شفیعی کدکنی: چه شده که جوان‌ها، استعدادهای درخشان خود را روی بر دوش می‌گیرند و از وطن می روند؟

روزنامه ایران نوشت: محمدرضا شفیعی‌کدکنی استاد برجسته ادبیات در اینستاگرامی که با نظارت خود او به‌روزرسانی می‌شود تولد ژاله آموزگار را با انتشار بخشی از سخنرانی آموزگار در شبِ دکتر محمود افشار؛ واقف و بنیانگذار بنیاد افشار و همزمان با سالگرد درگذشت افشار تبریک گفت.

او نوشت: کجایند محمود افشارها؟ / آنهایی که دارایی‌هایشان را ارز نکردند که می‌توانستند بکنند. به کشورهای دیگر منتقل نکردند که می‌توانستند بکنند. در کشورهای همسایه ویلا نخریدند که می‌توانستند بخرند. دغدغه آنها ایران بود. اگر تلاش کردند، اگر نوشتند، در این راستا گام برداشتند.

آیا ایران باز هم از این فرزندان خواهد داشت؟! / آیا هنوز ققنوس‌هایی خواهند بود که دوباره از آتش برخیزند، به داد فرهنگ ایران و به داد زبان فارسی و به داد آزاداندیشان برسند؟! / چرا ایران‌دوستی گناه شد؟ چه شد که ارزش‌ها سقوط کردند؟!/ علم واقعی بی‌رنگ شد و در لابه‌لای مقاله‌های فرمایشی و نمره‌های ارتقا دست و پا زد؟! /

چه شد که جوانان ما دل از این دیار می‌کنند و استعدادهای درخشانشان را بر دوش می‌گذارند و راهِ سفر در پیش؟! چه شد که ثروتمندانِ ما راه محمود افشارها را فراموش کردند؛ به این آرمان‌ها پوزخند می‌زنند؟! امروزه، روز بازارِ بی‌پروایی‌هاست. سخن‌ها به کردار بازی بود. در رسانه‌های مجازی عده‌ای هرچه می‌خواهند می‌نویسند... نه غم ایران دارند و نه غم زبان پارسی.»

۲۳۳۰۲

کد خبر 1579581

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 8
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • مهاجر IR ۰۸:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۴
  1 1
  خیلی چیز خاصی نشده ، دلار شده 30 تومن.نه میشه خونه خرید،نه میشه ازدواج کرد، نه کار درست حسابی میشه پیدا کرد... تورم نزدیک 3 رقمی داریم و کلی حفره های فرهنگی غیرقابل تحمل تو قرن 21 (که البته همشون یک دلیل مشخص دارن)
 • IR ۰۹:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۴
  1 0
  درس استاد گر بود زمزمه محبتی/ جمعه به مکتب آرد طفل گریز پا را
 • پروین IR ۰۹:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۴
  1 0
  درود بر استاد گرانمایه دکتر شفیعی کدکتی خداوند شما را برای ایران نگه دارد
 • IR ۰۹:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۴
  1 0
  خداوند شما و اندیشه‌ی نیکنان را برای مردم نگه‌دارد
 • ارادتمند شما IR ۰۹:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۴
  1 0
  استاد گرامی ، ماندن جوانان روایت دوباره ی داستان تلخ سیاووش است با اندوه و حسرت بیشمار
 • اکبر IR ۰۹:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۴
  1 0
  سوگواران تو امروز خموشند همه که دهان های وقاحت به خروشند همه گر خموشانه به سوگ تو نشستند، رواست زان که وحشت زده ی حشر وحوشند همه آه از اين قوم ريايى که درين شهر دو روی روزها شحنه و شب باده فروشند همه باغ را اين تب روحى به کجا برد که باز قمريان از همه سو خانه به دوشند همه ای هر آن قطره ز آفاق هر آن ابر، ببار! بيشه و باغ به آواز تو گوشند همه گرچه شد ميکده ها بسته و ياران امروز مهر بر لب زده و ز نعره خموشند همه به وفای تو که رندان بلاکش فردا جز به ياد تو و نام تو ننوشند همه (استاد شفیعی کدکنی)
 • . IR ۱۳:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۴
  1 0
  درود بر تو استاد.
 • IR ۱۴:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۴
  1 0
  افسوس که ایران را ویران کردند!