ایرنا نوشت:

معاون امور کنسولی، مجلس و ایرانیان خارج از کشور وزارت امور خارجه از آزادی 778 تبعه ایران از زندان های 25 کشور جهان در یک سال گذشته خبر داد. 

 حسن قشقاوی افزود: این تعداد از اتباع ایرانی که یک سوم ایرانیان زندانی در خارج کشور را تشکیل می دهند، پس از آزادی به ایران منتقل شده اند.

وی از موافقتنامه انتقال محکومان بین ایران و بسیاری از کشورها به عنوان زمینه ساز آزادی این اتباع ایرانی یاد کرد و گفت: این موافقتنامه ها امروز اجرایی شده است.

قشقاوی با بیان این که رقم و آمار دقیقی از تعداد اتباع ایرانی بازداشت شده در زندان های خارج از کشور در دست نیست، توضیح داد که برخی از این زندانیان یا خانواده های آنان بنا به دلایل شخصی و خانوادگی ممکن است تمایلی برای مراجعه به نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران و پیگیری مسایل قضایی آنها نداشته باشند.

این مقام وزارت امور خارجه، از وجود ملاحظاتی از جمله احتمال راضی نبودن برخی از این افراد و خانواده ها از اعلام آمار و اطلاعات مربوط به آنها به عنوان مانعی بر سر راه اطلاعات دقیق از تلاش ها در این حوزه یاد کرد.

حدود 11 ایرانی به دلایل سیاسی در بند آمریکا

قشقاوی با اعلام این که بیش از 60 تبعه ایرانی در زندان های آمریکا گرفتار هستند، در مورد رقم آن دسته از ایرانیان که بنا به 'دلایل سیاسی' در زندان های آمریکا بازداشت هستند، گفت: معتقدیم حدود 11 نفر از ایرانیان در زندان های مختلف آمریکا عموما بنا به دلایل سیاسی و بدون مدارک و شواهد بازداشت هستند.

وی خاطرنشان کرد: قطعا تعداد ایرانیانی که در زندان های آمریکا گرفتار هستند به این 11 نفر محدود نمی شود و به ویژه با احتساب مجرمان عادی، تعداد آنها بیشتر از این رقم است.

این دیپلمات ارشد وزارت امور خارجه گفت: برخی از این افراد ممکن است دو تابعیتی باشند هرچند که ما در قانون تابعیت، موضوع 'دوتابعیتی' را قبول نداریم و البته ممکن است برخی از این افراد واقعا یک عمل مجرمانه انجام داده باشند.

قشقاوی با بیان این که حساسیت افکار عمومی داخل ایران درمورد زندانیان ایرانی در آمریکا بیشتر مربوط به آن دسته از این افراد که از کشورهای دیگر به آمریکا مسترد شده اند و یا آمریکایی ها بنا به دلایل واهی اسباب گرفتاری آنها را در داخل کشورشان یا در خارج از آن کشور فراهم کرده اند، به موضوع آقای 'اردبیلی' تاجر جوان ایرانی اشاره کرد که از گرجستان به آمریکا مسترد شده است.

معاون امور کنسولی، مجلس و ایرانیان خارج از کشور وزارت امور خارجه همچنین بازداشت'نصرت الله تاجیک' از سفیران سابق ایران و استاندار سابق هرمزگان به جرم واهی خرید برخی از اقلام در انگلیس را یادآور شد و اظهار داشت: البته وی هنوز به آمریکا مسترد نشده است.

وی افزود: طبق توافق سال 2003 استرداد مجرمین بین انگلیس و آمریکا، افرادی که طبق اسناد و مدارک معتبر داری مشکلات پزشکی هستند، غیرقابل استرداد شناخته شده اند، بنابر این استرداد احتمالی تاجیک به آمریکا نمی تواند قانونی باشد.

به گفته قشقاوی، وکلای انگلیسی اسناد و مدارک پزشکی تاجیک را به وزارت کشور انگلیس ارائه کرده اند مبنی بر این که وی از بیماری های جدی قلبی، گوش، حلق و بینی و بیماری روحی رنج می برد.

وی با بیان این که مقامات آمریکایی نتوانسته اند هیچ دلیلی دال بر مجرمیت این شهروند ایرانی و توجیه استرداد وی به آن کشور ارائه دهند، گفت: صرف نظر از دلایل قضایی، به لحاظ دلایل حقوق بشری ، تاجیک باید هر چه زودتر آزاد شود اما بیش از دو سال است که پرونده این شهروند ایرانی روی میز کار وزیر کشور انگلیس قرار دارد و تصمیم لازم در این زمینه اتخاذ نشده است.

 مواد مخدر، عمده ترین عامل مجرم شناخته شدن ایرانیان در خارج از کشور

معاون وزیر امور خارجه، مساله حمل و قاچاق مواد مخدر را مهم ترین عامل مجرم شناخته شدن بخش عمده ای از ایرانیان در خارج از کشور دانست.

قشقاوی با اظهار تاسف عمیق از این موضوع گفت: بیش از 80 درصد از ایرانیانی که در خارج از کشور مجرم شناخته می شوند به ویژه در کشورهای جنوب شرقی آسیا، آن دسته از افرادی هستند که به جرم حمل و قاچاق مواد مخدر صنعتی یا سنتی دستگیر می شوند.

وی به عنوان مثال درباره زندانیان ایرانی در اندونزی اظهار داشت که تنها در کشور اندونزی 90 زندانی ایرانی وجود دارد که بیش از 99 درصد آنها به جرم مسایل مربوط به مواد مخدر دستگیر و مجرم شناخته شده اند.

وی همچنین گفت: حتی برخی از آن دسته از ایرانیان که در کشورهای آسیای جنوب شرقی به جرم مسایل مربوط به مواد مخدر زندانی شده اند در آستانه اعدام شدن قرار دارند اما حداقل در مدت یک سال اخیر هیچ مورد اعدامی که حکم آن اجرا شده باشد، وجود ندارد.

/2929

کد خبر 157902

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • خانواده زندانی IR ۱۲:۰۶ - ۱۳۹۰/۰۷/۱۴
    0
    اینها همه گول خوردهاند بهتر ه وزارت خارجه کمکشون کنه