منابع دیپلماتیک از توافق قطر و ترکیه با طالبان خبر دادند

ایسنا نوشت: منابع دیپلماتیک اعلام کردند که ترکیه و قطر با طالبان افغانستان بر سر راه اندازی فرودگاه کابل و ۴ فرودگاه دیگر در این کشور به توافق اولیه دست یافتند.

خبرگزاری آناتولی به نقل از منابع آگاه از نشست‌ها و رایزنی‌های مقامات قطری و ترکیه در افغانستان، نوشت: هیات ترکیه-قطر که روز پنج‌شنبه وارد افغانستان شد، با طرف افغانی برای بهره‌برداری از فرودگاه کابل و ۴ فرودگاه دیگر به توافق اولیه رسیده‌اند. 

این منابع با بیان اینکه مذاکرات "سازنده و موثری" بین طرف‌ها درمورد احیای فرودگاه کابل و دیگر فرودگاه‌های این کشور صورت گرفت، خاطرنشان کردند: قرار است تیم‌های فنی مشترکی برای تعیین جزئیات عملیات تشکیل شده و مذاکرات از طریق کمیته‌های فنی ادامه یابد.

به گفته این منابع، ظرف روزهای آینده دیدارهای فنی بین هیئت ترکیه- قطر از یک سو و دولت افغانستان از سوی دیگر در مورد جزئیات عملیات برگزار خواهد شد.

این منابع همچنین گفتند که هیات ترکیه-قطر جمعه  شب از کابل به دوحه رفت و طی دوره آتی از قطر به کار خود ادامه خواهد داد.

روز چهارشنبه منابع دیپلماتیک اعلام‌ کردند که قطر و ترکیه توافق کردند به طور مشترک فرودگاه بین‌المللی کابل را راه‌اندازی کنند و روز پنجشنبه  هیئت‌هایی از هر دو کشور عازم افغانستان خواهند شد تا درخصوص توافق رسمی راه‌اندازی این فرودگاه با دولت انتقالی به گفت‌وگو بپردازند.

فرودگاه بین‌المللی حامد کرزای که در ماه‌های گذشته آسیب زیادی دیده بود، راه ارتباطی افغانستان با جهان محسوب می‌شود.

310 310

کد خبر 1586006

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 6 =