پیشنهاد انجام نظرسنجی دولتی از مردم درباره تحمل کردن یا نکردن تحریم ها

ایلنا نوشت:یک فعال سیاسی اصلاح.طلب گفت: مجلس و دولت بیایند یک نظرسنجی علمی بگذارند نمی‌گویم مطابق با اصل ۵۹ قانون اساسی رفراندوم راه بیندازند؛ یک نظر سنجی انجام دهند مبنی بر این که مردم تحمل دارند یا خیر؟ می‌خواهند با تحریم‌ها همراهی کنند یا خیر؟ بهتر است کاری نکنیم که بر زخم مردم نمک بپاشیم.

علی محمد نمازی ، درباره صحبت‌های اخیر رئیس مجلس مبنی بر این‌که «مردم سختی اقتصادی را تحمل می‌کنند» و واکنش‌های این سخنان در جامعه با توجه به شرایطی که این روزها وجود دارد، گفت: یک ایرادی در سیستم کشور ما وجود دارد آن هم این است که افراد زمانی که پست‌شان تغییر می‌کند، نظرشان هم عوض می‌شود. در صورتی که در هر جامعه و حکومتی یک اصولی وجود دارد، افراد مسئولیت و پست‌شان تغییر کند اصول تغییر نمی‌کند و پابرجاست. 

مسئولان با برخی حرف‌ها روی زخم مردم نمک نپاشند/ نوسانات ارزی چند روز اخیر نشان داد که باید مراقب تبعات تصمیمات خود باشیم/ مردم ثانیه‌شماری می‌کنند که تحریم‌ها برداشته شود

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب افزود: جای تعجب است که چرا در کشور ما این‌گونه نیست و رفتارها و کردارها در دوره‌های مختلف تغییر می‌کند. سوال این است چرا زمانی که آقای روحانی در رأس کار بود بیان می‌کردند که مردم تحمل‌شان تمام شده است و چرا برای آنان و رفع گرانی کاری نمی‌کنید؟ چرا برای بیکاری فکری نمی‌کنید؟ چرا برای معیشت و اقتصاد برنامه‌ای وجود ندارد؟ اما هنگامی که خودشان مانند آقای قالیباف مسئولیت می‌گیرند و رئیس مجلس می‌شوند، راحت بیان می‌کنند که مردم تنگناها و مشکلات را تحمل کنند. 

وی ادامه داد: این یک اشکال در سیستم است که افراد به چنین مواضعی افتخار می‌کنند! این‌که آیا مردم توان و تحمل سختی و تنگنا را دارند که بسیار واضح و مشخص است؛ مشکلات‌شان بسیار زیاده شده است و آنان دیگر تاب و توان تنگنا، گرفتاری، بیکاری جوانان و معیشت بسیار سخت را ندارند که بیش از این بخواهند با این وضعیت بسازند و چیزی نگویند. 

این عضو حزب کارگزاران سازندگی با بیان این‌که به اعتقاد من تحمل مردم تمام شده است، اظهار داشت: آمارها نشان می‌دهد درصد بسیار زیادی به افراد و خانوارهای زیر خط فقر اضافه شده است و میانگین برخورداری خانواده‌ها از شرایط اقتصادی مطلوب، رو به کاهش است و هرچه جلوتر هم آمدیم شرایط به گونه‌ای شد که خانوارها بیشتر به زیر خط فقر سوق داده شده‌اند که این امر نشان می‌دهد اوضاع اقتصادی کشور نابسامان است و به جمعیت زیر خط فقر کشور اضافه‌تر می‌شود.

وی ادامه داد: از سوی دیگر اختلافات طبقاتی در حال رشد است و ضریب جینی در حال افزایش است و امروز یک اقلیتی بسیار برخوردار و یک اکثریتی محروم ناوبرخودار هستند. 

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب خاطرنشان کرد: صحبت‌های آقای قالیباف با هر انگیزه‌ای  از چند حالت خارج نیست، یا در بین مردم نیست، یا این‌که برای خوشایند جایی این صحبت‌ها را می‌کند یا شاید هم می‌خواهد به مذاکره‌کنندگان پیام دهد تا دست باز و بالا را داشته باشند و محکم بایستند.

این عضو حزب کارگزاران سازندگی تاکید کرد: این که فکر کنیم با این صحبت‌ها دست مذاکره‌کنندگان ایران برتر خواهد شد اشتباه است زیرا آن کشورها با آمار و ارقام، وضعیت ما را می‌دانند. کاملا اطلاع دارند اوضاع اقتصادی و معیشت خانوارهای ما چگونه است و چیز پنهانی نیست که ندانند. پس اینکه بگویم با این حرف‌ها روحیه مذاکره‌کنندگان را بالا می‌بریم چنین چیزی نیست. یا این که فکر کنیم به مردم روحیه خواهیم داد، اصلا درست نیست. ما در میان مردم هستیم اتفاقا آنان از این سخنان برداشت معکوس می‌کنند. به طوری که در این چند روز از مردم شنیدم آقای قالیباف چرا چنین حرف‌هایی زده است؟ آیا ایشان حواسش نیست؟ در این کشور زندگی نمی‌کند؟

وی خاطرنشان کرد: معتقدم بیان کردن چنین صحبت‌هایی در این شرایط بسیار سخت نمک بر روی زخم مردم است که ممکن است هیأت مذاکره‌کننده به اشتباه این برداشت را کنند که هرچه بیشتر بر مواضع خودشان سخت‌گیر باشند و محکم بایستند مردم همراهی خواهند کرد. اشتباهی که آقای قالیباف می‌کند این است که شاید یک توهمی در مذاکره کنندگان به وجود بیاید؛ که این خدمت به مردم نیست بلکه خیانت است.

نمازی بیان کرد: باید تصمیمات به موقع گرفته شود چرا که اگر تصمیم به موقع اتخاذ شود به مردم خدمت شده است. امروز مذاکره کنندگان باید وضعیت مردم را بدانند، در جریان باشند جامعه تحت چه فشاری قرار دارد تا بدانند چه تصمیمی گرفته شود. 

وی افزود: مردم ثانیه شماری می‌کنند تحریم‌ها هرچه زودتر برچیده شود. به طور مثال روز چهارشنبه که خبرهای مثبتی به گوش رسید، دلار حدود ۲ هزار و ۵۰۰ تومان کاهش پیدا کرد اما امروز با وضعیتی که پیش آمد، به ۳۰ هزار تومان رسید که این نوسانات نشان می‌دهد باید توجه داشته باشیم که تصمیم‌ها تبعات دارد پیام این اتفاق این است که مسئولان مراقب تصمیمات و اظهارات خود باشند.

این فعال سیاسی ادامه داد: هیأت مذاکره‌کننده بعد از ۶ ماه که مذاکرات را آغاز کرده است، می‌گوید پیش‌نویس ارائه داده است، آیا قبلا نمی‌توانست این‌ها را به دست آنان برساند؟ زیرا هنگامی که از منظر حقوقی به ماجرا نگاه می‌کنیم پیش‌نویس تعریف خودش را دارد، یعنی دلایل و مدارکی است که در یک محکمه به هیأت داوری ارائه می‌دهد تا بتواند از حق خودش دفاع کند. تیم مذاکره‌کننده سند ارائه داده است تا اثبات کند آن‌ها تحریم‌ها را برچینند بعد سر بازگشت به برجام مذاکره کنیم؛ با این شرایط آیا نیاز بود ۴۰ نفر را با این هزینه‌های سنگین بفرستیم که ۲ پیش‌نویس ارائه دهند تا آن‌ها با دولت‌های‌شان صحبت کنند تا به برجام بازگردند؟ در گذشته هم اعلام شده بود که اول باید تحریم‌ها لغو شود و راستی‌آزمایی صورت بگیرد بعد بازگشت به برجام مطرح شود. 

وی ادامه داد: بارها از تریبون‌های مختلف گفته شده و طرف‌های ما هم شنیدند که باید تحریم‌ها لغو شود.

نمازی با بیان این که همه در حال حاضر در حال اشتباه هستیم، گفت: تیم مذاکره‌کننده که می‌داند جواب چیست و کاملا مشخص است با هزینه‌های سنگین چه کاری انجام می‎‌دهد و می‌داند آن‌ها نمی‌آیند اول تحریم‌ها را بردارند. بهتر است هر دو طرف باهم به تعهدات خودشان بازگردند. 

وی ادامه داد: از سوی دیگر در داخل هم به جای این‌که با مردم همراهی و همدلی کنیم صحبت‌هایی می‌کنیم که مردم را اذیت می‌کند. صحبت از اینکه مردم تحمل و استقامت کنند، زیاد گفته شده است مردم با این ادبیات آشنایی دارند. 

این فعال سیاسی گفت: مجلس و دولت بیایند یک نظرسنجی علمی بگذارند نمی‌گویم مطابق با اصل ۵۹ قانون اساسی، رفراندوم راه بیندازند یک نظر سنجی انجام دهند مبنی بر این که مردم تحمل دارند یا خیر؟ می‌خواهند با تحریم‌ها همراهی کنند یا خیر؟ بهتر است کاری نکنیم که بر زخم مردم نمک بپاشیم.

21217

کد خبر 1579964

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 9 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 23
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۰۹:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۵
  پیشنهاد بسیار خوبی است. معنا ندارد بخاطر یک اقلیت اصولگرای ۱۵ درصدی، کل کشور تحریم باشد.
 • IR ۰۹:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۵
  نخیر بهتره همینطوری ادامه پیدا کنه شاید فرجی بشه.
 • IR ۱۰:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۵
  مردم هنوز به آن‌درک مورد نظر حکومت نرسیده اند که همانطور که حکومت نظر خودش را به نام نظر مردم عرضه میکند مردم هم نظر حکومت را بر نظر خودشان ارجح بدانند و در نظر سنجی قرائت حاکم را بیان کنند لذا نظر سنجی غیر قانونیست
  • مهرشاد IR ۱۶:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۵
   1 0
   اگر مردم درک ندارند و نظرشان چیز دیگری است آقای قالیباف حق ندارد از طرف مردم صحبت کند
 • IR ۱۰:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۵
  کاملا با نظر ایشون موافقم چون مردم واقعا شرایط خیلی سختی دارن و اموراتسون به سختی مگذره
 • IR ۱۰:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۵
  مردم زیر بار تحریم نابود شدن مردم دیگر توان ندارند.بخدا مردم ایران از بهترین مردم دنیا هستند با دنیا تامل کنید تا مردم زندگی کنند مردم فقط زنده هستند و نابود شدن
 • IR ۱۰:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۵
  99.8 درصد موافق خواهد بود!!!!
 • حسین IR ۱۰:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۵
  احساس می کنم ایشون داره سیگنال برای آمریکا می‌فرسته
 • IR ۱۱:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۵
  باسلام به اون قسم هیچکس تحمل تحریم نداره جز یه عده دلولپس ....۵
 • علیرضا IR ۱۱:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۵
  دیگه خسته شدیم از این همه گرونی و تحریم سلام به کل دنیا
 • حسن جعفری موحد IR ۱۱:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۵
  مگه اصلاحاتی ها برا باختن همه چیز بخاطر هیچ در مذاکرات موضوع را نظر سنجی کردن
  • IR ۱۳:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۵
   بله مردم با رای خود به روحانی به جای جلیلی در ۹۲ رضایت خود بر مذاکره را اعلام کردند
 • حسین IR ۱۳:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۵
  من به جرات می توانم بگویم که ۸۵ درصد مردم خواهان رفع تحریمها هستند. ولو به این که راه ژاپن در جنگ جهانی دوم انتخاب کنیم.
 • IR ۱۳:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۵
  رئیس مجلس درست گفته فقط منظورش از مردم همان کاسبان تحریم است.
 • US ۱۳:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۵
  خودشان بدون نظرسنجی هم نظر مردم را میدانند. منتها باورشان این است که ملت فهم و شعور ندارند و ما داریم.
 • IR ۱۳:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۵
  جالبه ....خود همین کامنت های مردم که لایک خورده یا دیس لایک خورده خودش ی نظر سنجیه و قابل تامل
 • IR ۱۳:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۵
  55 51
  با دوستی ظاهری (نه واقعی)با غرب مشکلات کاملاً حل خواهد شد.
 • مهرشاد IR ۱۶:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۵
  0 0
  اگر آقای قالیباف به عنوان رییس مجلس این سخنان را با اطمینان بیان کرده است پیشنهاد جناب آقای نمازی بسیار عالی می‌باشد.
 • IR ۱۷:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۵
  0 0
  تحریم نه آشتی با دنیا
 • IR ۱۷:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۵
  0 0
  برو بابا تو که جات گرم و نرمه
 • حسینی IR ۱۷:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۵
  1 0
  مسئولان میدانند نظر مردم چیست و هشتاد درصد مردم راضی نیستند که تحریم ها ادامه پیدا کند. اگر به نظر مردم اهمیت میدادند الان به این فلاکت مبتلا نبودیم.
 • IR ۱۵:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۶
  3 3
  چیزی که مسلمه اینه که روابط باعث توسعه یک کشور میشه نه محدودیت و تحریم البته انرژی هسته ای خوبه ولی به شرطی که برای توسعه و تولید ازش استفاده بشه ما برق نداریم و توان تولید اون با انرژی هسته ای را هم نداریم پس بنابراین باید با کشورهای دیگه رابطه داشته باشیم تا بتونیم از انرژی هسته ای استفاده مفید بکنیم و آب ها را پشت سد نگه نداریم برای تولید برق و باعث خشکسالی بشیم و رودخونه ها و دریاچه ها خشک بشن و کشاورزی نابود بشه و مجبور شیم حتی گندم هم وارد کنیم
 • زم IR ۱۵:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۶
  6 2
  تحمل نداریم