۰ نفر
۵ تیر ۱۳۹۰ - ۱۵:۵۳

کتاب «حتی مرد‌ها هم گاهی گریه می‌کنند» داستان طبقه خاصی از اجتماع است که روابط خانوادگی محکمی ندارند؛ داستان پسر نوجوانی که در برابر دعواهای پدر و مادرش با سیاست رفتار می‌کند.

به گزارش خبرآنلاین، کتاب «حتی مرد‌ها هم گاهی گریه می‌کنند» نوشته مژگان بابامرندی با تصویرگری علیرضا پورحنیفه را انتشارات مدرسه با قیمت ۱۷۰۰ تومان روانه بازار نشر کرد.

این کتاب ۹۴ صفحه‌ای که عنوان «داستان نوجوان» هم روی جلدش حک شده درباره ذهنیات یک پسر نوجوان است. این داستان ۲۹ فصل دارد و به زندگی طبقه خاصی از اجتماع اشاره می‌کند. طبقه‌ای خاص که رابطه خانوادگی محکمی ندارند و خودخواهی‌های بعضی از افراد خانواده به سرد شدن روابط آن‌ها دامن می‌زند.

ماجرا از خانه‌ قدیمی پدربزرگ علیرضا شروع می‌شود، دایی‌ها قصد کرده‌اند خانه را بفروشند و پدربزرگ را که در حال زندگی با خاطرات گذشته است به این خانه و آن خانه بفرستند. در این میان مادر علیرضاست که قبول می‌کند برای همیشه از پدرش مراقبت کند. با تمام این احوال پدر علیرضا مخالف است.

نویسنده در این اثر و با استفاده از شخصیت‌های داستان تلاش کرده این فرهنگ غلط که مدام به پسر‌ها می‌گوید: «گریه کردن برای مرد‌ها نیست» را از بین ببرند. در بخشی از این داستان می‌خوانیم: «گفتم: پدربزرگ، یعنی من هم، هم قد شما می‌شوم؟ گفت: بله، چرا نشوی؟ گفتم: آخر هیچ‌کس هم قد شما نیست. زیرلب گفت: اگر دایی‌هایت را می‌گویی، آن‌ها نه قدشان به من رفته است، نه همتشان.»

بنابراین گزارش به تازگی کتاب دیگری از این نویسنده با عنوان «خانم شاعر، آقای بتهوون» حاوی داستانهایی برای نوجوانان توسط انتشارات پیدایش راهی کتاب‌فروشی‌ها شده است. «خانم شاعر، آقای بتهوون» شامل چند داستان است که نویسنده آن‌ها را در طول سال‌های مختلف برای نوجوانان نوشته‌است. نام کتاب هم، عنوانی یکی از همین داستان‌هاست که حال و هوای واقع‌گرایانه‌تری نسبت به بقیه‌ داستان‌ها دارد. در بخشی از این کتاب آمده است: «بابا شیشه‌ عمر را برمى‌دارد، مى‌زندش زمین. مادربزرگ مثل درخت مى‌شود، مى‌شکند و روى زمین دراز مى‌شود. بابا پیر مى‌شود. پیرمرد مى‌گوید: «زمین ما سه چیز دارد: چاله و ماشین و بوق... و چند چیز کم دارد: مهربانى و یک عالم روزهایى که آدم باید استراحت کند و یک عالم آرزوهاى دیگر...»

از این نویسنده کتاب «من یک مرد عنکبوتی شبیه رستم خواهم شد» زیر چاپ است که انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان آن را منتشر می‌کند.

از مژگان بابامرندی تاکنون کتاب‌های همچون «خودنویس طلایی»، «پدربزرگ سلام» و «فقط بابا می‌تواند مرا از خواب بیدار کند» منتشر شده است.

۲۹۱/۶۰

کد خبر 158609

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =