۰ نفر
۲۸ خرداد ۱۳۹۰ - ۰۴:۵۴

تهران امروز نوشت:

قتل‌های خانوادگی با سلاح گرم، هر سال بیشتر از پارسال رخ می‌دهد. در سال گذشته بیش از 30 درصد قتل‌های کشور خانوادگی بوده و با انگیزه اختلاف و نزاع رخ می‌دهد. بر اساس آنچه که چند روز پیش، معاون مبارزه با جرایم جنایی پلیس اعلام کرد، استفاده از سلاح گرم برای کشتن اعضای خانواده با رسیدن به 5 /26 درصد، حدود 2 درصد افزایش داشته است اما بیشترین قتل‌های خانوادگی نیز مربوط به قتل زن توسط شوهر بوده است.

سرهنگ هادی مصطفایی اعلام کرد که در سال گذشته 22 درصد از مقتول‌ها زن بوده و بیش از نیمی از آن‌ها توسط بستگان خود به قتل رسیده‌اند اگرچه هنوز سهم سلاح سرد در قتل‌های خانوادگی از سایر آلت‌های قتاله بیشتر است اما قرار گرفتن سلاح گرم پس از جسم برنده، از اهمیت روند افزایشی استفاده از این نوع سلاح نمی‌کاهد. آمارها می‌گویند که میزان قتل‌های رخ داده توسط بستگان از 6 /30 درصد در سال 87 به 8 /27 درصد در سال 89 کاهش یافته اما بیشتر از یک چهارم از همین قتل‌ها با سلاح گرم انجام شده است و استفاده از سلاح گرم از 24 درصد به 5 /26 درصد رسیده است.

 قاضی شاملو: قتل با سلاح گرم افزایش یافته است

کارشناسان می‌گویند ریشه این معضل،‌ نزول اخلاقیات در جامعه است اما بسیاری انگشت اتهام خود را به سوی عواملی چون بیکاری، بالا رفتن سن ازدواج و نحوه رسیدگی به پرونده‌های اختلاف از سوی قوه قضائیه نشانه رفته‌اند.

قاضی محمدحسین شاملو، مستشار دادگاه تجدید نظر و بازپرس جنایی در گفت و گو با تهران امروز روند افزایشی استفاده از سلاح گرم در قتل‌های خانوادگی را تایید می‌کند. او می‌گوید: «از اینکه میزان قتل با اسلحه در خانواده چند درصد افزایش پیدا کرده آماری در دست نیست اما هرساله تعداد پرونده‌هایی که در آن قتل خانوادگی با سلاح گرم انجام گرفته، نسبت به سال قبل بیشتر شده است. با این همه هنوز چاقو رتبه نخست دارد و اسلحه هم ردیف با سم در ردیف‌های آخر است.»

نظارت و کنترل قاچاق اسلحه کافی نیست

اما چه چیز سبب می‌شود تا یک فرد اسلحه تهیه کند و با آن خانواده خود را بکشد؟ شاملو می‌گوید: «نخست آنکه منظوری که استفاده کننده در سر دارد با سلاح گرم راحت‌تر حاصل می‌شود به این معنا که ضریب عدم موفقیت برای کشتن افراد خانواده را تا درصد بسیار اندکی پایین می‌آورد. گذشته از آن چون در استفاده از سلاح گرم، قاتل، مقتول را لمس نمی‌کند، این تصور وجود دارد که این جرم را مرتکب می‌شود اما شناسایی نمی‌شود.»

شاملو دلایل مهم‌تر را نیز برمی شمارد: «استفاده از سلاح گرم ضعف جسمی و قدرتی در قاتل را جبران می‌کند و متاسفانه با استفاده از اصل غافلگیری قاتل می‌تواند فرد مورد نظر را در منزل به راحتی به قتل برساند.»

بسیاری از کارشناسان علت استفاده بیشتر از سلاح گرم در قتل‌های خانوادگی را در دسترس بودن آن می‌دانند. قاضی شاملو هم با این نظر موافق است: «از آن جا که امنیت دولت‌های مستقر در مرزهای شرقی و غربی کشور آن طور که باید و شاید تضمین نمی‌شود، نظارت یکجانبه پلیس ایران برای کنترل قاچاق اسلحه به کشور کافی نیست.

این سلاح‌ها آسان تهیه می‌شوند چرا که توزیعش بیشتر شده و امکان تهیه آن برای افراد وجود دارد پس مورد مصرف هم واقع می‌شوند، این در حالی است که دولت‌های همسایه ما در این زمینه پاسخگو نیستند. روزانه چند هزار نفر از مرزهای شرقی و غربی عبور می‌کنند و وارد کشور می‌شوند. احتمال بروز خطا همیشه وجود داشته و دارد.»

 فروش اسلحه در بازار دارو فروش ها!

وارد ناصرخسرو که بشوی مردانی زیر لب به همه می‌گویند:«دارو دارو!» انگار تمامی ندارند. «دارو می‌خواهی خواهر؟» برای باز کردن سر حرف و جلب اعتمادش می‌گویم: «نه! اسپری مزاحمت می‌خواهم!» تقریبا توی این خیابان همه داروفروش‌ها اسپری مزاحمت هم دارند. بسته به اینکه اسپری چینی باشد یا آمریکایی، از عراق وارد شده باشد یا از پاکستان، قیمتش فرق می‌کند.

البته قیمت این وسیله دفاعی به دلایل دیگری هم بستگی دارد. اینکه سر و وضعت چطور باشد و مشتری شوی یا نه، قیمت‌ها فرق می‌کند اما اولین قیمتی که می‌دهند حدود 40 هزار تومان است. این‌ها را مرد کوتاه قد دارو فروش به من می‌گوید و اضافه می‌کند: «اما من فقط تو کار دارو هستم!» درباره اسلحه می‌پرسم. دونفر هستند.«رضا» مسن‌تر است اما «رسول»، پسر جوانی است که بیشتر از 25 سال ندارد. رد چاقو سمت راست صورتش را نشانه دار کرده است. اولین سوالی که می‌پرسد این است: «مامور نباشی؟» می‌پرسم چه اسلحه‌هایی دارد؟ با فردی تماس می‌گیرد. به لهجه کردی حرف می‌زند. تلفنش را که قطع می‌کند، می‌گوید: «شاهکش دارم 150 هزار تومان! تا دوساعت دیگر هم تحویل می‌دهم.» از قیمت کلاش می‌پرسم. « از 350 هزار تومان به بالاست. اگر بخواهی باید تا پس فردا صبر کنی.»

 فقدان نظارت اجتماعی عامل قتل در خانواده

سعید خراطها پژوهشگر حوزه اجتماعی و استاد مدرسه عالی شهید مطهری است. او به سفارش اداره کل مطالعات اجتماعی معاونت اجتماعی و ارشاد ناجا پژوهشی درباره نزاع انجام داده بود. این آسیب‌شناس می‌گوید: «در سطح شهر تهران، 24/2درصد نزاع‌ها به دلیل آسیب‌های اجتماعی و 5/ 25 درصد هم به دلیل مسائل خانوادگی رخ می‌دهد. درصدی از این نزاع‌ها هم منجر به قتل می‌شود.»

او درباره بالا رفتن میزان سطح خشونت در خانواده‌های ایرانی به تهران‌امروز می‌گوید:«خشونت در جامعه یک آسیب اجتماعی است و انواع مختلفی دارد. یکی از ابعاد آن هم خشونت خانوادگی است. بالا رفتن سن ازدواج، تاثیر روانی بیکاری و شرایط نابسامان اقتصادی همه از عواملی هستند که در بالا رفتن سطح خشونت در خانواده نقش دارند. در شرایطی که از هر طرف خانواده‌ها فشارهایی را متحمل می‌شوند، همه به‌دنبال راهی برای برون رفت از این شرایط رنج آور محیطی هستند و یکی از واکنش‌های طبیعی خشونت است.»

خراطها واکنش افراد در برابر آسیب‌ها را قابل تبدیل توصیف می‌کند. او می‌گوید:«در شرایطی که شرایط رنج آور محیطی و مشکلات اجتماعی یکسان هستند، واکنش‌های متفاوتی وجود دارد. در جامعه ایرانی پیش از این خودکشی و خودسوزی‌ها در خانواده‌ها وجود داشت. بعد راه‌های دیگری چون فرار از خانه و رها کردن خانواده به عنوان واکنش دیده شد و حالا این واکنش به صورت دگرکشی خود را بروز می‌دهد. یعنی در شرایط فرهنگی و اجتماعی یکسان در روند آموزه‌های اجتماعی، رفتارهای متفاوتی پدید می‌آید.»

این پژوهشگر اجتماعی«عامل کشی» را واکنش کنونی جامعه عنوان می‌کند. او درباره قتل با سلاح گرم در خانواده می‌گوید: «قتل‌های برنامه‌ریزی نشده هم در خانواده‌ها رخ می‌دهد اما آن جا که فردی برای قتل خانوادگی برنامه‌ریزی کرده و اسلحه تهیه می‌کند، نشان از آن دارد که قدرت به نوعی در آن خانواده تقسیم نشده است. اختلافات بالا گرفته است. زور یک طرف دعوا به طرف دیگر نمی‌رسد و در فقدان نظارت و کنترل اجتماعی کارآمد، محلی وجود ندارد که شخصی‌ترین اختلافات افراد با یکدیگر برطرف شود.

بنابراین اختلافات حل و فصل نمی‌شوند وافراد خود دست به کار می‌شوند. مردم این روزها خشن‌ترین صحنه‌ها را در فیلم‌ها می‌بینند. در اطراف خود خشونت می‌بینند. اسلحه دیگر آن وسیله دور از دسترس نیست.»

30145

 

کد خبر 157852

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =