مدارک لازم برای امتحان آیین نامه چیست؟

​​​​​​​برای اینکه بتوانید گواهینامه دریافت کنید، باید در آزمون‌های رانندگی شرکت کرده و آن‌ها را با موفقیت پشت سر بگذارید. البته برای دریافت گواهینامه و نیز برای شرکت در این آزمون‌ها، باید شرایط خاصی داشته و مدارک لازم را ارائه کنید. اگر شما هم مایل هستید تا گواهینامه خود را دریافت کنید، تا آخر همراه ما باشید تا با شرایط و مدارک لازم برای دریافت گواهینامه و شرکت در آزمون آیین نامه آشنا شوید.

برای دریافت گواهینامه چه کنیم؟

رانندگی مهارتی است که بسیاری از افراد دوست دارند آن را یاد بگیرند. برای دریافت گواهینامه باید آگاهی کاملی نسبت به مراحل آن داشته باشید. گواهینامه‌ها انواع مختلفی دارند، به طور کلی در ایران ۵ نوع گواهینامه داریم:

 • گواهینامه پایه یک
 • گواهینامه پایه دو
 • گواهینامه پایه سه
 • گواهینامه موتورسیکلت
 • گواهینامه ویژه

برای اینکه مجوز رانندگی وسایل نقلیه با حداکثر ظرفیت ۹ نفر و یا حداکثر بار ۳.۵ تن را داشته باشید، باید گواهینامه پایه سه دریافت کنید. برای دریافت گواهینامه پایه سه، بعد از مراجعه به آموزشگاه و ارائه مدارک لازم، ثبت‌نام شما انجام خواهد شد.

بعد از تکمیل ثبت‌نام، باید در کلاس‌های تئوری آیین‌نامه شرکت کنید، توجه داشته باشید که حضور در این کلاس‌ها برای تمام کارآموزان اجباری است و تمام کارآموزان باید در تمام جلسات آن حضور داشته باشند. در صورت غیبت در جلسات کلاس آیین‌نامه، باید در هفته‌های بعدی با گروه‌های دیگر در کلاس شرکت کنید تا اجازه شرکت در آزمون را داشته باشید.

پس از به پایان رسیدن کلاس‌های تئوری، یک آزمون آیین‌نامه کتبی از کارآموزان گرفته می‌شود. این آزمون تا چند سال قبل به صورن دو مرحله‌ای برگزار می‌شد. به این صورت که بعد از اتمام کلاس‌ها، یک آزمون توسط مدرس گرفته می‌شد و در صورت قبولی در آن آزمون، کارآموزان می‌توانستند در امتحان اصلی که توسط افسر راهنمایی و رانندگی گرفته می‌شد، شرکت کنند. اما در چند سال اخیر این آزمون تنها در یک مرحله و توسط افسر راهنمایی و رانندگی برگزار می‌شود.

آزمون آیین‌نامه چیست؟

آزمون آیین‌نامه آزمونی است که بعد از اتمام کلاس‌های تئوری، باید در آن شرکت کنید تا بتوانید وارد مرحله آموزش عملی شوید. این آزمون به صورت یک امتحان با ۳۰ سوال تستی برگزار می‌شود که شما باید بتوانید در مدت ۲۰ دقیقه حداقل به ۲۶ سوال از این ۳۰ سوال پاسخ درست بدهید تا بتوانید نمره قبولی کسب کنید. در صورتی که نتوانید در آزمون نمره قبولی کسب کنید، باید در هفته‌های بعدی دوباره در آزمون شرکت کنید.

نمونه سوالات آیین نامه

آمارها نشان می‌دهند که به طور معمول در کلاس ۴۰ نفری، تنها ۱۵-۱۸ نفر از کارآموزان موفق به قبولی در این آزمون می‌شوند. از همین رو بسیاری از کارآموزان از شرکت کردن در این آزمون واهمه دارند. یکی از بهترین روش‌ها برای مقابله با این ترس و استرس، این است که محیط آزمون را برای خود شبیه‌سازی کنید. به این صورت که با استفاده از نمونه سوالات آیین‌ نامه، ۳۰ سوال را برای خود انتخاب کرده و در مدت ۲۰ دقیقه به آن‌ها پاسخ دهید.

در این صورت قادر خواهید بود نقاط قوت و ضعف خود را شناسایی کنید و با برطرف کردن نقاط ضعف، احتمال موفقیت خود را افزایش دهید. استفاده از نمونه سوالات آیین‌ نامه تا حد زیادی شما را برای امتحان آماده کرده و باعث می‌شود شما با سوالات امتحانی بیشتر آشنا شوید.

مدارک لازم برای شرکت در آزمون آیین‌نامه

همان طور که اشاره شد، برای اینکه بتوانید در آزمون رانندگی شرکت کنید باید شرایط و مدارک خاصی داشته باشید. در ادامه به شرح این مدارک و شرایط خواهیم پرداخت:

 • ۱۸ سال تمام
 • اصل شناسنامه عکس دار به همراه کپی صفحه اول آن (در صورت داشتن توضیحات در صفحه اول، یک برگ کپی از صفحه اول آن)
 • اصل کارت ملی یا تائیدیه صادره از اداره ثبت احوال
 • ۸ قطعه عکس ۴*۳ تمام رخ جدید با زمینه روشن بدون عینک و کلاه (همچنین عکس بانوان باید کاملا با حجاب باشد)
 • ارائه کارت پایان خدمت (البته توجه داشته باشید که طبق قانون جدیدی که در آبان ماه سال ۱۳۹۶ تصویب شده است، برای ثبت نام، داشتن کارت پایان خدمت اجباری نیست و افرادی که مشمول خدمت سربازی هستند هم می‌توانند برای گرفتن گواهینامه اقدام کنند.)
 • ارائه گواهی سلامت جسمی و روانی از مراجع پزشکی صلاحیت‌دار
 • پرداخت تعرفه‌های قانونی مشخص به حساب‌های تعیین شده به نام شخص متقاضی و ارائه فیش بانکی
 • ارائه کارت گروه خونی صادر شده ازمراکز پزشکی مجاز یا ارائه مدرکی که گروه خونی متقاضی در آن نوشته شده است.

توجه داشته باشید که برای شرکت کردن در آزمون‌ها حتما باید اصل شناسنامه و پرونده آموزشی به انضمام کاردکس را به همراه داشته باشید. همچنین در مورد تاییدیه پزشک باید به این نکته اشاره کنیم که آموزشگاه یک برگه و چند آدرس پزشک و چشم‌پزشک به شما خواهد داد که باید به آن‌ها مراجعه کنید. بعد از انجام معاینات لازم، پزشک برگه‌ها را امضا زده و شما این برگه‌ها را تحویل آموزشگاه خواهید داد.

سایت آیین تست؛ سایتی برای آموزش مبانی آموزش رانندگی

مدارک لازم برای امتحان آیین نامه چیست؟

شرکت در آزمون‌های رانندگی و گرفتن گواهینامه، زیاد سخت نیست؛ البته به شرطی که با مراحل آن آشنایی داشته باشید و تمام نکات مربوط به رانندگی را رعایت کنید. در همین راستا، سایت آیین تست با ارائه آموزش رانندگی و نمونه سوالات آیین نامه، سعی دارد تا اندکی از دغدغه و استرس کارآموزان را کم کرده و به آن‌ها کمک کند تا بتوانند در آزمون رانندگی قبول شوند. شما می‌توانید برای آشنایی بیشتر با سوالات آیین نامه، به نمونه سوالات ارائه شده در این سایت مراجعه کنید و با خواندن آن‌ها احتمال قبولی خود را افزایش دهید.

کد خبر 1581041

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 1 =