مجلس سازوکار انتخاب حقوقدانان شورای نگهبان را  اصلاح کرد

مهر نوشت:نمایندگان طرح اصلاح آیین نامه داخلی مجلس درباره سازوکار انتخاب حقوقدانان شورای نگهبان را اصلاح کردند.

نمایندگان در جلسه علنی امروز  مجلس شورای اسلامی، مواردی از طرح الحاق یک ماده به قانون آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی را جهت تامین نظر شورای نگهبان حذف کردند.

سازوکار انتخاب حقوقدانان شورای نگهبان اصلاح شد

مواد حذف شده طرح مذکور به شرح زیر است:

ماده ۱- یک مبحث به‌ عنوان مبحث دوازدهم (انتخاب حقوقدانان شورای نگهبان) به فصل اول باب دوم قانون آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی الحاق و ماده (۲۰۱ مکرر) به ذیل آن اضافه می‌شود:

ماده ۲۰۱ مکرر: در اجرای اصل نود و یکم قانون اساسی، رئیس قوه قضائیه، حقوقدانان شورای نگهبان را از میان حقوقدانان مسلمان تحصیل‌کرده در رشته‌های مختلف حقوقی با مشخصات کامل به همراه سوابق علمی و تجربی، به تعداد حداقل دو برابر مورد نیاز به مجلس شورای اسلامی معرفی می‌کند.

تبصره- پس از معرفی حقوقدانان به مجلس شورای اسلامی، انصراف هر یک از آنان قبل از اینکه موضوع در دستور هفتگی مجلس قرار گیرد، امکان‌پذیر است و رئیس قوه قضائیه فرد یا افراد جایگزین را به‌ صورت مکتوب به مجلس اعلام می‌کند.

ماده ۲- جزء ۲ بند «ز» ماده ۱۱۷ قانون به بند «د» این ماده منتقل می‌شود و عبارت «انتخاب اعضای حقوقدان شورای نگهبان(مرحله دوم)» به‌عنوان یک بند ذیل بند «ه» ماده ۱۱۷ قانون اضافه می‌شود.

ماده ۳- متن زیر به‌ عنوان تبصره ۶ به ماده ۲۴ قانون آیین‌نامه داخلی اضافه می‌شود:

اعضای حقوقدان شورای نگهبان مشمول مقررات این ماده و تبصره‌های آن می‌باشند و با لحاظ ضوابط مقرر در این ماده می‌توان به صلاحیت آنان اعتراض کرد.

بیشتر بخوانید:

انتقاد محمدرضا باهنر از رفتار انتخاباتی شورای نگهبان/ آرا در جمهوری اسلامی همواره استثنائی بوده است

بررسی برنامه دو حقوقدان پیشنهادی برای شورای نگهبان/ رئیس قوه قضائیه چه کسانی را به مجلس معرفی کرد؟

21217

کد خبر 1587033

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • IR ۱۴:۱۲ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۷
    3 0
    مشکل حل نمی شود. تا وقتی حقوق دان ها را کانون وکلا و قضات دارای تحصیلات دانشگاهی در دانشگاه های معتبر ودارای سابقه کار درخشان معرفی نکنند در بر همین پارچه می چرخد. خودتون رو الکی زحمت دادید و رفع انحصار نکردید