پاسخ خطیب‌زاده به دخالت انگلیس در امور دفاعی ایران

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به موضع گیری مداخله جویانه وزارت امور خارجه انگلیس در مورد توانمندی دفاعی کشورمان واکنش نشان داد.

به گزارش خبرآنلاین، سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ضمن رد موضع گیری مداخله جویانه وزارت امور خارجه انگلیس در مورد توانمندی دفاعی کشورمان اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران درچارچوب قوانین و مقررات بین‌المللی و مطابق نیازهای دفاعی خود عمل میکند و لذا نه تنها اینگونه موضع‌گیری‌ها و اظهارات، مداخله در امور داخلی ایران به حساب می‌آید بلکه حاکی از ادامه سیاست یک بام و دو هوای لندن است. این کشور در حالی که در یک رقابت بی‌پایان برای فروش مخرب‌ترین سلاح‌ها به منطقه غرب آسیا و دیگر مناطق بحران زده جهان است و بدون توجه به مقررات عدم‌اشاعه پیمان‌های نظامی مانند اوکاس را منعقد میکند، در همان حال در مورد تمرین‌های نظامی معمول ایران اظهار نگرانی میکند.

سخنگوی وزارت امورخارجه تاکید کرد: برنامه هسته ای جمهوری اسلامی ایران به گواه هزاران ساعت بازرسی و گزارش های متعدد آژانس بین المللی انرژی اتمی تماما صلح آمیز بوده  و ایران هیچ برنامه ای برای مصارف نظامی انرژی هسته ای نداشته و ندارد که بخواهد برنامه موشکی خود را برای آن طراحی کند. انگلیسی ها بهتر از هرطرف دیگری میدانند که برنامه موشکی ایران است به هیچ وجه با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل و مفاد آن ارتباطی ندارد. وی افزود، این بریتانیا است که با تفسیر به رای قطعنامه ۲۲۳۱ عملا مفاد آنرا نقض می کند.

خطیب زاده با محکوم کردن تلاش مقامات بریتانیایی برای القای تهدید ایران در منطقه گفت آنچه به بی ثباتی و ناامنی در منطقه دامن زده و از جمله فاجعه انسانی در یمن را بوجود آورده، اشتهای سیری ناپذیر بریتانیا و سایر کشورهای اروپایی به فروش حجیم تسلیحات پیشرفته به برخی کشورهای منطقه، آنهم با آگاهی کامل از نقض حقوق بین‌الملل بویژه حقوق بشر دوستانه در کاربرد این تسلیحات، است. لذا آنها هستند که در پیشگاه مردم مظلوم منطقه و جامعه بین المللی بایستی در قبال افزایش بی ثباتی و ناامنی در منطقه پاسخگو و مسئول باشند.

سخنگوی وزارت امورخارجه در پایان تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران برای برنامه دفاعی خود نه از کسی اجازه می‌گیرد و نه در مورد آن مذاکره می کند.

۳۱۱۳۱۱

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1585884

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 10
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۲۱:۴۷ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۳
  9 0
  انگلیس خبیث
 • محمد IR ۲۲:۲۶ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۳
  7 0
  نگوئیدانگلیس بگوئید قاشق نشسته(فضول)
 • عبداله IR ۲۲:۳۴ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۳
  7 0
  خیلی پاسخ به جایی بود، خوب استدقیق تر قوانین و بندهایی را که بریتانیا نقض می کند هم نامبرده شود، در واقع رفرنس دهی در این پاسخ جای بهبود دارد‌.
 • علی IR ۲۲:۳۷ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۳
  4 0
  احسنت گور پدر انگلیس و آمریکا و اسرائیل
 • IR ۲۲:۵۹ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۳
  4 0
  هیچی نیستن مادرجان ولی خیلی تو کار همه دخالت میکنن
 • IR ۲۳:۳۰ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۳
  4 0
  نگلیس.بجای.این.دستور.ها.بدهی.خود.به.ایران.اقدام.کند.والا.باید.به.زو از.ان.بایدگرفت
 • مهدی IR ۰۳:۰۵ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۴
  5 0
  آفرین
 • IR ۰۸:۵۰ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۴
  5 0
  احسن.عزت یعنی این.
 • حسین IR ۱۵:۲۸ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۴
  0 0
  آخه این انگلیس هیچی نگه بیشتر به اهدافش میرسه از بس دروغ گفتن! الان اگه بگه روزه و مردم خورشید رو تو آسمون ببینن بازم مردم میگن یه کلکی زده حتما شبه! انگلیس همون چوپان دروغگوی خودمونه رفته خارج!!
 • فشار نخور نظرمه... IR ۱۶:۵۲ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۴
  0 0
  چقدر از این خطیب زاده خوشم میاد، جواب همه رو خیلی زود میده،دمش گرم