غیبت سوال‌برانگیز شاه سعودی؛ ملک سلمان بیمار است؟

ایسنا نوشت: یک رسانه انگلیسی اعلام کرد که غیبت ملک سلمان در نشست شورای همکاری خلیج فارس به شایعات درباره سلامتی و وضعیت جسمانی او دامن زده است.

 روزنامه گاردین نوشت که غیبت ملک سلمان، پادشاه عربستان در نشست سران شورای همکاری خلیج فارس تردیدها و سوالاتی را درباره وضعیت جسمانی او و همچنین مسؤولیت‌های محمد بن سلمان، ولیعهد این کشور ایجاد کرده است.

گاردین در این باره گزارش داد که محمد بن سلمان به جای ملک سلمان میزبان این نشست بود و مقامات عربستان هیچ توضیحی را درباره دلیل غیبت ملک سلمان ۸۵ ساله در این نشست در ریاض نداده‌اند.

ناظران و افراد مطلع به گاردین گفتند که غیبت ملک سلمان در این نشست بیانگر دادن اختیارات و مسؤولیت‌های بیشتر به بن سلمان است و عملا انتقال حکومت از پدر به پسر اتفاق افتاده است.

گاردین در ادامه نوشت: طی ۲۰ ماه گذشته، ملک سلمان تنها یک بار در انظار عمومی دیده شده و در طول همه گیری ویروس کرونا، او در شهر نئوم اقامت داشته است. تنها سفر اخیر او به ریاض، پایتخت، در اوت ۲۰۲۰ برای یک عمل جراحی موفقیت آمیز کیسه صفرا بوده است.

آخرین دیدار او با یک مقام غربی نیز با دومینیک راب، وزیر خارجه سابق انگلیس و پنج ماه پیش انجام شده است.

این روزنامه همچنین گزارش داد که ملک سلمان به سختی وظایف خود را انجام می‌دهد و ولیعهد کسی است که افسار قدرت را در دست گرفته است.

این روزنامه افزود: اینکه بن سلمان از مقامات حاضر در نشست شورای همکاری استقبال کرد نشان می‌دهد ملک سلمان دیگر به شکل گسترده نقش خود را ایفا نمی‌کند و مساله فراتر از انتقال برخی مسؤولیت‌ها به ولیعهد است. این غیبت منجر شده تا ناظران صحبت از انتقال قدرت در داخل خاندان سلطنتی را از پدر به پسر به میان بکشند.

این روزنامه متذکر می‌شود، ملک سلمان در جریان استقبال از امانوئل ماکرون،‌ رئیس‌جمهوری فرانسه نیز نبود به رغم اینکه ملاحظه شد این سفر بسیار برای عربستان مهم بود زیرا این اولین سفر یک مقام اروپایی و غربی به این کشور از زمان ترور جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار سعودی در استانبول محسوب می‌شد.

گاردین به نقل از مقامات سابق سعودی نقل کرد، آنها به یاد نمی‌آورند ملک سعودی در استقبال از مقامات عالی‌رتبه خلیج فارس و ماکرون به خصوص در این شرایط حساس غایب باشد.

این روزنامه اشاره کرد، پادشاه سعودی در ظاهر و باطن امر یک پادشاه غایب است و تقریبا هیچ‌ وظیفه‌ای را انجام نمی‌دهد. در حالی‌که بن سلمان تمام امور سلطنتی را در دست گرفته و به نظر نسبت به اینکه چه کسانی این مساله را می‌دانند، نگران نیست.

پیش از این نیز پایگاه خبری بیزنس اینسایدر نوشته بود: سلمان ۸۵ ساله که در پی مرگ برادر ناتنی خود ملک عبدالله در سال ۲۰۱۵ بر مسند قدرت نشست با شایعاتی درباره وضعیت سلامتی‌اش روبرو بوده است. به گفته چندین متخصص، او مبتلا به نشانه‌هایی از زوال عقل است و در ژوئیه ۲۰۲۰ تحت عمل جراحی کیسه صفرا قرار گرفت.

23311

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1583291

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =