چرا سکانس‌های مرحوم هاشمی‌رفسنجانی از «منصور» حذف شد؟

تسنیم نوشت: مدیرتولید فیلم سینمایی «منصور» می‌گوید حذف سکانس هاشمی رفسنجانی در «منصور» خودخواسته بود و نمی‌خواستیم دچار حاشیه شویم.

مهدی مطهر در برنامه «در انتهای الوند» که امروز سه‌شنبه ۹ آذرماه از شبکه دوم سیما پخش شد اظهار کرد: دومین نفری بودم که به فیلم «منصور» اضافه شدم. سیاوش سرمدی قرار بود پیش از این مستندی را درباره شهید ستاری آماده کند و به حدی متریال درباره این شهید زیاد بود تصمیم گرفتیم اثر به فیلم سینمایی شود. فیلمنامه اولیه این کار حجیم‌تر از این چیزی است که امروز می‌بینیم. نکته جذاب این اثر آن بود که قرار شد به بخشی از زندگی یک شهید بپردازیم و به ماجرای شهادت وی اشاره نشود.

مطهر توضیح داد: درباره بسیاری از قهرمانان ملی، مخاطب پس می‌زند زیرا فیلم تبدیل به اثری شعاری می‌شود. این اتفاق دلایل مختلفی دارد و گاهی خانواده‌ها مانع می‌شوند تا چهره‌ای واقعی از قهرمان به تصویر کشیده شود و گاه اجازه داده نمی‌شود گروه سازنده اثر را دراماتیزه کند. در پروژه «منصور» اتفاقی نادر افتاد و خانواده شهید ستاری همکاری بسیار خوبی با ما داشتند و بخصوص سورنا ستاری با اثر بسیار همراه بود.

وی ادامه داد: سورنا ستاری تصمیمی جسورانه گرفت و قبل از جشنواره اثر را ندید و گفت می‌ترسم فیلم را ببینم و درباره آن اعمال نظر کنم. در ادامه برای اکران مردمی نیز نکاتی از سوی سورنا ستاری اشاره شد که به سود فیلم بود و من چنین تجربه‌ای را نداشتم.

مدیر تولید «منصور» تاکید کرد: بسیاری از مواقع خانواده قهرمانان مانع می‌شوند تا دست فیلمساز برای پرداخت به اثر باز باشد.

مطهر اظهار کرد: محسن قصابیان روزی از روزهای فیلمبرداری باید لباس غیرنظامی می‌پوشید و آن روز سورنا ستاری به پروژه سر زد. از قصابیان خواستم لباس نظامی را بپوشد و وی پس از پوشیدن لباس، روبروی سورنا قرار گرفت و من شوک و بهت را در چهره وی دیدم چراکه خیلی شبیه پدر شده بود.

وی ادامه داد: بخش‌هایی از حذفیات اثر خودخواسته بود و ماجرای ممیزی در کار نبود اما اثر نسبت به نسخه جشنواره فیلم فجر ۱۴ دقیقه کوتاه‌تر و ریتم کار بهتر شد. سکانس معروف شهید ستاری و مرحوم هاشمی رفسنجانی مربوط به برهه‌ای است که توضیح می‌دهد در چه دوره‌ای هستیم اما مجموعه‌ای از دلایل ما را به این نتیجه رساند که این سکانس را حذف کنیم. کسی ما را مجبور به حذف سکانس‌های مربوط به هاشمی رفسنجانی از فیلم «منصور» نکرد و دوست نداشتیم حاشیه گریبانگیر اثر شود.

۵۸۵۸

کد خبر 1578161

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 10
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۶:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۹
  19 3
  تاریخ رو حذف کردن که دچار حاشیه نشن. تاریخ رو فاتحان مینویسن !!!!!
 • مجید IR ۲۰:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۹
  5 9
  دورود بر شرف هاشمی رفسنجانی ،چون تاریخ انقلاب و امام با او بود
 • داریوش IR ۲۰:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۹
  1 1
  بخاطر اینکه شما سوژه مهم داشته باشید و خبرهای پیش پا افتاده ای مثل ۸ سال خوابیدن وزارت نیرو در دولت روحانی و اضافه نشدن تولید برق سر گرمتان نکند
 • رضا IR ۲۱:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۹
  5 0
  تاربخ هیچ وقت پاک نمیشه حتی اگر خیلی ها بخواهند
 • محمدی IR ۰۲:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۰
  6 14
  اقای هاشمی شخصیت سیاسی برجسته ای بود که در عرصه تاریخی مثل او دیگه نیست واگر هست در انزواست مردی نمونه وفداکار مردی با معرفت ودرستکار مردی راستگو وخداترس صفاتی که مدعیان هیچ کدام ندارند
  • محمدی IR ۱۱:۳۵ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۰
   0 0
   معرفت در گرانی است به هر کس ندهند پر طاووس قشنگ است به کرکرس ندهند آقای هاشمی رفسنجانی یک آدم باسیاست بود اگر نبود انقلاب پیروز نمیشددرود به شرف
 • مصطفی IR ۰۸:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۰
  1 14
  شهید ستاری مظهر اتکا به داخل بود و حیف میشد که افرادی در آن فیلم وارد شوند که نگاهشان فقط به غرب بود نه به جوانان ایرانی
  • محمود حسن زاده مورویی IR ۱۶:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۰
   2 5
   مرحوم هاشمی احتیاجی به صدا و سیمای میلی ندارند
 • ع IR ۱۲:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۰
  9 3
  ترسیدید‌عکس‌ایشان‌را‌در‌تلویزیون‌نشان‌بدهید از ادامه‌کار باز‌بمانید
 • یک شهروند مفلوک IR ۱۳:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۰
  13 6
  هاشمی رفسنجانی ستون انقلاب بود وحذف آن غیرممکن وکارافرادکوچک وزبون می باشد