کفاشیان:احمدی‌نژاد به من که زنگ نزد!

در طول ۱۲ سال گذشته از دستور محمود احمدی‌نژاد برای برکناری علی دایی صحبت شد اما این اتفاق هیچ‌گاه به صورت رسمی تایید نشد تا سرانجام سخنگوی وقت سازمان تربیت بدنی تایید کرد که دایی را رئیس جمهور اسبق از سرمربی‌گری تیم ملی برکنار کرده است!

مریم روحی: ۱۲ آخرین ماه سال ۱۳۸۶ علی دایی اسطوره فوتبال ایران به عنوان سرمربی تیم ملی فوتبال ایران انتخاب شد و ماموریت او هم صعود به جام جهانی ۲۰۱۰ بود. پررنگ ترین خاطره ای که از دوره حضور دایی روی نیمکت تیم ملی وجود دارد حواشی بعد از بازی با عربستان است. او در تعطیلات نوروز و دو روز بعد از بازی از سمتش کنارگذاشته شد تا یک اتفاق عجیب برای نفر اول فوتبال ایران رخ دهد؛ آن هم در حالی که ایران شانس صعودش وجود داشت.

بعد از این برکناری علی دایی بلافاصله اعلام کرد که رئیس جمهور وقت که در بازی ها هم ورزشگاه حاضر بوده عامل اصلی برکناری اش است اما علی کفاشیان رئیس فدراسیون وقت در این باره گفت: "هیات رئیسه فدراسیون تشکیل جلسه دادند و تصمیم به برکناری علی دایی گرفتند."

کفاشیان: احمدی‌نژاد به من که زنگ نزد!

تکذیبیه احمدی نژاد در برکناری سرمربی تیم ملی

با وجود تکذیبیه کفاشیان اما علی دایی هیچ گاه از موضع خود کوتاه نیامد و این حاشیه به اندازه بزرگ شد که چند سال بعد از این اتفاق در یکی از مصاحبه هایی محمود احمدی نژاد از او در این باره سوال کرد: "آیا شما دایی را برکنار کردید؟" رئیس جمهور اسبق با خاموش کردن ضبط صوت گفت: "من این قدر کار مهم در کشور داشتم که وقت نداشتم به این مسایل بپردازم. همان موقع مسئولان ورزش تصمیم گرفتند و ایشان را کنار گذاشتند. به من ارتباطی نداشت"

کفاشیان: احمدی‌نژاد به من که زنگ نزد!

تایید عدم اجازه علی دایی به حضور رئیس جمهور برای حضور رختکن

در این سال ها بازهم به صورت رسمی یا غیررسمی اهالی فوتبال این موضوع را تایید کردند یا حداقل بارها درباره آن روز و آن اتفاق حرف زدند. علی آبادی رئیس وقت سازمان تربیت بدنی، اعضای هیات رئیس فدراسیون، شخص علی کفاشیان و حتی بازیکنان آن دوره تیم ملی در مصاحبه های مختلف درباره این اتفاق سیاسی- ورزشی صحبت کردند.

حسین کاظمی ملی پوش اسبق تیم ملی و باشگاه استقلال و سپاهان درباره آن گفت: "بین دو نیمه همراهان رئیس جمهور آمدند و گفتند که ایشان می خواهد به رختکن بیاید اما علی آقا قبول نکردند و گفتند الان وسط بازی هستیم. در واقع او جلوی ورود رئیس جمهور به رختکن را گرفت و رای به برکناری‌اش دادند."

کفاشیان: احمدی‌نژاد به من که زنگ نزد!

گمانه زنی ۱۲ ساله سرانجام رسمی شد

اما بالاخره همه گمانه زنی ها به پایان رسید و محمد آخوندی سخنگو و مدیر روابط عمومی وقت سازمان تربیت بدنی بعد از ۱۲ سال اتفاق جنجالی را شرح داد و تایید کرد که محمود احمدی نژاد دستور به برکناری علی دایی داده است. او در برنامه سلام صبح بخیر گفت:" حرفی که می‌زنم برایم عواقبی خواهد داشت.چیزی که من می دانم این است که حکم برکناری دایی از نهاد ریاست جمهوری ابلاغ شد. حتی یکی از مسئولان رسانه ای نهاد با من تماس گرفت و گفت دایی برکنار شده، شما اعلام کنید که من گفتم مسئولیت سازمان با فرد دیگری است و ایشان باید به من اعلام کند دایی برکنار شده یا نه؟ تاکیدم این بود مسئولیت در اختیار فدراسیون فوتبال است. بنابراین من از اعلام خبر برکناری علی دایی در روابط عمومی سازمان امتناع کردم ولی چند سال بعد خبر اعلام شد. با توجه به اطلاعات غیررسمی بنده شخص رئیس جمهور ایشان را برکنار کردند. در واقع نهاد ریاست جمهور بنا به فشار افکار عمومی و همینطور نظر اطرافیان، تصمیم گرفت در آن مقطع دایی سرمربی تیم ملی نباشد."

علی دایی: من ۱۲ سال واقعیت را گفتم

علی دایی سرمربی سابق تیم ملی بارها این موضوع را گفت اما هیچ یک از مسئولان سیاسی یا ورزشی آن زمان حرف های او را تایید نکردند. او در واکنش به افشاگری آخوندی گفت: "حرف‌های آقای آخوندی را شنیدم. ۱۲ سال است بنده این حرف را می زنم و مشخص شد که صحت داشته است."

کفاشیان: احمدی‌نژاد به من که زنگ نزد!

کفاشیان:دنبال قاتل بروسلی هستید؟!

علی کفاشیان رئیس اسبق فدراسیون فوتبال که اصرار زیادی داشت برکناری علی دایی به پای رئیس جمهور نوشته نشود درباره صحبت های آخوندی مصاحبه ای انجام داد. او درپاسخ به این سوال که آیا اظهارنظرهای آخوندی مبنی بر دستور احمدی نژاد برای برکناری علی دایی را خوانده است یا نه گفت: شما دنبال قاتل بروسلی هستید؟ خود علی دایی یادش رفته، شما هنوز پیگیرید؟(خنده)

نکته جالب توجه این است که او باز هم از موضع خود کوتاه نیامد و درباره اینکه صحبت های آخوندی درست یا خیر گفت: شاید رئیس جمهور به آقای آخوندی دستور داده که دایی را بردارند. من که با احمدی نژاد ارتباطی نداشتم و یادم نمی‌آید که زنگ زده باشد و بگوید دایی را بردار.

او درباره این موضوع که بارها تاثیر رئیس جمهور در این اتفاق را تکذیب کرده اظهار کرد: من گفتم که با احمدی نژاد ارتباطی نداشتم. ارتباط ایشان با آقای علی آبادی بود و به هر حال اگر نظری داشتند به ایشان می گفتند.

کفاشیان: احمدی‌نژاد به من که زنگ نزد!

کفاشیان در توضیح این مسئله که چرا اعلام کرده علی دایی را هیات رئیسه برکنار کرده گفت: شما که من می شناسید؟ اگر چیزی باب میلم نبود، انجام نمی‌دادم. همان موقع از وزارت ورزش نظر دادند که علی دایی را بردارید. ما هم در هیات رئیسه مطرح کردیم دیدیم همه موافق هستند و او را از تیم ملی برکنار کردیم.


او در ادامه افزود: شک نکنید اگر هیات رئیسه نظر مخالف می داد ما علی دایی را برکنار نمی‌کردیم. به نظر همان موقع هم ما کار درستی نکردیم. باید علی دایی را نگه می داشتیم تا پایان رقابت های مقدماتی همراه تیم ملی باشد. در آن صورت شانس بیشتری هم برای صعود داشتیم. ببینید آقای علی آبادی گفت و تاکید کرد که ایشان نباشد. نظرشان این بود که علی دایی نباشد. ما گفتیم بگذارید جلسه هیات رئیسه را تشکیل دهیم و نظرات را بپرسیم. شک نکنید اگر مخالفت می کردند، دایی را برکنار نمی کردیم.

بیشتر بخوانید:

علی خطیر: معذرت می‌خواهم؛ ما گول خوردیم!

پیام دلنشین و احساسی علی دایی به مردم ایران/عکس

ببینید | افشاگری درباره دستور جنجالی احمدی نژاد بعد از ۱۲ سال/ اخراج علی دایی با حکم رئیس جمهور!

251 41

کد خبر 1581874

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 10 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • خورزوخان IR ۰۹:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۹/۲۱
  1 0
  آقاي كفاشيان اصل مطلب اين خبر ، اينكه شما رو اصلا به حساب نياوردند عمو!
 • IR ۰۹:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۹/۲۱
  1 1
  ابرمرد روزگار: علی دایی
 • سالار آرمين IR ۱۰:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۲۱
  1 0
  من نبودم؟ اين كيه؟ تو كي هستس؟
 • علی IR ۱۰:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۹/۲۳
  0 0
  عجب بزدلیه این مرد که هنوز هم جرات نمیکنه خبر رو تائید کنه.