سردار جلالی: برای مبارزه با کرونا نیازمند بازسازی چرخه پدافند زیستی کشور هستیم

ایلنا نوشت:رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه تولید کنندگان داخلی واکسن، قهرمان ملی پدافند زیستی کشور هستند که باید مورد تقدیر ملی قرار گیرند، گفت: ما برای تداوم مبارزه با کرونا و تهدیداتی شبیه به آن نیازمند بازسازی چرخه و زیرساخت‌های پدافند زیستی کشور هستیم.

سردار غلامرضا جلالی در حاشیه بازدید از فاز سوم کارآزمایی بالینی واکسن کرونای ایرانی فخرا با بیان اینکه مجموعه واکسن فخرا، حاصل زحمات و تلاش‌های همکاران و هم رزمان شهید فخری زاده در وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح است که از روزهای ابتدایی شروع اپیدمی کرونا تلاش‌های خود را آغاز کردند، اظهار کرد: به عنوان کسی که از ابتدا در جریان تلاش‎های این مجموعه بوده‌ام این پروژه را ارزشمند و قهرمانانه می دانم.

در امر واکسیناسیون به واکسن‌های خارجی اکتفا نکنیم

وی افزود: به نظر من برای کشور بسیار مهم و ارزشمند است که یک پروژه صد درصد بومی و داخلی، بوسیله کارکنان بخش دفاعی عملیاتی شد و به تولید یک محصول قابل قبول و دارای استاندارهای روز منجر شود که گامی بسیار ارزشمند و مبارک است.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه این اقدام از دو جهت شایسته تقدیر است، ادامه داد: نخست از نظر دستیابی بخش دفاعی کشور به زیرساختها و قابلیت طراحی و ساخت واکسن حائز اهمیت است. به تعبیری این کار، تحقق همان کلام معروف سردار شهید حاج قاسم سلیمانی و «خلق فرصت از دل تهدیدات» است؛ چرا که بخش دفاعی ما نیازمند چنین زیرساخت‌های دقیق و جامعی است تا چنانچه در آینده نیز درگیر تهدیدات زیستی شدیم، این ظرفیت به کمک نظام پدافند زیستی کشور بیاید.

جلالی با تاکید بر لزوم تقویت ساختارهای ایجاد شده تولید واکسن فخرا در بخش دفاعی کشور گفت: قبل از ظهور ویروس کرونا، سازمان پدافند غیرعامل کشور بیش از ۱۰ سال بر موضوع پدافند زیستی متمرکز شده و بررسی سناریوهای مربوط به تهدیدات زیستی را در دستور کار خود قرار داده بود. این در حالیست که هشدارها و توصیه‌های ما در دولت قبل متاسفانه مورد غفلت برخی مسئولان واقع شد.

وی ادامه داد: ولی خوشبختانه دولت سیزدهم توانست پیامدهای اصلی کرونا را مدیریت و کنترل کند که گام ارزشمندی بود. نکته دیگر اینکه در ماجرای واکسیناسیون ما نباید به واکسن‌های خارجی اکتفا کنیم. بلکه باید برخی کاستی‌ها در فرآیند واکسن سازی به ویژه صنعتی سازی آن را با تامین زیرساخت‌های لازم جبران کنیم تا نواقص و ضعف ها موجود برای مواجهه با موارد مشابه در آینده برطرف شود.

 جلالی با بیان اینکه تولید کنندگان داخلی واکسن، قهرمان ملی پدافند زیستی کشور هستند که باید مورد تقدیر ملی قرار گیرند، اظهار کرد: ما برای تداوم مبارزه با کرونا و تهدیداتی شبیه به آن نیازمند بازسازی چرخه و زیرساخت‌های پدافند زیستی کشور هستیم.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور اهمیت وجود زیرساخت ساخت واکسن در کشور را به مانند اهمیت زیرساخت تسلیحات برای بخش دفاعی کشور دانست و تصریح کرد: امیدوارم مجموعه واکسن فخرا به پایه و اساس صنعت واکسن سازی در بخش دفاعی کشور تبدیل شود تا با رفع کاستی و نواقص، بتوانیم از دل تهدیدی به نام کرونا، فرصتی برای تقویت دانش تولید واکسن در کشور خلق کنیم.

21217

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1584899

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =