۱۵ نفر
۵ دی ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۳
درک ناصحیح ارزش یک منبع با ارزش

احتمالا در طول یک روز عادی به سطح اکسیژن خون یا اصطلاحا نفس کشیدن‌های خود فکر نمی کنید، اما شاید در شرایط اضطرار یا بیماری تنفسی مثل بیماری کرونا ارزش سطح اکسیژن موجود در خون یا حجم اکسیژن موجود در شش‌ها با اهمیت می شود.

در چنین شرایطی نه تنها پزشک معالج بلکه خود شما و حتی اطرافیان شما به این موضوع توجه خواهند داشت. اما سوالی که مطرح می شود این است که آیا در روزهای عادی حجم اکسیژن موجود در شش ها یا سطح اکسیژن موجود در خون بی ارزش است؟ پاسخ احتمالا برای همه ما مشخص است. این پدیده اما در مدیریت یک کسب و کار کوچک یا بزرگ و حتی در شیوه حکمرانی حاکمان هم ممکن است رخ دهد. اینکه چرا بنیانگذاران یک کسب و کار کوچک پس از درک هزینه های زیاد، زیانده بودن فعالیت، کاهش حاشیه سود و سایر موارد مشابه تصمیم به تغییر رویه ها، استراتژی ها و بعضا خروج از یک کسب و کار می گیرند اما بسیاری از مدیران سازمان‌های بزرگ یا نهادهای عمومی و حتی دولتمردان و سیاستمداران پس از مشاهده هزینه های سنگین سازمان یا نهاد تحت مدیریت خود و یا حتی مشاهده هزینه های سنگین شیوه حکمرانی خود برای مردم دست به تغییر شیوه ها و استراتژی ها نمی زنند و بر اشتباهات هزینه زای خود پافشاری می کنند نیز می تواند مشابه مثال ارزش سطح اکسیژن شش ها در یک روز عادی باشد. این پدیده حداقل به دو دلیل نامحدود بودن آن منبع و یا حس مسئولیت متفاوت نسبت به آن منبع رخ می دهد.

هنگامی که مدیران شرکتها، سازمانها و نهادها و همچنین حاکمان حس کنند میزان منبعی نامحدود است احتمالا دست به تغییر رویه نمی زنند. اما همانطور که پیشتر مطرح شد حتی نامحدود بودن یک منبع نشان دهنده بی‌ارزش بودن آن نیست. از طرفی احساس مسئولیت انسان ها بر اساس شرایط و موقعیتی که در آن قرار می گیرند تغییر می کند. بسیاری از افراد هنگامی که در یک سازمان دولتی یا غیردولتی مشغول به فعالیت هستند نسبت به هزینه های اداری یا عمومی دارای حساسیت کمتری هستند اما حساسیت همین افراد زمانی که در نقش مالک یک کسب وکار قرار می گیرند متفاوت است. بنابراین شاید مهمترین دلیل درک نادرست از ارزش یک منبع با ارزش توسط مدیران و حاکمان و اتلاف بیش از حد منابع با ارزش در هزینه ای است که آنها بابت این درک اشتباه پرداخت می کنند. وقتی اغلب مدیران سازمانهای بزرگ  هیچ هزینه ای بابت اتلاف منابع و تصمیمات اشتباه خود نمی پردازند پس نمی توان امیدوار بود تا درک درستی از ارزش منابع داشته باشند و در تصمیمات اشتباه خود تغییر رویه دهند.

* استاد دانشگاه

223227

کد خبر 1585228

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • فرزاد IR ۱۶:۴۲ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۵
    2 0
    خوب بود