شورای عالی امنیت ملی نمی دانست که مذاکره کنندگان سابق برجام، کنار گوشش خیانت می کنند؟

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه نماینده سابق مجلس در روزنامه آرمان نوشت: الان دولت جدید تلاش می‌کند همان برجام را با یکسری اصلاحات جزئی احیا کند. چه اصلاحاتی که طرف ایرانی می‌خواهد و چه اصلاحاتی که طرف مقابل می‌خواهد ولی اسم برجام آورده نمی‌شود. برای اینکه در گذشته بارها از آن به عنوان خیانت یاد شده است.

مشخصا می‌بینیم که یکسری سریال‌ها، برنامه‌ها، یکسری برنامه‌های مستند یا داستان‌هایی که شکل گرفت و عملا در ذهن مردم یک عده را متهم به خیانت کرد، شرایط را حتی برای تیم جدید هم سخت کرده که واقعا باید به حال برخی نهادها گریست.

اگر داستان‌هایی که در ایران پخش شد، صحت داشته باشد. یعنی آیا شورای عالی امنیت ملی نمی‌دانست که این همه خیانت در بیخ گوشش، زیر نظرش صورت می‌گیرد و هیچ کاری صورت نداد؟! بعدا هم سکوتش در قبال این کار رسانه‌ای قابل تامل بود.

  اگر پوپولیسم بر سیاست خارجی ایران حاکم نبود، ایران از گذشته می‌توانست تصمیمات موثری را شکل دهد. می‌توانست خیلی از مسائل به تابو در سیاست خارجی ایران تبدیل نشود. تابوهایی که درسیاست خارجی ایران شکل گرفت، عملا فرصت‌های مختلفی را در اختیار دیگران قرار داد و بیش از شاید 20 کشور منطقه به خاطر فرصت‌هایی که از ایران ربودند، ثروتمند شدند و شاخص‌های توسعه آنها از ایران پیشی گرفت و متاسفانه هنوز این تابوها ادامه دارد، چون تابوسازی با یک زمینه پوپولیستی همراه شده.

حتی جنگ را ایران می‌توانست خیلی بهتر پایان دهد و به‌خاطر پوپولیسم بود که جنگ هم برای ایران پرهزینه تمام شد. در واقع سیاسیونی بودند که با نشان دادن این تلخی‌ها و با رها کردن جبهه‌ها عملا شرایطی ایجاد کردند که مرحوم امام از آن تحت عنوان نوشیدن جام زهر یاد کرد. همان‌هایی که گزارش‌های بسیار مثبت از جبهه‌ها می‌دادند، به یکباره جبهه‌ها را رها کردند برای اینکه کشور را وادار کنند تصمیم پرهزینه دیگری را اتخاذ کند.

متاسفانه در کلیت سیاست خارجی ایران همواره این تابوسازی همراه با پوپولیسم شکل گرفته. الان هم بخش اعظم اسامی و الفاظ مختلفی که گفته می‌شود، به خاطر همین نگاه پوپولیستی است و کشور و مردم دارند تاوان این هزینه‌ها را می‌دهند.

واقعیت این است که کل توافق هسته‌ای بر سر دو چیز است: نخست، برداشته شدن تحریم‌های ایران و دوم، قابل راستی‌آزمایی شدن برنامه هسته‌ای ایران که این برنامه تهدیدی برای صلح و امنیت بین‌المللی به حساب نیاید. برنامه ایران تهدیدی برای صلح و امنیت بین‌المللی نیست. دستاوردهایی که ایران به دست آورده، حتما قابل احترام و در تقویت تیم چانه‌زنی ایران موثر هستند ولی در نهایت آنچه توافق می‌شود، این است که ایران بتواند مثل خیلی از کشورهای همسایه که الان برنامه‌های هسته‌ای را بدون هیچ سروصدا و هزینه‌ای پیش بردند، ایران بتواند برنامه هسته‌ای خودش را پیش ببرد و در عین حال تحریم‌های کشور شکسته شود.

هرگونه تعلل در قالب هر شعاری در این رابطه به ضرر منافع ملی ایران تمام می‌شود. واقعیتی که وجود داشت اینکه در تیم مذاکره‌ کننده گذشته و بخشی از مسئولان دولت گذشته که برجام را امضا کردند، دچار یک غرور کاذبی شده بودند که این غرور کاذبشان عملا مانع از این شد که شاید برجام را واقع‌گرایانه اجرا کنند. این غرور کاذب هم در عدم غرور کاذب بخش‌هایی از دولت گذشته در اجرای موفق برجام صاحب نقش بود و خوش‌بینی ناشی از همان غرور باعث شد که جنبه‌های منفی برجام دیده نشود و آسیب آن به ملت وارد شد.

الان هم تیم مذاکراتی ایران به جای اینکه به فکر این باشد که اصطلاحاتی را برای فیلم‌ها و سریال‌های جدید خلق کند، روی متن تمرکز کند. حتی اگر یکساعت زودتر به متنی برسد که این متن بتواند منافع ملت را تامین کند، باید این متن را سریع‌تر امضا کنند و بیش از این گرفتار یکسری شعارهای پوپولیستی نشوند. واقعیت قضیه این است که هیچ وقت فاصله دو تیم مذاکراتی گذشته و حال، فاصله خدمت و خیانت نیست و هر دو زیر نظر شورای عالی امنیت ملی کار می‌کنند. آیا بین دو ماموریت دیپلماتیکی که در گذشته تا حال شکل گرفته، تفاوت خدمت یا خیانت بوده، یا نه، مسئولیت همه چیز برعهده شورای عالی امنیت ملی کشور است؟

واقعیت این است که شورای عالی امنیت ملی کشور مسئولیت مذاکرات را دارد و این شورا باید سیاست‌ها را کاملا تخصصی در راستای منافع ملت پیش ببرد و اجازه ندهد با طرح یکسری مسائلی که معمولا آفات پوپولیستی را به دنبال دارد، تصمیم‌گیری برای کشور سخت شود. کشور بتواند زودتر از این گذرگاه عبور کند و ایران با احیای برجام، بتواند بسیاری از فرصت‌ها را در آینده به‌دست آورد. متاسفانه برجام چه در زمان مذاکرات گذشته و چه الان به شدت گرفتار یکسری چالش‌های رسانه‌ای و سیاسی در داخل شده که همین تصمیم‌گیری را سخت می‌کند.

واقعیتی که ملت باید بدانند این است که مسئول برجام، شورای عالی امنیت ملی است و مسئولیت فضای رسانه‌ای هم برعهده دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی است. تصمیمی اتخاذ و مجریان یا مذاکره‌کنندگان آن را تبدیل به یک توافق کنند، به سود منافع ملی است و همگان باید برای آن احترام قائل باشند. چه توافق بر سر برجام، چه توافق بر سر احیای برجام، هر دو قابل احترام هستند برای اینکه در راستای منافع ملت ارزیابی می‌شوند.

23302

کد خبر 1588101

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 9 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 22
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۰۸:۵۲ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۱
  0 0
  وقتی پشت میزنشستی جایت گرم مشغول صحبت و کتاب خواندن باش کارمعنی ندارد
 • اشنا IR ۰۹:۲۲ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۱
  0 0
  عجیبه اقایان وطن دوست !همزمان باپیشرفت مذاکرات نگرانیشان هردم بیشتر می شودبجای استفاده ازظرفیت خودبرای حل مشکلات پبش روی مذاکره کنندگان وحمایت باپیش کشیدن بحث های انحرافی دنبال تخریب هستند وتمام ظرفیت خودرابرای تخریب به میدان اورده اند
 • خلیل قاسمی IR ۰۹:۳۳ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۱
  0 0
  خوب وقتی دولتی سر کار است دیگر هر ایرانی که نباید در هر کاری نظر دهد که با اینکار هرج ومرج براه خواهد افتاد و این نظرات نباید داده شود و که از هر باغی بری میرسد ظاهر خواهد شد وووو
 • حسین IR ۰۹:۵۳ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۱
  0 0
  از کی تا حالا صاحب نظر شدی ؟
 • IR ۱۰:۰۵ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۱
  0 0
  احسنت. یک تحلیل حسابی.
 • فتاحی IR ۱۱:۰۴ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۱
  0 0
  یک زمانی شما و دکتر لاریجانی کمیسیون شوای عالی و امنیت ملی مجلس رو هدایت می کردید ، حالا بیایید یاد سیاستِ عین دیانت را بگیرید .
 • حقگو IR ۱۱:۳۹ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۱
  0 0
  آفرین به این رک گوئی و واقعیت گوئی. آقای فلاحت پیشه از آدمهای با سواد، واقع گرا و دغدغه ی ایران را دارد .
 • سنیعی IR ۱۱:۵۳ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۱
  0 0
  و اتفاقا الان کل کشور در اختیار ان پوپولیست هایی شبیه محسن رضایی است که تز اخرش برای پیشرفت اقتصادی کشور به گروگان گرفتن ۱۰۰۰ امریکایی است !!!؟؟؟
 • محمد IR ۱۲:۰۱ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۱
  0 0
  پیشنهاد میکنم یه مدت ساکت شید
 • حسین سینایی IR ۱۳:۳۳ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۱
  0 0
  درود بر جناب دکتر فلاحت پیشه ی عزیز چه تحلیل زیبا و مردم پسندی
 • کرار IR ۱۳:۵۵ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۱
  0 0
  بابا بی خیال بشید دیگه سالها کار دست شما اصلاح طلبان بود جز تورم عجیب که درتاریخ انقلاب بی سابقه است و افتضاح دربرجام کاری دیگه نتونستید انجام بدید خراب کردید صبرکنید ببینیم دولت انقلابی چکارمیکنه
 • م IR ۱۳:۵۸ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۱
  0 0
  یعنی میگی دولت جدید دنبال حق ضایعه شده دربرجام نباشد
 • IR ۱۷:۰۹ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۱
  0 0
  تقریبا خیلی ازمردم میدونن که چه خبره.همونایی که دودستی وباصدای بلند مرگ برامریکا واسرائیل میکنند همونهایی هستندکه درواقع اب به اسیاب غربیها میریزند بچه هاشون تابعیت امریکا وانگلیس دارند ازبرتحریمها سودهای کلان میخورندودرحقیقت واسه منافع غرب وشرق وخودشون هستند.متاسفانه عده ای هم بادی گارد همین ناخلافا هستندکه مردم چیکشون درنیاد
 • IR ۱۹:۰۳ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۱
  0 0
  پس بابا چقدر خیانت کار ها نفوذ کردن
 • خوش کلام IR ۱۹:۲۴ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۱
  0 0
  خب الان شما خودت چی هستی؟ پوپولیستی دیگه دقیقا.. منتهی نوک پیکانت سمت یه هدف دیگه اس. جمع کنید برید بزارید خدمتگذاران واقعی کارشونو بکنن.. 8 سال مردمو چزوندین بسه دیگه.. برید خستگی در کنید.. والا خجالتم خوب چیزیه... چی دیگه از جون این مردم میخواین؟
 • هاشمی IR ۱۹:۵۰ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۱
  0 0
  آقای فلاحت پیشه بفرمایید در طول مدت حضور شما و باندتان در قدرت از 76 برای کشور چه کردید که حالا افاضه می‌فرمایید
 • IR ۲۱:۱۷ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۱
  0 0
  اگر به قول آقای فلاحت پیشه همه مسئولیت های مذاکرات و برجام با شورای امنیت ملی است ، پس معلوم است در دولت قبل که این همه رهبر تذکر داد که متن برجام رو در اختیار مردم بگذارید تا نخبگان نظر خود رو در مورد آن بدهند اما دولت اینکار رو نکرد و تا همین زمان هم آحاد ملت حتی نخبگان متن توافقی به اسم برجام رو نمی دانند . و همچنین در زمانی که رهبری بعد از بر جام به دولت متذکر شد که بصورت پله ای به تعهدات عمل کنید تا طرف مقابل شما هم به تعهداتش عمل کند اما نکردند و افتاد آن اتفاقی که کشور رو چندین سال به عقب برد و الان هم داریم هزینه همان عدم توجه را میدهیم . بنابراین در همه این ماجراها مقصر اصلی شورای امنیت ملی است و باید به خاطر این همه خسارت مورد پیگرد قانونی قرار گیرد . اما متاسفانه کی و توسط چه کسی و اصلا چه کسانی ، خدا میداند .
 • IR ۲۳:۵۱ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۱
  0 0
  رییس شورای عالی امنیت ملی کی بود؟!😁
 • مهدی IR ۰۱:۰۸ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۲
  0 0
  تنگ نظری نباشه همه چیز درست میشه و امید به دل مردم برمیگرده دلی که جز غصه بدهیو اجاره خونه و خرج زنو بچه فعلا چیزینداره انشالله که آقای رئیسی حال مردمو درک کردنو تحریمهارو رفع میکنن خصوصا که اوضاع ازهمیشه بهتره و همه چیز فراهمه
 • متین IR ۰۵:۵۸ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۲
  0 0
  واقعا عالی بود بعد از مدت‌ها اولین نفر واقع بینانه‌ای در خصوص مسائل هسته‌ای شنیدم
 • به آفرید IR ۱۶:۲۷ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۲
  0 0
  بله فورا امضا کنید و امضای کری هم تضمین بدانید. عزیزم تصوری که از برجام دارین نیاز به تصحیح است زنجیری برگردن ما قفل کردن که حالا حالا ها باید بدویم تا بتونیم بدون زجر ازش عبور کنیم
 • IR ۱۶:۴۵ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۲
  0 0
  اینم حالش خوب نیست