان انسان‌های تحت محاصره را آزاد کند. آماده‌سازی شرایط و پشتیبانی این عملیات ۲-۳ ماه طول می‌کشد اما خود عملیات یک روزه است و پیروزی حاصل می‌شود.

این مستندساز در بخش دیگری از سخنان خود گفت: یکی از اتفاقات اصلی در این مستند نوع ورود حاج قاسم به شهر است؛ وقتی شهر آمرلی محاصره ۳۶۰ درجه است، ایشان با بالگرد وارد می‌شود. این موضوع در حالی است که داعشی‌ها بالگردها را می‌زدند و هلی‌کوپترها برای ریختن آذوقه از فاصله بالا حرکت می‌کردند.

هادیان تأکید کرد: پیش از این، درباره آمرلی مستندهایی ساخته شده است اما حاج قاسم در هیچ کدام از آنها حضور نداشت و این موضوع به دلیل ملاحظات‌ بود. حتی اشاره نمی‌کردند که چه کسی شهر را آزاد کرده است. باید دقت داشت که مردم شهر آمرلی ترکمان شیعه هستند. یعنی نه کُردند و نه عرب.

کارگردان مستند «۳۶۰ درجه محاصره» با اشاره به نوآوری‌های جدید در این فیلم مستند گفت: دسترسی به بسیاری از افرادی که در این فیلم حضور دارند، بسیار سخت بود. حتی بسیاری از آنان، برای اولین بار مقابل دوربین آمدند. برای مثال ابوفدک که اکنون جایگزین ابومهدی المهندس است، تاکنون اصلاً مصاحبه نکرده بود اما خوشبختانه توانستیم با او حرف بزنیم. آرشیوهایی هم که در این فیلم به کار رفته است، دست اول است. این مستند اکنون در مرحله اصلاح رنگ و نور است و احتمالاً روز جمعه از تلویزیون پخش می‌شود.

۵۸۵۸

کد خبر 1578145

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =