نگرانی آمریکا از سرمایه‌گذاری چین در اسرائیل

ایرنا نوشت: آمریکا ضمن ابراز نگرانی از گسترش روابط چین با رژیم صهیونیستی، از تل آویو خواسته است مانع سرمایه گذاری پکن در سرزمین های اشغالی شود؛ درخواستی که تاکنون با پاسخ مثبت سران این رژیم مواجه نشده است.

روسای جمهوری آمریکا درسالهای گذشته بارها نسبت به گسترش روابط چین به عنوان یکی از  رقبای بزرگ این کشور با رژیم صهیونیستی  ابراز نگرانی کرده بودند و از تل آویو خواسته بودند که به پکن نزدیک نشود.

 اسپوتنیک روسیه امروز پنجشنبه به نقل از پایگاه خبری اکسیوس، به این موضوع پرداخته و نوشته است:‌در دهه گذشته، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر سابق اسرائیل، تلاش کرد روابط خود را با چین تقویت کند و از چین برای سرمایه گذاری در زیرساخت ها و صنایع فناوری اسرائیل درخواست کند.

دولت جو بایدن رئیس جمهور ایالات متحده و رژیم صهیونیستی ماه گذشته مذاکراتی در مورد چین برگزار کردند، موضوعی حساس با توجه به نگرانی آمریکا در مورد سرمایه گذاری چین در اسرائیل. بر اساس این گزارش، گفتگوی ۱۴ دسامبر اولین رایزنی گسترده دو کشور در مورد چین از زمان روی کار آمدن بایدن بود و توسط معاونان مشاوران امنیت ملی دو طرف هدایت شد.

بنا بر گزارش ها، طرف اسرائیلی از ترس تلافی پکن، تلاش کرد تا حد امکان آن را کمرنگ نگه دارد.در این نشست نمایندگانی از بسیاری از نهادهای دولتی مرتبط با اقتصاد، امور خارجی و امنیت ملی حضور داشتند.

 به گفته یک مقام بلندپایه اسرائیلی که نامش فاش نشده، هر دو طرف خط مشی های کلی را ارائه کردند و یادداشت هایی را در حین انجام ارزیابی های سیاستی خود رد و بدل کردند، اما گزارش ها به نتیجه ای نرسیدند. علاوه بر این، جیک سالیوان مشاور امنیت ملی، یک هفته پس از دیدار از اسرائیل، برخی از مسائل مشابه را با نفتالی بنت نخست وزیر اسرائیل و یائیر لاپید وزیر امور خارجه در میان گذاشت.

بر اساس این گزارش، به نقل از طرف اسرائیلی، نکات کلیدی سالیوان مشارکت چین در پروژه های زیرساختی، نگرانی در مورد هک چین و لزوم ایجاد جبهه ای متحد علیه چین بود.

مقامات وزارت خارجه دولت اسرائیل روز یکشنبه به کابینه امنیتی اسرائیل اطلاع دادند که دولت بایدن در حال تشدید فشار بر اسرائیل و دیگر کشورها برای انتخاب طرف بین آمریکا و چین است. اکنون کارشناسان می گویند که دولت اسرائیل بین حفظ یک اقدام موازنه به منظور حفظ روابط تجاری با چین و جانبداری فعال تر از ایالات متحده، نزدیک ترین متحد ژئوپلیتیکی آن، دچار دوگانگی شده است.

رژیم صهیونیستی که همچنان تحت حمایت های مالی و نظامی آمریکا و کشورهای اروپایی است، طی این سال ها سعی کرده است که خود را به چین و روسیه نزدیک کند؛ موضوعی که از نظر ناظران منطقه، حکایت از نگرانی سران صهیونیستی است که احساس می کنند شاید اولویت منطقه ای خود را برای حامیان و پدرخوانده های غربی خود از دست داده اند.

۳۱۱۳۱۱

کد خبر 1589869

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 2 =