پاسخ به شبهات رای پرونده گل‌گهر؛ پلیس فتا و تشخیص ایمیل‌های جعلی

شریفی سخنگوی فدراسیون فوتبال اعلام کرد کمیته انضباطی براساس استعلام هایی که از فیفا و پلیس فتا گرفته بود، تصمیم به اعلام رأی بازی های گل گهر گرفته است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ اعلام رأی روز گذشته کمیته انضباطی درخصوص غیرقانونی بودن اریک بوکوم بایناما بازیکن گابنی گل گهر به بحث اصلی و سوژه فوتبال ایران تبدیل شده است. کمیته انضباطی با تشخیص مقصر بودن باشگاه سیرجانی در این قضیه، 3 دیدار گل گهر مقابل استقلال، پیکان و سپاهان را 3 بر صفر به سود این تیم ها اعلام کرد. مسئله ای که با اعتراض شدید باشگاه سیرجانی همراه بوده است.

حسین شریفی سخنگوی فدراسیون فوتبال در گفتگو با برنامه ورزشگاه درباره بند 8 ماده 32 آیین نامه نقل و انتقالات مصوب سال 93 که آمده است اگر بر فرض، غیرمجاز بودن بازیکنی در هفته دهم کشف شود، از آن هفته به بعد می بایست بازی های آن تیم 3 بر صفر شود ولی چرا نتیجه دیدارهای گل گهر پیش از اثبات غیرمجاز بودن بازیکن گابنی تغییر کرده، گفت:  فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ مسئولیتی در قبال استعلام ها ندارند. آن چیزی که به دست آنها می رسد اصل بر صحت و برائت است و همان را ملاک و مبنا قرار می دهند. پس از اینکه قوانین حضور بازیکنان خارجی در لیگ ایران تغییر کرد و تضامینی خواسته شد، آیین نامه ای در اختیار باشگاه ها قرار گرفت و طبق همان آیین نامه صحت سنجی و راستی آزمایی به خود باشگاه ها واگذار شده و این باشگاه ها بودند که باید مسیر را به گونه ای طی می کردند که خللی در در آن شرایطی که برای بازیکنان خارجی در نظر گرفته می شد، به وجود نیاید.

او ادامه داد: کمیته انضباطی روز گذشته جلسه فوق العاده ای را تشکیل داد. چندین و چند ساعت این بحث را مطرح کرد. مدارکی که وجود داشت و استعلام هایی که از فیفا و پلیس فتا گرفته شد را کنار هم قرار دادیم تا به یک جمع بندی کلی برسیم تا کمیته انضباطی بتواند تصمیم لازم را بگیرد. مفاد پرونده به گونه ای بوده که کمیته انضباطی را به این نتیجه رسانده که این رأی را صادر کند. باشگاه گل گهر زمان دارد تا در کمیته استیناف درخواست تجدید نظر بدهند و آنها حتی می توانند به مراجع بالاتر و به دادگاه CAS مراجعه کنند.

وی در مورد اینکه باشگاه ها حق ارتباط با فدراسیون های سایر کشورها را ندارند و این فدراسیون فوتبال ایران است که حق مکاتبه با سایر فدراسیون های کشورهای مختلف را دارد و چگونه کمیته انضباطی پس از اینکه مدارکی که خود امور بین الملل فدراسیون تأیید کرده باشگاه گل گهر را بازنده اعلام کرده است، پاسخ داد: قبلا گفته ایم و باز هم تکرار می کنیم. فدراسیون فوتبال اداره تشخیص هویت نیست. وقتی که چنین مواردی پیش می آید و بازیکن خارجی وارد کشور می شود، از طریق راه های ارتباطی که فیفا برای کشورها تعیین کرده، مکاتبات آغاز می شود. فدراسیون فوتبال نیز این کار را کرده و مکاتبات را طبق چیزی که فیفا تعیین کرده انجام داده است.

 شریفی ادامه داد: فدراسیون فوتبال درباره این بازیکن 9 ایمیل رسمی دریافت کرده است. من پیش از این اعلام کردم صحت دو نامه که از طرف فیفا مورد تأیید قرار گرفته، راستی آزمایی و تأیید شد. 7 نامه دیگر را تأیید نکرده بودند. حسن زاده رئیس کمیته انضباطی از پلیس فتا درخواست بررسی این ایمیل ها را داشت.

مجری برنامه در ادامه با بیان این موضوع که این ایمیل ها ابتدا به دست فدراسیون رسیده و اسدی مسئول امور بین الملل فدراسیون با تأیید این نامه ها به گل گهر مجوز بازی اریک بایناما را صادر کرده است و اکنون باید دست داشتن گل گهر در ایمیل های جعلی ثابت شود و در غیر این صورت باشگاه سیرجانی اختیاری در دریافت ایمیل ها نداشته است، با این پاسخ شریفی مواجه شد: فدراسیون فوتبال هم اختیاری از خودش نداشته است چرا که ما نمی توانیم مبدأ نامه را صحت سنجی کنیم چون در اختیار ما نیست. زمانی که قانون گذار تعیین تکلیف کرده و گفته است این مسئله باید توسط باشگاه انجام بشود و مسئولیت را متوجه خود باشگاه کرده است، تکلیف ما مشخص است. 7 نامه دیگری که باقی مانده توسط پلیس فتا بررسی شده و اعلام شده مبدأ، مبدأ درستی نیست. اینکه مبدأ ایمیل ها کجا بوده را من در جریان نیستم و خبر ندارم پلیس فتا مبدأ آن را اعلام کرده است یا نه ولی می دانم که پلیس فتا اعلام کرده است مبدأ 7 مورد از این ایمیل ها، غلطی است و با آن چیزی که شما می خواهید، در تضاد است.

سخنگوی فدراسیون فوتبال در پایان گفت: کمیته انضباطی این گزارش ها را مبنا قرار داده اند چرا که پلیس فتا ضابط قضایی ماست و پس از بررسی، اعلام کرده است فقط 2 نامه را تأیید می کند که همان 2 نامه را فیفا مورد تأیید قرار داده است.

بیشتر بخوانید: پایان شایعات حضور قوچان‌نژاد در پرسپولیس

253 251

کد خبر 1583570

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =