شوهرم چشمم را کور کرده و دستم را قطع کرده/ فقط قصاص می خواهم

روزنامه شرق با زنی که پس از28سال زندگی مشترک بدلیل شکنجه های شوهرش دچار تقص عضو شده مصاحبه کرده است.

بخشهایی از مصاحبه را بخوانید.

چه زمانی با همسرتان آشنا شدید و ازدواج کردید؟
28 سال قبل به واسطه خواهر بزرگ همسرم با او آشنا شدم و ازدواج کردم. چهار ماه عقد بودم، بعد از ازدواج هم بچه‌دار شدیم.
 رفتار همسرتان از ابتدای آشنایی با شما چطور بود؟
من از دوران عقد متوجه رفتارهای آزاردهنده همسرم شدم. در آن زمان با هم اختلافاتی داشتیم؛ اما بلافاصله سر خانه و زندگی خودمان رفتیم.
چرا زمانی ‌که متوجه شده بودید همسرتان با شما رفتار مناسبی ندارد، از او جدا نشدید؟
من در دوران عقد متوجه رفتارهای بد همسرم شدم؛ اما فکر می‌کردم به‌ دلیل اینکه هنوز خیلی با هم آشنا نیستیم، همسرم این‌طور رفتار می‌کند و بعد درست می‌شود؛ اما تقریبا یک‌ ماه بعد از ازدواج اوضاع بدتر شد که من باردار بودم. تازه باردار شده بودم که کتک خوردم و به خانه پدر و مادرم رفتم. شش ماه از دوران بارداری‌ام را در خانه پدرم گذراندم. در همین مدت هم اقدام به طلاق کردم و حکم استرداد جهیزیه هم گرفتم؛ ولی روز دادگاه همسرم نیامد. تا اینکه روز زایمان فرا رسید. من دوقلو باردار بودم. شوهرم با تماس من به بیمارستان آمد. خدا به من یک دختر و یک پسر داد که نامشان را هانیه و علیرضا گذاشتیم. موقع ترخیص شوهرم فهمید من می‌خواهم به خانه پدرم برگردم، رفتارش را تغییر داد. در نهایت مجبور شدم به‌ خاطر بچه‌هایم همه چیز را بی‌خیال شوم؛ ولی پیش بچه‌هایم باشم. شما به من بگویید اگر جای من بودید دو بچه دوقلو را رها می‌کردید که بروید؟ من در بیمارستان تصمیم گرفتم دوباره برگردم. پدر و مادرم گفتند نرو، بچه‌ها را بده و بیا. گفتند تو را اذیت می‌کند؛ اما نتوانستم بر خودم غلبه کنم. به این فکر می‌کردم که اگر من به خانه پدرم بروم، چه کسی به این بچه‌ها شیر می‌دهد؟ این بچه‌ها زیر دست نامادری بزرگ می‌شوند. پدرشان رفتاری را که با من می‌کند، با این بچه‌ها هم می‌کند، آن‌وقت من باید چه کنم. چه کسی از بچه‌های من مراقبت می‌کند؟ همین سؤالات و دل‌نگرانی‌ها بود که باعث شد تصمیم بگیرم به خانه شوهرم برگردم تا بتوانم از بچه‌هایم مراقبت کنم.
 رفتار شوهرتان با بچه‌ها چطور بود؟
با بچه‌ها خیلی بدرفتاری می‌کرد، مخصوصا با دخترم هانیه. دو بار بینی هانیه را شکست. بچه‌ام هانیه خیلی از پدرش کتک خورد. شوهرم با علیرضا هم رفتار درستی نداشت؛ اما خشمی که نسبت به هانیه داشت خیلی بیشتر بود.
چرا نسبت به هانیه آن‌قدر خشن بود؟
وقتی هانیه و علیرضا به دنیا آمدند، شوهرم می‌گفت هانیه بچه من نیست. تو به من خیانت کرده‌ای. من می‌گفتم مگر چنین چیزی می‌شود یا هر دو بچه را نباید قبول کنی یا هر دو را باید قبول کنی، آنها دوقلو هستند؛ اما شوهرم می‌گفت هانیه خونش A منفی است و با من فرق می‌کند پس بچه من نیست؛ درحالی‌که شباهت هانیه به پدرش خیلی زیاد است. بچه شش‌ماهه بود و من دیدم شوهرم خیلی این بچه را اذیت می‌کند. یکی از اعضای خانواده هم او را بیشتر تحریک می‌کرد. وقتی دیدم این بچه اذیت می‌شود، موضوع را به برادرشوهرم گفتم و بعد هم گفتم شکایت می‌کنم و اعاده حیثیت می‌کنم و ثابت می‌کنم. برادرشوهرم که از شوهرم بزرگ‌تر است، با شوهرم صحبت و با تشر با او برخورد کرد و بعد هم گفت اگر باز هم از این حرف‌ها بزند، او را طرد می‌کنند؛ به‌ همین ‌خاطر شوهرم دیگر به این حرف‌هایش ادامه نداد؛ اما نسبت به هانیه بدرفتار بود. بعضی اوقات به خاطر اینکه من را عذاب بدهد، بچه‌ها را شکنجه می‌داد و تهدید می‌کرد که الان آنها را می‌کشم.
 شوهرتان از چه زمانی بدرفتاری با شما را شروع کرد؟
زمانی که ازدواج کردم، دانشجوی رشته حقوق و کارمند رسمی دولت بودم.
 شوهرم نسبت به من سوء‌ظن داشت. همان‌طور که گفتم، به خاطر بچه‌ها به خانه شوهرم برگشتم و بعد هم مانع ادامه کار و درسم شد. به‌ناچار از خانه بیرون نمی‌رفتم. هر کاری شوهرم می‌گفت، انجام می‌دادم. حتی من از طرف تعاونی مسکن بنیاد شهید خانه نیمه‌کاره در شهرک اندیشه گرفته بودم و قسط می‌دادم که من را مجبور کرد خانه را بفروشم. با آن پول بدهی‌اش را پرداخت و بقیه را خرج رفیق‌بازی و کارهای نادرست کرد. شوهرم می‌گفت تو خانه را برای چه می‌خواهی، من خانه دارم. من هم برای اینکه دست از سرم بردارد، خانه را دادم و دیگر هیچ چیز نداشتم. من بچه‌هایم را به دندان می‌کشیدم که بزرگ کنم. شوهرم اعتیاد پیدا کرده بود و مقداری پول به ما می‌داد که فقط شکم بچه‌ها را سیر کنم. در خانه پدرشوهرم زندگی می‌کردم و شرایط سخت بود. مدام از شوهرم کتک می‌خوردم. در همه این سال‌ها یک بار هم نشد که من از دست کارهای شوهرم راحت باشم تا اینکه تصمیم گرفتم روشم را در زندگی عوض کنم. اتفاقی هم در زندگی شوهرم افتاد. اعدام برادرش در سال ۸۶ وضعیت روانی او را بدتر کرد.
 گفتید تصمیم گرفتید روش‌تان را در زندگی عوض کنید. چطور این کار را کردید؟
من تبدیل به زنی افسرده شده بودم. تصمیم گرفتم زندگی خودم و بچه‌هایم را از این وضعیت نجات دهم. دوباره به دانشگاه برگشتم و یک سالی را که از درسم مانده بود، شروع کردم. درخواست کار دادم و با توجه به سابقه خوبی که داشتم، قبول کردند با من به‌ صورت پیمانی کار کنند.
 همین وضعیت زندگی من را دگرگون کرد. شوهرم از این وضعیت ناراحت بود و مدام به من تهمت می‌زد و می‌گفت که تو کارهای خلاف می‌کنی. از اینکه من درآمد داشتم و در تلاش بودم بچه‌هایم به جایی برسند، ناراحت بود.
 بیشتر به سمت مواد رفت و وضعیت روحی‌اش به هم ریخت. به سمت مواد صنعتی رفت. او مدام به محل کار من می‌آمد، با رئیسم صحبت می‌کرد و حرف‌های نامربوطی می‌زد تا من را اخراج کنند. شوهرم می‌دانست من حاضر نیستم کارم را کنار بگذارم؛ چون بچه‌ها بزرگ شده بودند و من نگران آینده آنها بودم. شوهرم از اینکه زنی شده بودم که روی پای خودم بودم، ناراحت و عصبی می‌شد و من را بیشتر اذیت می‌کرد.
بچه‌های شما بزرگ شده‌اند و حالا 27‌ساله هستند. چرا بعد از بزرگ‌شدن بچه‌ها به طلاق فکر نکردید؟
اتفاقا همین کار را کردم. مدتی قبل از اینکه این‌طور توسط شوهرم ناقص شوم، یک روز که از محل کار برگشتم و وارد خانه شدم شروع کرد به تهمت‌های ناروا و غیراخلاقی که من روبه‌روی او ایستادم. حمله کرد و من را کتک زد، به طوری که سر و دنده‌هایم شکست. او قمه داشت و گفت من را می‌کشد. بلافاصله به اورژانس و ۱۱۰ زنگ زدم و کمک خواستم که آمدند. بعد بچه‌ها آمدند. حال خیلی بدی داشتم. من را به بیمارستان بردند و من در بیمارستان بستری بودم که متوجه شدم شوهرم با وثیقه آزاد شده است؛ درحالی‌که شوهرم بعد از اینکه من را زد، وقتی مورد اعتراض علیرضا قرار گرفت، او را هم با قمه دنبال کرده بود که همسایه‌ها و پلیس بچه‌ام را از دست او نجات داده بودند. بعد از ترخیص از بیمارستان به خانه مادرم رفتم و دیگر برنگشتم و دادخواست طلاق دادم و همین شوهرم را عصبانی‌تر کرد. می‌گفت حتما ریگی به کفش داری که طلاق می‌خواهی. چند ماه گذشت و من برنگشتم تا اینکه دخترم کرونا گرفت. شوهرم به بچه‌ها گفته بود من کلید را می‌گذارم و می‌روم به مادرتان بگویید برگردد. دخترم حال بدی داشت. باید از او پرستاری می‌کردم. من به شرطی که شوهرم به خانه نیاید، برگشتم تا دخترم خوب شود. دو ماه از ماجرا گذشت و دخترم خوب شد. من دنبال این بودم که تکلیف خودم را روشن کنم که درگیری اتفاق افتاد.
 از روز درگیری بگویید.
داشتم باغچه مقابل در خانه را آب می‌دادم که یکباره شوهرم آمد. گفت برو وسایلم را از خانه بیاور. من می‌ترسیدم. وارد حیاط خانه نمی‌شدم؛ چون می‌دانستم اگر بروم پشت سر من می‌آید. اصرار کرد کفش‌هایش را بیاورم. بلافاصله پشت سرم وارد حیاط شد در را بست و زانویش را روی گلویم گذاشت و گفت یا می‌کشمت یا بیا رضایت بده. من هم به‌ناچار گفتم خواسته‌ات را قبول می‌کنم. از ترس اینکه بچه‌ها از راه می‌رسند، فرار کرد. دوباره با ۱۱۰ تماس گرفتم و به پزشکی قانونی هم رفتم. بعد از آن ۲۵ آبان ۹۹ حدود ساعت شش یا هفت شب یکباره شنیدم یکی وارد خانه شد و در حیاط را بست. فهمیدم شوهرم است. به سمت پنجره حیاط رفتم تا فرار کنم. شوهرم به پنجره آشپزخانه می‌کوبید و می‌گفت بیا بیرون. قمه دستش بود، من می‌ترسیدم. به پسرم زنگ زدم و کمک خواستم. یکدفعه شیشه را شکست تا وارد خانه شود. من به سمت حیاط فرار کردم که او ضربه اول را به آشیل پایم زد. در کوچه به زمین افتادم، بعد به سرم زد و دیگر چیزی نفهمیدم. وقتی به هوش آمدم دیدم در بیمارستان هستم. من را با سطح هوشیاری دو به بیمارستان برده بودند.
چه بخش‌هایی از بدن‌تان آسیب دیده است؟
یک چشمم را از دست دادم، دستم از مچ قطع شده و یک دستم را هم پیوند زده‌اند. دو تا از انگشت‌ها که پیوند زده‌اند حرکت ندارد، 300 بخیه به سرم خورده و عفونت کرده. جمجمه هم ترک خورده است. پوست سرم را از محل دیگری پیوند کردند و پاهایم هم تا مدتی روی ویلچر بود. توان ایستادن و حرکت نداشتم. الان هم وضعیت خوبی ندارم. در واقع من مرده بودم و با یک معجزه زنده ماندم. پسرم انگشت‌ها و دست من را از خیابان پیدا کرده و به بیمارستان آورده بود که پیوند بزنند؛ اما آن‌قدر حالم بد بود که حتی نتوانسته بودند من را به اتاق عمل ببرند. من یک دستم را به‌ صورت معجزه‌آسا به دست آوردم.
فکر می‌کنید مشکل از کجاست که شما نتوانستید خودتان را با وجود شکایاتی که کردید، نجات دهید؟
من قبلا هم به رئیس قوه قضائیه گفته‌ام چرا قانون از ما حمایت نمی‌کند؟ صدها زن مثل من هستند. چرا با مردانی که چنین خشونتی نسبت به خانواده‌ خود دارند، برخوردی نمی‌شود؟ هر بار که من شکایت کردم، به من گفتند شوهرت است، ما نمی‌توانیم دخالت کنیم. چرا قانون هیچ پناهی برای زنانی مثل من نیست؟ تا کی این وضعیت باید ادامه داشته باشد؟ من برای احقاق حق خودم و دخترم و همه زنانی که در وضعیت من هستند، این پرونده را دنبال خواهم کرد. چشمم را کور کرده، دستم قطع شده و من فقط قصاص می‌خواهم. 

23302

کد خبر 1589455

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 9 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 31
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام IR ۰۸:۴۹ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۵
  75 14
  خیلی دیر اقدام کردی
 • IR ۰۹:۰۳ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۵
  94 8
  چرا همچین مجرمانی را با وثیقه ازاد میکنید که برای مردم خطرناکند،یعنی پول این قدر ارزش داره که آن را گرفتید و این جانی را آزادش کردید که به جان همسرش بیافته ،این شوهر که این جور با خیال راحت این جور همسرش را زخمی کرد برای این بود که خیالش راحت بود که باز به وثیقه آزاد میشه-
 • همشهری IR ۰۹:۴۹ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۵
  97 11
  متاسفانه موارد مشابه زیادی از این دست وجود دارد که متاسفاه قوه قضائیه ورود نمی کند و باز هم از زن می خواهد سازش کند . زنی که امنیت جانی ندارد از طرف دادگاه حمایت نمی شود مگر اینکه زن ناقص یا فوت کند تا دادگاه ورود کند. ایا اسلام این را می گوید آیا معنی عدالت و برابری زن و مرد این است
 • علی IR ۱۰:۱۳ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۵
  زنده زنده پوست شوهرش رو بکنید
 • آوا IR ۱۰:۴۳ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۵
  خدا لعنتش کنهههههههخههههههه اه اعصابم خورد شد ایشالا تو زندگیش خیر نببنه دست و پاش رو همه جاشو قطع کنید هردو چشمش رو کور کنید
 • ش IR ۱۱:۱۵ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۵
  73 11
  باید سرشراتر بدن جدا کرد بی انصاف را
 • IR ۱۱:۵۱ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۵
  99 6
  قصاص هم برای این مردک روانی کم است. چه هیولاهایی پیدا می شوند!
  • بینام IR ۰۲:۵۳ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۶
   2 0
   بایدقیرروجوشوندوذره ذره هم توحلقومش هم چشماش وهم گوشاش ریخت دست من میدادنش می‌دیدی به چیه دست ادمیزادنیوفتاده بی شرف مفنگی
 • گرفتار IR ۱۳:۲۴ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۵
  1 0
  مردها از قانون مهریه شاکی هستن و زنها از قانون مربوط به خشونت های خانگی ، مشکل قانونه که افتاده دست کسانی که میخوان در زندگی امروز با قوانین 1400 سال قبل مملکت رو اداره کنن ، مردن مثل پیامبر سوار شتر بشن و نون خشک بخورن بعد سعار قانون جزای اسلامی بدن
 • IR ۱۳:۳۰ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۵
  1 0
  خانم چرا ماندی؟؟؟؟؟
 • عدالت IR ۱۴:۳۰ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۵
  2 0
  فقط اعدام تا همه از شرش خلاص شوند زندان و دیگر مجازات هااو را جری تر می کند
 • IR ۱۴:۳۲ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۵
  2 0
  آدم وقتی اینا رو میخونه انگار داره داستان حیوانات جنگل رو میخونه قانون کجاست دولت کجاست فقط یه چیزی بلدن میکوبن بر سر ملت امنیت داریم این امنیته این ۲۸ سال گروگان داعش بوده
 • کوروش IR ۱۴:۳۷ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۵
  2 0
  آقا این قوه ی قضائیه به اسم اسلام قانونی برای این مرد ها نگذاشته
 • IR ۱۴:۵۰ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۵
  0 0
  منفی ها را که میبینم حالم از این جامعه بیمار بهم میخوره و نگران میشوم
 • IR ۱۴:۵۲ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۵
  0 0
  باید اجرای قانون و حکم طوری سریع و صریح باشه که هرکس حتی بابت یک سیلی خوردن، مشتاقانه برای شکایت اقدام کنه و امید به عدالت و سرعت در پیگیری امور داشته باشه. کاش یه چیزمون درست بود
 • احسان الله خان IR ۱۵:۵۵ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۵
  1 0
  همه را حتی قاتل و متجاوز با وثیقه راحت آزاد میشن
 • بهروز IR ۱۶:۰۶ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۵
  1 0
  متاسفانه رفتار پلیس وقوه قضاییه با مجرمان شرور وخطرناک به اندازه کافی سختگیرانه نیست
 • IR ۱۶:۳۳ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۵
  0 0
  عجب زمونه ای
 • IR ۱۶:۳۴ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۵
  0 0
  مردک روانی وحشی
 • IR ۱۷:۲۲ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۵
  2 0
  در قانون خانواده مثل همه کشورهای متمدن باید دو اتفاق بیافتد. اول این که حق طلاق برای زوج و زوجه یکسان باشد و دوم این که دخالت الزام آور قانون در مورد مهریه لغو شود. آن زمان دیگر نه زنی برای جیب دیگری کیسه می دوزد و نه زنی به زور مجبور است زندگی با چنین آدم روانی را تحمل کند.
 • IR ۱۸:۲۲ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۵
  2 0
  آخ عزیزم واقعا خیلی ناراحت شدم تو وطن من هزاران زن و بچه بی سر پناه هستند که زندگی میکنند و زجر می کشند چرا هیچکس در این کشور سرپناه ما نیست چرا قاضی به جای حمایت از این زن باید بهش بگه شوهرت به ما مربوط نیس
 • IR ۱۸:۴۲ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۵
  0 0
  این مردیکه روانی رو تا آخر عمرش زندانی و قصا ص کنید همیشه زنان خوب وزندگی کن مردان نالا یق همسر شون میشند
 • CA ۲۰:۰۳ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۵
  0 0
  خواندن این همه رنج این زن واقعا سخت است.قانون باید این مجرمان را تعقیب و مجارات کند
 • IR ۲۰:۲۲ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۵
  1 0
  اول قصاص کامل اعضا.... بعد سر فرصت اعدام
 • DE ۲۰:۴۶ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۵
  0 0
  متاسفانه قوه قضائیه و یا بهتر بگوئیم کل سیستم ، نظر مساعدی به زنان ندارد . نه فقط زندانها از زنان فعال انباشته شده بلکه زنان خشونت دیده و پایمال شده از طرف هر فرد یا گروهی نیز در جامعه بی پناه هستند و اغلب ناگزیر از سازش و سکوت با آزار دهندگان خود ..
 • تنهای تنها IR ۲۳:۰۳ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۵
  0 0
  خدایا یکی اینجوری یکی هم عین من ک خودم دستی دستی زندگیم رو خراب کردم..همسر خوب و سالمی داشتم و اهل زندگی بود و خانواده دوست و بسیا معتقد و سر ب زیر.. همون اول باهاش توافق کردم ک چادر سر می کنم ولی بعدا از چادر خسته شدم و ی کم ب مشکل خوردیم ولی بخاطر من و بچمون کوتاه اومد و مانتو بلند می پوشیدم.. دانشجوی ارشد بودم با چند تا همکلاسی مجردم ک مدام اهل گردش های مجردی و آزادانه بودن دوست شدم و منم شده بود کارم عین اونا و زندگیم رو رها کردم ولی بازم همسرم تحمل می کرد و آخرش هم دوستام پیشنهاد دادن کلا برم باهاشون زندگی کنم و آزاد باشم.. درخواست طلاق دادم و همسرم قبول نمیکرد ولی اونقدر زجرش دادم تا راضی شد طلاقم بده و بچمم رو برد پیش خودش و مهریه ام رو هم قسطی داره میده ولی الان دو تا از دوستام خودشون ازدواج کردن و من موندم و یکی از دوستام.. روم نمیشه خونه پدرم هم برم و دلمم برای بچم تنگ شده و بشدت خودخوری می کنم و مشکلات روحی گرفتم و افسرده شدم.. رومم نمیشه ب همسرم بگم دوباره بیا ازدواج کنیم.. اونم بنده خدا ازدواج نکرده بخاطر بچمون.. دعا کنید خدا خودش نجاتم بده از این سردرگمی و کلافگی.. خستم..
 • IR ۲۳:۵۳ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۵
  0 0
  همون اول ازدواج که فهمیدی شوهرت بده بچه ها رو مینداختی و طلاق میگرفتی
 • IR ۰۱:۱۱ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۶
  1 0
  نظرات رو چرا منتشر نمی کنید؟؟سایت مضخرف
 • کارمند IR ۰۲:۲۰ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۶
  1 0
  تا وقتی قصاص احیا نشود این مصیبتها ادامه خواهد داشت
 • ع IR ۱۱:۱۳ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۶
  0 0
  وای اشکم در اومد چرا حق خانوما باید این باشه چرا همیشه قانون پشت مرد هست
 • افسانه IR ۲۱:۰۰ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۰
  0 0
  این مرد باید اعدام ود لطفا نظر رابذارید اگر نذارید این معنی رامیدهد که پارتی بازی میکنید