اردوغان: حمله به لیر را خنثی می‌کنیم

فارس نوشت: رئیس جمهور ترکیه با دفاع مجدد از میزان پایین سود بانکی، گفت احتکار ارز عامل اصلی افزایش قیمت آنهاست اما باور دارد که ترکیه می‌تواند حمله به واحد پول خود را خنثی کند.

«رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه امروز (چهارشنبه) تورم و گرانی کالاهای اساسی در این کشور را بدون ارتباط به سقوط شدید ارزش پول ترکیه دانست.

اردوغان طی نشست خبری بعد از بازگشت از سفر قطر، با بیان اینکه آنکارا در مقابل جنگ علیه لیر ترکیه ایستادگی خواهد کرد، گفت: «هنوز دلیلی برای ارائه نرخ بالاتر سود بانکی نمی‌بینم. ذخیره و احتکار ارز عامل بحران اقتصادی است و کسانی را که چنین کنند مجازات خواهیم کرد».

به نوشته خبرگزاری «آناتولی» وی با بیان اینکه دولت ترکیه تورم را با همان بهره بانکی پایین کنترل خواهد کرد، توضیح داد: «سازمان نظارت بر بانک‌ها در حال بررسی موضوع دستکاری نرخ ارز است و خواهیم دید چه کسانی پشت آن هستند».

رئیس‌جمهور ترکیه همچنین درباره درخواست کشورهای اروپایی برای آزادی دو زندانی سیاسی در این کشور تصریح کرد: «ما تصمیمات اتحادیه اروپا در مورد عثمان کاوالا و صلاح الدین دمیرتاش [که در پرونده‌های تروریسم محکوم شده‌اند] را به رسمیت نمی‌شناسیم».

بر اساس این گزارش، اردوغان در پاسخ به سوالی درباره تصمیم آنکارا برای عادی‌سازی روابط با امارات عربی متحده و رژیم صهیونیستی گفت: «وزیر امور خارجه و سرویس اطلاعاتی نقش فعالی در روابط با ابوظبی خواهند داشت و همین امر در مورد روابط با اسرائیل نیز صدق می‌کند».

به نوشته آناتولی، وی درباره تنش‌زایی‌های اخیر کی‌یف با مسکو نیز، گفت: «ترکیه آماده ایفای نقش میانجی و یا ارائه حمایت در هر قالبی که برای پایان دادن به تنش روسیه و اوکراین با رضایت هر دو طرف باشد، است».

311311

کد خبر 1580847

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =