برنا نوشت:

خبر مختصر بود و مفید؛ وحید طالب‌لو دروازه‌بان جوان استقلال برای کسب مجوز اقامت خود راهی کشور آمریکا شد. او آخرین بازیکن از نسل جدید فوتبالیست هاست که تلاش می کند شهروند آمریکا شود.

حالا می توان به این باور رسید که کوچ به ینگه دنیا و کسب اقامت آمریکا برای فوتبالیست های ایرانی سهل و آسان شده است. برخی فوتبالیست ها که در کمتر از چند سال فعالیت ورزشی از نظر مالی به سطح ایده آل می رسند اقدامات خود را برای کسب اقامت آغاز می کنند و پس از طی کردن پروسه چند ماهه راهی ایالات متحده می شوند. 


زیر پرچم آمریکا قسم می خورند
برای دریافت گذرنامه آمریکایی هر فرد می‌باید به طور مداوم پنج سال در این کشور حضور داشته باشد یا حداقل هر شش ماه یکبار به آمریکا سفر کند. پس از این پنج سال فرد مورد نظر می تواند برای دریافت حق شهروندی آمریکا اقدام کند.

یک فرد مطلع در مسایل و قوانین آمریکا در این خصوص می گوید: طبق قوانین جاری کشور آمریکا آنهایی که پس از پنج سال قصد دارند «سیتی‌زن» آمریکا شوند می‌بایست زیر پرچم این کشور قسم بخورند که در هر شرایطی حتی زمان جنگ زیر پرچم آمریکا باشند. جدا از سوگند باید به 30 تا 40 سوال هم پاسخ دهند، مثل پرسیدن چند سوال کتبی انگلیسی، اینکه اولین رییس‌جمهور آمریکا کیست، چند نفر عضو مجلس سنا هستند، استقلال آمریکا در چه سالی صورت گرفت، آمریکا چند ایالت دارد و سوالات دیگری مطرح می‌شود و زمانی که سوگند انجام ‌شد و سوالات پاسخ داده شدند، برگه‌ای به فرد مذکور به عنوان جواز داده می‌شود تا با مراجعه به اداره گذرنامه، گذرنامه اصلی را دریافت کند.

البته این در حالی است که پیش از دریافت گذرنامه اصلی، گذرنامه‌ای سفید در اختیار افرادی که گرین‌کارت دارند قرار داده می‌شود تا برای سفر به کشورهای مختلف مشکلی نداشته باشند.


پیروانی اولین فوتبالیست بود
اقامت خانواده در آمریکا؛ این فکر برای اولین بار در جمع ورزشی ها به ذهن افشین پیروانی خطور کرد تا برای گرفتن گرین کارت آمریکا اقدام کند. حضور در جام جهانی 98 فرانسه با آن نسل طلایی فوتبال ایران هم بهانه ای شد برای اینکه بیشتر ملی پوشان آن زمان شهروند آمریکا شوند و سالی چند بار به این کشور سفر کنند.

البته پیروانی مدعی است که از طریق فوتبال گرین کارتش را نگرفته و به قول خودش اولین فوتبالیستی است که توانسته شهروند آمریکا شود. کاپیتان و سرمربی اسبق پرسپولیس در این خصوص می گوید: من از ارتباط های ورزشی استفاده نکردم و به دلیل اینکه همسرم در آنجا تحصیل می کرد توانستم گرین کارت بگیرم. زمانی که جام جهانی رفتیم من گرین کارت داشتم. تقریبا 15 سالی می شود.بعد از آن بود که بقیه فوتبالیست ها برای شهروند شدن در آمریکا اقدام کردند. 


نوبت به دایی رسید
بعد از پیروانی نوبت به فوتبالیست های دیگر رسید تا شهروند آمریکا شوند. سرشناس ترین آنها علی دایی بود. سرمربی فصل گذشته پرسپولیس از سال های دور کارهای مربوط به اقامت خود در آمریکا را انجام داد و هم اکنون شهروند این کشور به حساب می آید.

در روزهایی که آتش اختلافات میان مایلی کهن و دایی شعله ور بود مایلی کهن به انتقاد از حضور ورزشکاران در آمریکا پرداخت و در مصاحبه ای بلند بالا عنوان داشت اگر ما با آمریکا مشکل داریم به چه علت ورزشکارانمان برای رفتن به ینگه دنیا سر و دست می شکنند؟!


30 ورزشکاری که به ینگه دنیا رفتند
در حال حاضر شاید بالغ بر 30 ورزشکار که اکثر قریب به اتفاق آنها فوتبالیست هستند اقامت کشور آمریکا را دارند. در میان این اسامی نام هایی چون قلعه نویی، دایی، پیروانی، کاظمی و ... مشاهده می شوند.

این افراد با صرف هزینه هایی نزدیک به 40 میلیون تومان موفق به دریافت اقامت شده اند. البته در میان همه آنها استثناهایی به نام محمد خاکپور و اصغر شرفی نیز دیده می شود. خانواده این دو در آمریکا اقامت دارند و آنها هر از چندگاهی برای انجام فعالیت های شخصی و ورزشی به ایران سفر می کنند. 


چرا دوست دارند شهروند آمریکا شوند؟!
با تمام تفاسیر حالا این پرسش مطرح می شود که به چه علت برخی ورزشکاران علاقه مند به اخذ مجوز اقامت در کشور امریکا هستند؟! در پاسخ به این پرسش یکی از بازیکنان فوتبال کشورمان که ارتباط نزدیکی با برخی ورزشکارانی که مجوز اقامت در امریکا را کسب کرده اند دارد، می گوید: در حال حاضر این افراد اخذ اقامت کشور آمریکا را برای خود ارزش می دانند و رد برخی اوقات بحث چشم و همچشمی نیز وسط می آید؛ اهالی فوتبال به فکر دوران بازنشستگی خود هستند. این افراد تصور می کنند شرایط زندگی در آمریکا ایده ال است و باید تحت هر شرایطی مجوز اقامت خود را حفظ کنند.

4141

کد خبر 158111

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 29
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • علیرضا NL ۰۷:۴۸ - ۱۳۹۰/۰۳/۲۹
  44 22
  به ما چه ربطی داره کی کجارو دوست داره!
 • بدون نام IR ۰۸:۵۵ - ۱۳۹۰/۰۳/۲۹
  33 14
  خوب به توچه ؟ تو هم اگه می تونستی مطمئن باش همین کارو میکردی مطمئن باش
 • بدون نام GB ۰۸:۵۹ - ۱۳۹۰/۰۳/۲۹
  29 8
  کمترین فایده این کارت سفر راحت به اقصی نقاط دنیاست سف نکشیدن پشت هر سفارت خانه درپیت اگر این بچه ها که نام بردید و نبردید دنبال این کارت هستند بشتر به این منظور است وگرنه هر زمان اقتضاکند انشاا.. دکتر چمران ثانی خواهند بود چون این اب و خاک گیرایی دیگری دارد.
 • حامد IR ۰۹:۰۰ - ۱۳۹۰/۰۳/۲۹
  36 12
  در زندگی خصوصی مردم تجسس نکنید. مگه آقایون سالی 60 بار میرن مشهد و دو سه بار مکه کسی صداش در میاد؟
 • نيما IR ۰۹:۰۴ - ۱۳۹۰/۰۳/۲۹
  20 10
  خوشبحالشون زنده باد آزادي
 • محمد IR ۰۹:۰۵ - ۱۳۹۰/۰۳/۲۹
  17 7
  من بگم چرا دوس دارن ؟! خب اگر بگم که تایید نمیکنی !
 • بدون نام DE ۰۹:۰۷ - ۱۳۹۰/۰۳/۲۹
  17 4
  آقا از مسئولين هم هستند كه دارند. اونا رو هم بگيد. مردم گناه دارند به خدا. به خدا روز قيامتي هم هست...
 • بدون نام IR ۰۹:۰۹ - ۱۳۹۰/۰۳/۲۹
  14 3
  عرضه يا شايدم شانس هم نداشتيم كه حد اقل فوتباليست شويم!
 • بدون نام IR ۰۹:۵۱ - ۱۳۹۰/۰۳/۲۹
  22 3
  وقتی با دیدن پاس ایران در دست شما به شخصیت و قیافه شما میخندندو با شما مثل یک تروریست برخورد میکنند ، داشتن پاس آمریکا که آرزوی هر کس در دنیاست واجب میشود بخصوص برای آدمهائی مثل دائی که هر ماه مسافرت خارجی دارند .
 • Pooyan SE ۰۹:۵۳ - ۱۳۹۰/۰۳/۲۹
  13 5
  به نظر من این موضوع شخصیه و به خودشون مربوطه.اینجوری قضاوت کردن درست نیست
 • ناصر IR ۰۹:۵۵ - ۱۳۹۰/۰۳/۲۹
  12 4
  خب كه چي؟توهم اگه دستت برسه اقامت ميگيري.حتمااينم جرم جديده
 • bi khabar NL ۰۹:۵۶ - ۱۳۹۰/۰۳/۲۹
  11 9
  هم از توبره خوردن و هم از آخور، معناش اینه
 • بدون نام GB ۱۰:۱۲ - ۱۳۹۰/۰۳/۲۹
  15 1
  پرچم که باز نماد ملی است در همین انگلیس بعضی از افراد برای داشتن شهروندی انگلیس به سر ملکه قسم می خورند اگر لازم دونستید حاضرم اسم همه انها را بگویم.
 • بدون نام AE ۱۰:۲۵ - ۱۳۹۰/۰۳/۲۹
  17 4
  هیچ فکر کردین چرا یه امریکایی تا حالا نیومده پاسپورت ایرانی بگیره اصلا امریکایی را بی خیال یه افریقایی یا استرالیایی؟ وقتی به این جواب رسیدی به جواب سوالت هم رسیده ای.
 • CYROS IR ۱۰:۳۱ - ۱۳۹۰/۰۳/۲۹
  12 4
  زندگی هرکس بخودش مربوطه.دارندگی وبرازندگی.اقاخوش باشین.
 • سعید IR ۱۰:۳۵ - ۱۳۹۰/۰۳/۲۹
  7 3
  هه متاسفم که حرف حق رو تایید نمی کنید
 • بدون نام IR ۱۱:۲۷ - ۱۳۹۰/۰۳/۲۹
  18 4
  اگر پاسپورت ایرانی هم اینقدر ارزش داشت لزومی به گرفتن پاس آمریکا نبود با پاسپورت ایرانی به چند تا کشور میشه سفر کرد وچقدر تحویلت میگیرن؟
 • حقيقت IR ۱۱:۲۸ - ۱۳۹۰/۰۳/۲۹
  14 2
  حتما اينجا آزادي ندارند ديگه همين که شما وارد زندگي خصوصيشون ميشي عدم آزاديه ديگه! اين خاله زنک بازيا چيه؟ چرا ميخواين آبروي يک نفر رو زورکي ببريد؟ آيا شما به اصول دينيتون احترام ميذاريد که ميگه با آبروي ديگران بازي نکن که روزي در محضر خدا و همه بندگان آبروت ميره !
 • بدون نام IR ۲۰:۱۹ - ۱۳۹۰/۰۳/۲۹
  9 6
  فضولی موقف دوست دارن میرن پس برن شمال یا... یه سرباز صفر نیرو انتظامی الکی بهشون گیر بده
 • بسلامت IR ۲۰:۲۷ - ۱۳۹۰/۰۳/۲۹
  11 6
  خدا به یکی میده به یکی نمیده ما که نداریم حسرت میخوریم یا انتقاد میکنیم شک نکن اگه شما هم داشته باشید انجام میدید
 • ف.ک US ۲۱:۰۴ - ۱۳۹۰/۰۳/۲۹
  9 11
  به نظرم این موضوع شخصیه و حریم خصوصی افراد محسوب میشه.رنگ و لعاب دادن به اون و اینطوری گزارش نوشت صحیح نیست
 • محمدبلوچ IR ۰۷:۱۴ - ۱۳۹۰/۰۳/۳۰
  8 4
  اون کسی که این پستو نوشته ظرفیت انتقاد نداره که کامنتهای مارو حذف میکنه
 • بدون نام US ۰۸:۵۲ - ۱۳۹۰/۰۳/۳۰
  4 9
  چرا یک ایرانی باید برود تابعیت یک کشور دیگر رو بگیرد؟؟؟ آن هم در شرایطی که جایگاه خوبی در مملکتش دارد؟ آیا به خاطر مسایل سیاسی است؟ آیا به خاطر منافع اقتصادی شخصی است؟ آیا به خاطر نفرت از میهن است؟
 • یه دوست IR ۱۰:۴۸ - ۱۳۹۰/۰۳/۳۰
  8 11
  عزیزمن.گل من اینا که افرادعادی نیستند که باهاشون کار نداشته باشیم. اینا نماد و نماینده من و تو هستندکه عین این غرب زده ها میرن امریکا. اگه یه روزی بین ایران و امریکا جنگ شد به نظرت اینا کدوم طرفی باید باشند
 • بدون نام IR ۱۰:۵۲ - ۱۳۹۰/۰۳/۳۰
  0 3
  س
 • غریبه IR ۱۰:۵۸ - ۱۳۹۰/۰۳/۳۰
  7 12
  عزیزم چه ربطی داره به آزادی!!؟؟؟؟ اگه یه روزی بین ایران و امریکا جنگ شد این آقایون باید روی تو اسلحه بکشن حواست هست ؟
 • بدون نام GB ۲۰:۲۶ - ۱۳۹۰/۰۳/۳۰
  6 4
  به من و شما چه
 • مجید کامران IR ۲۲:۲۶ - ۱۳۹۰/۰۴/۱۶
  10 8
  بخدا اگه بهشون اهمیت بدن جونشونو میزارن.بی انصافی نکنید
 • یاسر TH ۱۱:۳۵ - ۱۳۹۲/۰۵/۲۸
  6 3
  طبق قوانین جاری کشور آمریکا آنهایی که پس از پنج سال قصد دارند «سیتی‌زن» آمریکا شوند می‌بایست زیر پرچم این کشور قسم بخورند که در هر شرایطی حتی زمان جنگ زیر پرچم آمریکا باشند. جدا از سوگند باید به 30 تا 40 سوال هم پاسخ دهند، پس لطفا از آقای قلعه نوعی سوال کنید شما که همش دم از اهل بیت و امام زمان می‌زنی چرا میخوای پاسپورت آمریکا رو بگیری قسم حضرت عباس شما رو قبول کنیم یا دم خروس شما رو .