پیشنهاد جدید عضو کمیسیون بودجه برای افزایش یارانه ها/ با افزایش سن بازنشستگی مخالفم

ایلنا نوشت:عضو کمیسیون برنامه و بودجه، گفت برای حذف ارز ترجیحی باید کنترل نظارتی صد در صدی به میزان مورد نیاز وجود داشته باشد و تورم بی رویه را مهار کنند، اما این کنترل نظارتی وجود ندارد و این باعث نرخ تورم می‌شود.

رحیم زارع عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس یازدهم  در رابطه با ارزیابی اولیه از لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ که توسط دولت به مجلس آورده شد، گفت: در مجموع با توجه به سخنرانی آقای رئیس‌جمهور در بین اهدافی که برای بودجه پیش‌بینی کردند، نقاط قوت بیشتر از نقاط ضعف است.

وی افزود: یک کار خوبی که در بودجه انجام شده کاهش بدهی‌های دولت و کاهش کسری بودجه است. من فکر می‌کنم دولت می‌تواند روی این دو شاخص مهم کار و آن را اصلاح کند. البته نه اینکه کسری بودجه را از طریق عدم تخصیص پروژه‌های عمرانی بخواهد کاهش دهد به این خاطر که پروژه‌های عمرانی اگر تخصیص نداشته باشد، اولین اثرش افزایش نرخ بیکاری است. بعد از آن اگر نرخ بیکاری افزایش داشته باشد، روی معیشت اثر می‌گذارد و بعد خیلی از شاخص‌های دیگر هم در مسیر منفی افزایش خواهند داشت و شکاف طبقاتی بیشتر می‌شود. لذا مسیر کاهش کسری بودجه از طریق عدم تخصیص به پروژه‌های عمرانی اشتباه است.

کاهش کسری بودجه اگر به معنی عدم تخصیص اعتبارات عمرانی باشد، اشتباه است/ نظارت و کنترل لازم برای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی وجود ندارد/ با افزایش سن بازنشستگی مخالفم

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۰ در رابطه با حذف ارز ترجیحی، اظهار داشت: حذف ارز ترجیحی به آن معنی که قبلا دنبال آن بودند نیست، اما یک مصوباتی دارند هم شورای عالی امنیت ملی و هم سران قوا که از آن مصوبات دارند استفاده می‌کنند که مکمل بودجه است. ارز ترجیحی به صورت صد در صدی حذف نشده است.

وی ادامه داد: برای حذف ارز ترجیحی باید کنترل نظارتی صد در صدی به میزان مورد نیاز وجود داشته باشد و تورم بی‌رویه را مهار کند، اما این کنترل نظارتی وجود ندارد و این باعث نرخ تورم می‌شود.

زارع همچنین بیان کرد: با توجه به مصوباتی که داشتند و مکمل بودجه است و از آنجا که دولت در سال اول قرار دارد، من پیشنهاد دادم کل سه دهک آخر درآمدی را حذف کنند، حداقل اگر قصد افزایش یارانه نقدی وجود دارد، این افزایش برای دهک‌های اول بیشتر باشد تا بتواند به نوعی کمک‌کننده باشد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه در رابطه پیش‌بینی میزان فروش نفت در بودجه، گفت: با توجه به اینکه هم‌اکنون هم حدود ۱ میلیون بشکه فروش نفت در روز داریم، پیش‌بینی فروش ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه منطقی و نزدیک به واقعیت است، همچنین قیمت نفت را هم هر بشکه ۶۰ دلار در نظر گرفته‌اند که نفت امروز ۷۰ دلار است.

زارع درخصوص افزایش سن بازنشستگی، گفت: افزایش سن بازنشستگی از ۳۰ سال به ۳۲ به معنای آن است که جذب جدید نداشته باشند که البته من با این مخالفم.

23217

کد خبر 1582305

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =