روایت فاجعه‌ای که قهرمان آسیا را دچار مرگ مغزی کرد

نام محسن قاسمی در کشتی ایران، یادآور جوانی است که روزگاری همه برایش رویاهای بزرگی در سر داشتند اما حالا به دلیل فاجعه ای بزرگ، دچار مرگ مغزی شده.

امیررضا احمدی؛ وقتی در آسمان کشتی ایران شروع به درخشش کرد، خیلی ها معتقد بودند ستاره ای از دیار لرستان به کشتی معرفی شده که می تواند سال های سال در دنیا پادشاهی کند؛ قهرمان کشتی فرنگی آسیا و جام جهانی از لرستان، که روزگاری در کشتی فرنگی ایران می درخشید و موفقیت های پیاپی کسب کرد. کشتی گیری که در نوجوانان، جوانان و بزرگسالان آسیا قهرمان شد، در جام جهانی به همراه تیم ملی کشتی فرنگی بر سکوی نخست ایستاد و یکی از امیدهای محمد بنا برای حضور در المپیک لندن بود. جایی که دقیقا نقطه شروع مشکلات، و عوض شدن مسیر این قهرمان بود. قاسمی در سال ۲۰۱۱، در ترکیب تیم ملی کشتی فرنگی، در کنار نفراتی مانند حمید سوریان، امید نوروزی و... بود و قهرمان آسیا شد. درخشش او باعث شد تا محسن جزو امیدهای اصلی ایران برای موفقیت در المپیک لندن باشد اما روزگار خواب های تلخی برای او دیده بود.

تصادفی که سرنوشت موطلایی را عوض کرد

پسر موطلایی کشتی فرنگی، با آن چهره کودکانه و استایل مناسب، یکی از استعدادهای خوب کشتی به شمار می رفت اما در سال ۹۱، دچار یک سانحه رانندگی شد. این اتفاق باعث دوری او از کشتی و مشکلاتی روحی شد که محسن را به وادی اعتیاد کشاند اما قهرمان لرستانی هنوز هم دلش با کشتی بود. محسن در چند مرحله اقدام به ترک اعتیاد کرد و نهایتا بار آخر، آمده بود تا با عشق به کشتی و کمک از دایره طلایی، روحیه بگیرد و اعتیادش را کنار بگذارد. قاسمی وقتی در بهمن ۹۸ به کمپ ترک اعتیاد رفت، با فاجعه ای مواجه شد که دل هر انسانی را به درد می آورد.

ماجرا از چه قرار بود؟

ماجرای مرگ مغزی قاسمی، قصه ای است پر غصه؛ او وقتی در کمپ ترک اعتیاد بستری بود، توسط مدیران و مسئولان کمپ مورد ضرب و شتم شدید قرار می گیرد به طوری که در مستندی که از این موضوع تهیه شده، طبق گفته پزشکان او از ناحیه سر و گردن با ضربات شدید مواجه شده و بیش از ۳۰ ساعت در محلی رها شده که همین باعث می شود او دچار مرگ مغزی شود و به کما برود. طبق گفته پزشکان قانونی، او از ۲۶ ناحیه آسیب دیده و ضربات سختی به سرش وارد شده. مسئولان کمپ ابتدا این موارد را تکذیب می کنند اما به دستور مراجع قضایی، فیلم دوربین های کمپ ریکاوری می شود و در آن مشخص می شود که قاسمی چگونه مورد ضرب و شتم قرار گرفته. حالا با گذشت بیش از ۲ سال از این موضوع، پیگیری قضایی خانواده قاسمی به جایی نرسیده و محسن هم دیگر توانی برای ایستادن ندارد؛ پسر موطلایی کشتی فرنگی ایران که قرار بود از سکوی المپیک و جهان بالا برود، دچار مرگ مغزی و زندگی نباتی شده. به همین بهانه گفت و گویی با مرتضی قاسمی، برادر محسن انجام دادیم که در ادامه می خوانید؛

روایت فاجعه‌ای که قهرمان آسیا را دجار مرگ مغزی کرد

یادم می آید قبل از این اتفاقات، محسن به اردوی تیم ملی دعوت شد اما بعد از اینکه به لرستان برگشت و به کمپ رفت، این اتفاق افتاد.

بله؛ محمد بنا محسن را خیلی دوست داشت، او را به اردو دعوت کرد و محسن هم قصدش بازگشت به زندگی و کشتی بود. این بار تصمیم او جدی بود وآرزوها و انگیزه زیادی داشت. در آن زمان اما محمد بنا را به باد انتقاد گرفتند که اینجا را کمپ ترک اعتیاد کرده ای، کادرفنی  رئیس فدراسیون سابق و... با بنا جر و بحث می کنند که حق نداری چنین کاری انجام دهی و او باید برود. بنا این مسائل را از محسن پنهان کرده بود تا اینکه خود محسن فهمید. بنا هم گفته بود این پسر جوان است و سنی ندارد و باید به او روحیه بدهیم. الان پل های پشت سر این پسر خراب است و نباید او را رها کنیم و تنها امیدش را بگیریم و اگر برود دوباره همان مشکلات پیش می آید. نهایتا هم همان شد و وقتی محسن به بروجرد برگشت، دوباره آش همان آش بود و کاسه، همان کاسه.

بعد از آن شما خودتان محسن را به کمپ بردید؟

بله، بهمن ۹۸ محسن را به کمپ ترک اعتیاد بردیم و خیلی هم سفارش کردیم که مواظبش باشند. همیشه به آنجا سر می زدیم و پیگیر کارش بودیم. متاسفانه بر خلاف همه این سفارش ها، او را ضرب و شتم کردند، کتکش زدند، دست و پا و دهنش را بستند و مشکلاتی که پیش آمد.

مسئولان کمپ محسن را ضرب و شتم کردند یا دیگر افرادی که برای ترک اعتیاد به کمپ رفته بودند؟

خود مسئولان کمپ بودند. در مستندی هم که ساخته شده واقعا صحنه های دردناکی هست. آن ها به محسن حمله می کنند و دست و پایش را بلند می کنند و او را با چوب می زنند. خیلی از صحنه ها را هم اجازه ندادیم در مستند و آن فیلم پخش شود چون هر بار آن را می بینیم همه خانواده گریه می کنیم و نمی خواستم این تصاویر پخش شود. یک جا او را در حمام می برند و در آب می اندازند و واقعا زجرش می دهند. حتی وقتی محسن بی حال افتاده و در کما هست هم ولش نمی کنند و او را می زنند. وقتی او بی حال افتاده و شما او را زدید دیگر ولش کنید، چرا با پا روی سر و گردنش می روید؟

بعد از آن چه اتفاقی می افتد؟ محسن را به بیمارستان نمی برند؟

بعد از آن او را می زنند و یک گوشه رهایش می کنند، چند پتو هم روی سرش می اندازند که دیگر نفس نکشد و بعد از ۳۰ ساعت محسن به مرکز درمانی رسانده می شود که کار از کار گذشته است. در مستند هم می بینید که پزشکان می گویند اگر محسن زودتر به مرکز درمانی رسانده می شد چنین اتفاقی نمی افتاد اما او یک گوشه رها می شود و دچار مرگ مغزی می شود.

بعد از آن محسن به کما رفت؟ چه مدت در کما بود؟

محسن بیش از دو ماه در کمای عمیق بود و بعد از آن وقتی چشم هایش را باز کرد، دچار مرگ مغزی و زندگی نباتی شد. پزشک هم در فیلم توضیح می دهد. بعد از این اتفاق، مسئولان کمپ فیلم دوربین را پاک کرده بودند، و قبل از اینکه ما یا پزشک فیلم را ببینیم، پزشک تشخیص داد که به محسن ضربه وارد شده و او را کتک زده اند که در حالت کما بوده و او را خفه کرده اند. در حالی که آن ها به ما گفتند محسن تشنج کرده و از پله افتاده. بعد از آن به دستور پلیس و مراجع قضایی فیلم ها ریکاوری شدند و دقیقا ماجرا همانی بود که پزشک تشخیص داده بود.

