اظهارنظر تازه گروسی درباره توافق ایران و آژانس

ایرنا نوشت: رافائل گروسی مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی روز جمعه در یک نشست مطبوعاتی اعلام کرد که توافق با ایران برای جایگزین کردن دوربین‌ها در تاسیسات کرج یک امر سازنده است.

گروسی در خصوص تاثیر این توافق بر مذاکرات وین و ارتباط آژانس با کشورهای مختلف در این ارتباط گفت: من با تمام طرفها در هر زمانی در ارتباط هستم. من نگران توانایی آژانس برای نظارت کامل آن بر تاسیسات اتمی ایران بودم و این نظارت‌ها برای مذاکرات برجام نیز ضروری بودند. توافق با ایران برای جایگزین کردن دوربین‌ها یک امر سازنده است.  

مدیرکل آژانس اتمی درحالی که دوربین‌های مورد استفاده آژانس در تاسیسات هسته‌ای را نشان می‌داد گفت: این دوربین‌ها در تاسیسات هسته‌ای کرج جایگزین خواهند شد.  

وی در ادامه توضیح داد: اطلاعات داخل دوربین‌ها در داخل ایران می‌ماند اما تنها آژانس قادر به دسترسی به آن‌ها است. اطلاعات زمانی با ما به اشتراک گذاشته خواهد شد که یک توافق (مذاکرات وین) بدست آید. دوربین‌ها توافقی میان ایران و آژانس است.  

گروسی تصریح کرد: ما با ایران توافق کرده‌ایم که تهران نیز بر دوربین‌ها نظارت داشته باشند. این یک روش استاندارد است و ناظران ایرانی نمی‌توانند تصاویر ضبط شده را دستکاری کنند. این یک امر غیر عادی نیست و یک سنت شناخته شده می‌باشد. تحقیقات در مورد وقایع اتفاق افتاده در تاسیسات کرج به ایران مربوط می‌شود و آژانس در آن‌ها دخالتی ندارد و اظهار نظر نمی‌کند.  

وی همچنین برخی گزارشات در خصوص نارضایتی آمریکا از توافق میان ایران و آژانس گفت: من در مورد نارضایتی مقامات آمریکایی از توافق میان آژانس و ایران چیزی نشنیده‌ام.  

گروسی در مورد روش‌های ارزیابی آژانس از فعالیت‌های هسته‌ای ایران گفت: ما دارای روش‌هایی هستیم که می‌توانیم حقایق بر روی زمین را بررسی کنیم. ما با تاسیسات هسته‌ای کرج کاملا آشنا هستیم و می‌توانیم با روش‌های مختلف خود فاصله سه ماهه از زمان خاموش شدن دوربین‌ها تا زمان جایگزینی آن‌ها را بررسی کنیم.  

وی در خصوص عدم صدور بیانیه مشترک میان ایران و آژانس گفت: هنگام سفر من به ایران در ماه سپتامبر ما بر روی یک بیانیه مشترک کار کردیم اما همانطور که اعلام کردم گفتگوی ما به نتیجه نرسید.

از آن زمان ما مشغول مذاکره بوده‌ایم و دلیل اینکه ما نتوانستیم یک بیانیه مشترک بدیم این بود که من نتوانستم دوباره به ایران سفر کنم. مهمترین امر نهایی کردن هرچه زودتر توافق میان آژانس و ایران بود.  

گروسی در مورد اتهامات ناپدید شدن حافظه دوربین‌های آژانس گفت که ناپدید شدن تصاویر و حافظه دوربین‌های آژانس پس از خرابکاری در تاسیسات کرج بسیار غیر عادی است و ما از ایران در این خصوص توضیح خواسته‌ایم.  

مدیرکل آژانس در مورد اقدامات پیشین ایران گفت: ما در مورد اقدامات پیشین ایران تاکنون به توافق نرسیده‌ایم. قرار بود از طریق یک بیانیه مشترک به این مساله بپردازیم اما از آنجایی که نتوانسته‌ایم با یکدیگر دیدار کنیم، تصمیم گرفته‌ایم این مساله را فعلا کنار بگذاریم. من امیدوارم در آینده نزدیک با ایران در این خصوص گفتگو کنم.  

گروسی همچنین اعلام کرد که حملات سایبری نمی‌توانند به دوربین‌ها صدمه بزنند زیرا آن‌ها به کامپیوتر یا شبکه‌ای متصل نیستند.  

وی در ادامه تاکید کرد اکثر تجهیزات نظارتی آژانس در ایران فعال هستند. اطلاعات ضبط شده آژانس در ایران هیچگاه ارزش خود را از دست نمی‌دهند.  

وی در مورد دقت روش های ارزیابی آژانس گفت: ضریب خطا در این روش ها بسیار کم است. روش های اضافی نظارتی آژانس در ایران رابطه نزدیکی با مذاکرات هسته ای ایران در وین دارد.

مدیر کل آژانس در مورد اعتماد به ایران مبنی بر اینکه برنامه هسته ای آن کاملا  صلح آمیز است گفت: من به همه اعتماد دارم اما شغل من ایجاب می کند که همه را ارزیابی کرده و آنها را تایید کنم.

وی گفت: این نظریه که دوربین های آژانس بخشی از یک عملیات خرابکارانه باشند، بی معنی است. این دوربین ها برخلاف اتهامات هیچ فرستنده رادیویی ندارند. ایران می تواند قبل نصب این دوربین ها آنها را بررسی کند. اما به محض باز شدن درپوش دوربین که محل ذخیره داده ها است، این دستکاری ها ثبت می شوند و ما به راحتی می توانیم به دستکاری شدن دوربین ها پی ببریم.

مدیرکل آژانس اتمی در مورد اتهامات نقاط اعلام نشده توسط ایران که در آنها فعالیت هسته ای انجام شده است گفت: ما هیچ اطلاعاتی در خصوص این مکان ها نداریم.

23311

کد خبر 1583648

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 12 =