بررسی ردصلاحیت داوطلبان یا ابطال انتخابات شوراها در دیوان عدالت اداری

تسنیم نوشت: سخنگوی کمیسیون شوراها با اشاره به بررسی ایرادات شورای نگهبان به طرح الحاق یک تبصره به ماده ۶۳ قانون انتخابات شوراها در این کمیسیون گفت: با مصوبه اعضا آرای هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شوراها قابل شکایت به دیوان عدالت اداری است.

روح‌الله نجابت سخنگوی کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی در تشریح آخرین روند بررسی طرح دو فوریتی الحاق یک تبصره به ماده 63 قانون شوراها، گفت: در جلسه اخیر کمیسیون شوراها طرح مذکور که از شورای نگهبان اعاده شده بود به منظور رفع ایرادات مورد بررسی قرار گرفت.

وی افزود: شورای نگهبان ایراد مغایرت با اصل 173 قانون اساسی را به این طرح وارد دانسته بود که در جلسه کمیسیون شوراها ابهام مطرح شده مورد بررسی قرار گرفت.

سخنگوی کمیسیون شوراهای مجلس بیان کرد: در این جلسه پس از انجام بررسی‌های لازم از سوی اعضا مصوب شد که آرا و تصمیمات هیات مرکزی نظارت درباره تایید یا رد صلاحیت نامزدها و تایید و یا ابطال انتخابات منحصرا از حیث نقض قوانین و مقررات حداکثر ظرف مدت 48 ساعت پس از اعلام نظر هیئت مرکزی به داوطلب قابل شکایت به دیوان عدالت اداری است.

نجابت اضافه کرد: دیوان عدالت اداری نیز موظف است موضوع را خارج از نوبت رسیدگی کند و چنانچه رای را واجد ایراد موثر تشخیص دهد شعبه دیوان مکلف است با ذکر همه موارد به صورت مستند و مستدل و با تعیین مصادیق موضوع را جهت تصمیم به هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات شوراهای شهر و روستا اعاده کند.

گفتنی است، پیش از این نمایندگان مجلس شورای اسلامی در بررسی طرح دو فوریتی الحاق یک تبصره به ماده63 قانون انتخابات شوراها، تنها رای هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شوراها را درباره تایید یا رد صلاحیت نامزدها و تایید یا ابطال انتخابات تعیین کرده بودند.

23219

کد خبر 1578728

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 14 =