جزییات دیدارهای مهم سرلشکر باقری با مقامات کشورهای امارات و عربستان در عمان

ایرنا نوشت: رییس ستادکل نیروهای مسلح گفت که در مسائل منطقه‌ای، دیدارهایی با مقامات کشورهای امارات و عربستان داشته‌ایم و تا حدودی سوءتفاهم‌ها نیز برطرف شده است.

سرلشکر پاسدار محمد باقری روز دوشنبه در دیدار سرتیپ ستاد عبدالعزیز بن عبدالله المنذری معاون ستادکل نیروهای مسلح سلطنت عمان و هیأت همراه، با اشاره به روابط دیرینه دو کشور اظهار کرد: سیاست دولت و نظام جمهوری اسلامی ایران توسعه همه‌جانبه روابط با کشور عمان است که این سیاستی تغییرناپذیر محسوب می‌شود.

رییس ستاد کل نیروهای مسلح افزود: کشور عمان در همه اتفاقات منطقه‌ای و در ارتباطات و تعاملات، تاکنون نقش مناسبی در میانجیگری و آرام‌سازی شرایط در هماهنگی با جمهوری اسلامی ایفا کرده که این روند قابل قدردانی است.

باقری تصریح کرد: در حوزه امنیت دریایی، دریای عمان، تنگه هرمز، دریای عربی و همچنین مسئله یمن و سایر اتفاقات منطقه‌ای هماهنگی‌های خوبی بین دو کشور ایران و عمان برقرار است که باید روز به روز توسعه یابد.

وی ادامه داد: همچنین در مسأله ارتباطات دو نیروی مسلح، کمیسیون دوستی بین دو کشور تشکیل شده که می‌تواند بستر مناسبی در راستای افزایش همکاری‌ها باشد و برگزاری شانزدهمین دوره از این سفرها بیانگر عمق روابط دو کشور است.

رییس ستاد کل نیروهای مسلح اظهار امیدواری کرد که با انجام این دیدارها، روابط نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران با کشور عمان گسترش روزافزون داشته باشد.

جزییات دیدارهای مهم سرلشکر باقری با مقامات کشورهای امارات و عربستان در عمان

باقری عنوان کرد: نیروهای مسلح جمهوری اسلامی در شرایطی که دوره طولانی‌مدتی تحت تحریم قرار داشته‌اند در زمینه‌های گوناگون نظامی، یک نیروی مستقل و خود اتکا محسوب می‌شوند.

وی افزود: نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارند تا در حوزه‌های آموزشی، صنعت دفاعی، بهداشت و درمان و مهندسی با کشور عمان همکاری داشته باشند و همچنین تجربیات خود را در نبردهای گوناگون با تروریسم در اختیار نیروهای مسلح عمان قرار دهند.

رییس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در حوزه توسعه زیرساخت‌های اقتصادی کشور، فعال هستند و آمادگی دارند که در حوزه ساخت پروژه‌های گوناگون در کشور عمان نیز مسئولیت بپذیرند.

باقری با اشاره به سیاست تنش‌زدایی ایران در منطقه گفت: در مسائل منطقه‌ای، ما دیدارهایی با مقامات کشورهای امارات و عربستان داشته‌ایم و تا حدودی سوءتفاهم‌ها نیز برطرف شده است؛ همچنین روابط خوبی با قطر و کویت داریم.

وی اضافه کرد: البته با کشور بحرین هنوز ارتباط چندانی برقرار نشده است که کشور عمان قطعاً در این زمینه هم می‌تواند نقش‌آفرینی کند.

رییس ستاد کل نیروهای مسلح تأکید کرد: جمهوری اسلامی آمادگی کامل دارد تا با روی کار آمدن دولت جدید، روابط خود را با همسایگان توسعه دهد و سوءتفاهم را مرتفع کند.

باقری اظهار کرد: امیدواریم کشورهای اسلامی روابط برادرانه و دوستانه‌ای داشته باشند و اختلافات قبلی موجب سوء استفاده بیگانگان نشود.

وی با اشاره به آثار مخرب حضور بیگانگان در منطقه عنوان کرد: ما معتقدیم که کشورهای منطقه با همکاری هم توانایی کاملی برای برقراری امنیت و دفاع از منافع خود را دارند و حضور ارتش‌های بیگانه در منطقه موجب گسترش ناامنی می‌شود.

رییس ستاد کل نیروهای مسلح بیان کرد: آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها تنها راه باقی ماندن در منطقه را در ایجاد اختلاف و توطئه‌افکنی بین کشورهای منطقه می‌دانند و در این رابطه با ایران‌هراسی و ایجاد وهم تهدید از سوی ایران، در راستای منافع خود گام برمی‌دارند؛ بدین ترتیب اختلافات را افزایش داده و سلاح می‌فروشند و در حقیقت کمکی به امنیت منطقه نمی‌کنند؛ این‌ها اگر کنار گذاشته شوند، ما با همکاری و تعامل همسایگان، قادر به برقراری امنیت منطقه هستیم.

باقری خاطرنشان کرد: نکته تعجب برانگیز برقراری ارتباط برخی کشورهای جنوب خلیج فارس با رژیم صهیونیستی است؛ دشمنی رژیم صهیونیستی با جهان اسلام و مسلمانان منطقه بر هیچ‌کس پوشیده نیست و برقراری این ارتباط، با اصرار آمریکا و توطئه‌افکنی‌هایی که می‌کنند، قطعاً آینده نابسامانی را برای منطقه در پی خواهد داشت.

23219

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1582445

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =