باقری کنی برنامه مذاکرات را اعلام کرد؛ منتظر گام‌های عملی غرب هستیم

معاون وزیر امور خارجه کشورمان پس از دیدار با مقامات روسی در مسکو گفت: ایران با پیشنهادهای مفید و سازنده‌ای وارد دور جدید گفت‌وگوهای وین شده است و منتظر گام‌های عملی غرب هستیم.

به گزارش خبرآنلاین، علی باقری کنی در مسکو و در گفتگو با خبرنگار صدا و سیما گفت: ایران با پیشنهادهای مفید و سازنده‌ای وارد دور جدید گفت‌وگوهای وین شده است.

باقری با اشاره به اینکه مناسبات ایران و روسیه ممتاز و در عرصه‌های مختلفی امتداد دارد، افزود: ما در موضوعات مختلف با روسیه رایزنی و مشورت داریم و درباره گفت‌وگوهای وین نیز از قبل با مقامات روسی مشورت‌هایی داشتیم.

وی افزود: در دور جدید گفت‌وگوهای وین نیز به طرق مختلف با روسیه رایزنی داشتیم برای این که با ابتکارات جدید و موثر وارد عرصه گفت‌وگوها شویم.

معاون وزیر امور خارجه کشورمان گفت: این تعامل با طرف چینی هم وجود داشته و در حاشیه گفت‌وگوهای وین با دیگر طرف‌ها نیز مذاکراتی داشتیم.

وی تاکید کرد: در دور جدید گفت‌وگوها، که وارد مرحله مهمی از مذاکرات شدیم جمهوری اسلامی ایران پیشنهادهای بسیار مفید و سازنده‌ای در دو موضوع رفع تحریم‌ها و اقدامات هسته‌ای ارائه کرد که می‌تواند روند گفتگوها را بطور جدی به سمت جلو هدایت کند.

باقری کنی ادامه داد: در این مقطع برای این که بتوانیم گفت‌وگوها را با شتاب بیشتری داشته باشیم هم در وین با طرف های مختلف در این دوره در سطح کارشناسی گفت‌وگو و تعامل داریم و هم لازم دیدم با مقام های روسیه هم رایزنی کنیم تا روز پنجشنبه بتوانیم گفت‌وگوها را در یک فضای سازنده و رو به جلو ادامه دهیم.

باقری با بیان این که دو پیش نویس ارائه شده ایران یک طرح یا سند جدید نبود، گفت: در ۶ دور مذاکرات قبلی در وین طرفین به چند متن رسیده اند که ما در مورد ۲ متن آن آخرین دیدگاهها و اصلاحات و موارد کاستی نسبت به توافق ۹۴ را جبران کردیم  و اصلاحات را در متن وارد کردیم.

وی افزود: در مذاکره دو طرف دیدگاهها را به اشتراک می‌گذارند تا به یک نتیجه مشترک برسند. مهم این است که این گفت‌وگو مبنا داشته باشد. اگر مبنا داشته باشد تبدیل به مذاکره می شود و مذاکره مسیری است که طرفین را  به سمت توافق هدایت می‌کند.

مذاکره کننده ارشد ایران گفت: اصلاحات و پیشنهادهایی که در مورد دو متن پایانی وین ۶ ارائه کردیم مبتنی بر مبانی مشترک دو طرف بود. یعنی بر اساس انتظارات و مطالبات بدون مبنا نبود؛ بلکه بر اساس اسناد مورد توافق هم ما و هم کشورهای ۱+۴ است. به همین جهت ما تاکید داریم و طرف مقابل هم به این نکته اذعان دارد.

باقری تصریح کرد: هر طرف این اختیار را دارد که بر اساس منافع خودش و سیاست‌ها و اهدافش ولی بر مبنای مشترک مورد قبول دو طرف بتواند پیشنهادات یا ابتکاراتش را ارائه کند که این می‌تواند مسیر را برای ادامه گفت‌وگو و حصول نتیجه باز کند.

۳۱۱۳۱۱

کد خبر 1580557

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • محسن IR ۱۸:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۶
  6 0
  جناب آقای باقری بجای مذاکره با روس ها مستقیم برو سراغ سر مار وگرنه ممکن است از دو طرف نیش بخوری از این روس ها آبی جوش نمی آید و در طول تاریخ نیز ما از روس ها بیشترین ضربه را خورده ایم
 • US ۰۹:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۷
  6 0
  شاگرد جلیلی
 • IR ۱۳:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۸
  0 0
  هر وقت اوامر آمریکا و اروپا را قبول کردید هم برجام احیا میشه هم تحریم‌ها برداشته میشه......
 • ایرانی IR ۱۳:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۸
  0 0
  با ی نرمش قهرمانانه همه چیز درست میشه