روایت فاجعه‌ای که قهرمان آسیا را دجار مرگ مغزی کرد

یعنی در آن مرکز پزشک و روانشناسی نبوده که در کنار افراد باشد که خودشان این طور به افراد حمله می کنند؟

اصلا این ها حق زدن ندارند؛ اما خب پزشک و روانشناس هم متاسفانه نداشتند.

پس از آن پیگیری قضایی و شکایت شما به کجا کشید؟

متاسفانه هیچ، الان آن سه نفر با وثیقه ۳۰ میلیونی آزادند. یک نفر را مرگ مغزی کرده اند و این وثیقه ناچیز برایشان تعیین شده. نکته دیگر اینکه هر سه نفر این افراد هم سابقه دار هستند اما به هر دلیلی تبرئه شده اند ولی ما تا آخرین لحظه که نفس داریم پیگیر هستیم و از آن ها نمی گذریم. چون برادر من مریض بوده و یک بیمار را نباید اینطور ضرب و شتم می کردند. قوه قضاییه نباید این ها را اینطور رها می کرد تا مجازات شوند. درد ما این است. محسن همان وقت ساعت ۱۲ شب سالم بوده و حرف می زند اما بعد از این ضرب و شتم یک گوشه می افتد و به کما می رود.خواهش من هم این است که رسانه ها و مسئولان، کنار محسن باشند. الان کسی نمی تواند محسن را به زندگی برگرداند اما این خواسته عمومی و خانواده کشتی است که ضاربان محسن چرا باید یک قهرمان را به این شکل اذیت کنند و مرگ مغزی شود اما آزاد باشند؟ یعنی در جایی که می خواستند به او زندگی ببخشند، ضرب و شتم اش کردند و دچار مرگ  مغزی شد؛ یعنی در مرکز بهبودی او را زدند، مواردی که اصلا با هم همخوانی ندارد.

خب به نظر خودتان چرا ماجرا تا حالا به جایی نرسیده؟

اگر این موضوع پیگیری شود، حداقل کمی از درد ما هم کم شود. این ها در بروجرد آشنا دارند و با پول و رابطه، موضوع را درست کرده اند. سابقه نداشته که در جامعه کسی را اینطور بزنند و آزاد آزاد برای خودشان بچرخند.

پس از آن محسن کامل دچار مرگ مغزی شده؟

بله کامل دچار زندگی نباتی شده است.

الان در خانه از او مراقبت می کنید یا در بیمارستان بستری است؟

بله در خانه شرایط آی سی یو را فراهم کرده ایم و تا زمانی که بتوانیم مراقبش هستیم.

درخواستی از مسئولان دارید؟

من از رئیس قوه قضاییه، مسئولان، دادستان کل کشور به عنوان مدعی العموم، آقای دبیر و وزیر ورزش می خواهم پیگیر این موضوع باشند؛ چون محسن روزگاری برای این کشور افتخار آفرینی کرده. محسن چندین سال عضو تیم ملی  کشتی بود، قهرمان آسیا و جهان شد، ما هم انتظار داریم دستگاه ها ورود کنند.  الان طوری شده که هرکس ما را می بیند می گوید با این همه مدارک چرا این ها آزادند؟ حتی وقتی حکم هم نداده اند یا باید زندان می رفتند یا یک وثیقه سنگین تعیین می شد نه یک وثیقه سی میلیونی!

کسی که مرگ مغزی شده را نباید با ضرب و شتم عادی مقایسه کنند و سی ملیون وثیقه تعیین شود. به نظرم این افکار عمومی را جریجه دار می کند و همه قهرمان های کشتی هم پیگیر آن هستند و معترض اند. در فیلم مستند هم چند قهرمان جهان اعتراض می کنند که همان طور که خبر ضرب و شتم در ایران و جهان پخش شده، باید مجازات هم به نحوی باشد که در همه ایران منتشر شود؛ این خواسته ما و جامعه کشتی است و تا آخر هم پیگیر آن هستیم و کوتاه نمی آییم.

۲۵۷ ۲۵۱

کد خبر 1582217

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 12 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 13
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۰۸:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۹/۲۲
  36 0
  امیدوارم به سزای عملشون برسند
 • IR ۰۹:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۹/۲۲
  25 0
  فقط میتونم بگم بگردم!
 • IR ۰۹:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۹/۲۲
  37 0
  اقای اژه ایی یک کار مثبت که میتوانند انجام دهند همینه که دستور جمع اوری تمام کمپهای ترک اعتیاد رو بدهند. اینها همشون به طور غیر قانونی از خانواده ها پول میگیرند و به بیماران هم انواع ازار و اذیت میکنند که در این متن نمیشه به ان اشاره کرد.
 • م.... IR ۱۰:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۹/۲۲
  37 0
  احسنت به آقای محمد بنا چرا که ایشان بسیار بزرگوار و دور اندیش بودند وقصد نجات ایشان رو داشتند تنها چیزی که به خانواده درد کشیده محسن قاسمی میتونم بگم این که دنیا دار مکافات برای مسببان این حادثه غم انگیز شک نکنید
 • کارگر IR ۱۳:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۹/۲۲
  36 0
  کمپ اساسش ترک اعتیاد نیست ،،،،فقط پول و قدرت نمایی به معتاد،،،متاسفانه بهزیستی و وزارت بهداشت و ... ،هیچکدام نظارت آنچنانی ندارن،،،
 • IR ۱۳:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۲۲
  41 0
  واقعا آدم میمونه چی بگه؟🤦‍♀️🤕🥺
 • IR ۱۴:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۲۲
  25 0
  مسئولین یکم به فکر مردم باشید همه چیز را با پول عوض نکنید .خدارو خوش نمیاد این جون رو رها کنید و بگذارید کسانی که تقسیر دارن آزاد بگردن .
 • IR ۲۰:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۹/۲۲
  7 0
  مرگ مغزی با زندگی نباتی تفاوت داره ، در مرگ مغزی احتمال بازگشت وجود نداره اما در زندگی نباتی احتمال بازگشت هست.
 • م IR ۲۲:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۲۲
  3 0
  سلام،مطالب رو خواندم خیلی غم انگیز بود،انشاالله که خداوند به آقای محسن قاسمی شفا بده و حالش زودتر خوب بشه . خدا لعنت کنه ، اون کسایی که او را ضرب و شتم کردند و به این حال وخیم انداختند،خدا ازشون نگذره انشاءالله.
 • ..... IR ۰۰:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۹/۲۳
  3 0
  چه سرنوشت تلخی 😓😭
 • IR ۰۷:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۹/۲۳
  3 0
  خیلی ناراحت کننده است😔😔😔 توروخدا به داد مردم برسید چیزی نمی گذرد باید در پیشگاه عدل الهی باید جواب بدید
 • مرتضی IR ۱۰:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۹/۲۳
  2 0
  باید طوری مجازات بشن که هیچ مرکز بهبودی جرائت شکنجه یاقتل یاکتک بیمار بدبختی رونداشته باشه این کمپ هافقط برای پول ومنافع خودشون هستن واینجوری بچه های مردم میکشن واز زیرش در میرن ...قانون وعدالت کجاهست
 • بختیاری IR ۱۱:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۹/۲۳
  1 0
  امیدوارم خدا خودش کمک کنه ننگ بر ننگ