رشد اقتصادی در گرو توسعه واحدهای فرآوری مواد معدنی در سمنان

سرپرست معاونت امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان سمنان گفت: توسعه واحدهای فرآوری مواد معدنی ، عامل اصلی در توسعه و رشد بخش معدن استان خواهد بود و این موضوع از اولویت های این سازمان در سال جاری می باشد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین استان سمنان ، علی اکبر علیخانی در حاشیه بازدید از معادن شهرستان دامغان افزود: توسعه و احداث واحدهای فرآوری عامل مهمدی در جلوگیری از خام فروشی مواد معدنی و ایجاد ارزش افزوده در بخش معدن است که در صورت تحقق این موضوع نقش مهمی در رشد اقتصادی استان خواهد داشت.

وی با بیان اینکه استان سمنان از نظر مواد معدنی دارای تنوع قابل توجه ذخایر غنی است ، از وجود بیش از ۳۸ نوع ماده معدنی در این استان خبر داده و می گوید: استان سمنان در برخی از مواد معدنی مانند گچ ، نمک و سلستین در کشور دارای رتبه برتر است و بخش اعظمی از این مواد در استان سمنان استخراج می شود . 

سرپرست معاونت امور معادن و صنایع معدنی سازمان صمت استان سمنان افزود: شرق استان در حوزه مواد معدنی فلزی و غرب استان در زمینه مواد معدنی غیر فلزی دارای پتانسیل خوبی است و اقدامات مناسبی در زمینه احداث واحدهای فرآوری مواد معدنی فلزی در شهرستانهای دامغان ، شاهرود و میامی انجام شده چند واحد نیز به مرحله تولید رسیده اند.

علی اکبر علیخانی اضافه کرد: با فرآوری مواد معدنی ارزش افزوده و اشتغالزایی افزایش می یابد که تحقق این امر مستلزم تامین زیر ساخت های مورد نیاز بخصوص در زمینه تامین برق و آب مورد نیاز می باشد.

وی مهم‌ترین چالش‌های پیش روی معدن و صنایع معدنی دراستان سمنان را فرسودگی ماشین آلات و عدم ورود فناوری های پیشرفته و عدم تأمین اعتبار لازم جهت زیرساختها برشمرد و افزود: با وجود اینکه استان سمنان دارای مزیت نسبی در زمینه پتانسیل های معدنی می باشد امام به دلیل عدم سرمایه گذاری مناسب در حوزه اکتشافات عمقی و همچنین فرآوری مواد معدنی این مزیت به مزیت رقابتی تبدیل نشده است.

46

کد خبر 1579274

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 10 =