۰ نفر
۱۷ دی ۱۴۰۰ - ۱۴:۳۷
جرایم AFC در انتظار فوتبال ایران

تسنیم نوشت: کنفدراسیون فوتبال آسیا اقدام به حذف استقلال و پرسپولیس از لیگ قهرمانان ۲۰۲۲ کرد و حالا باید منتظر جرایم دیگری برای آنها بود.

سرانجام حذف استقلال و پرسپولیس از لیگ قهرمانان آسیا 2022، رسمی و قطعی شد. دو باشگاهی که به ادعای مدیران فوتبال ایران، سال‌ها با سندسازی و مثبت نشان دادن ترازهای مالی، خود را حرفه‌ای نشان می‌دادند تا موفق به کسب مجوز حرفه‌ای برای حضور در لیگ قهرمانان آسیا شوند. این ریسمانی بود که سال‌ها به مو می‌رسید، اما پاره نمی‌شد که بالاخره این اتفاق رخ داد و پاره شد.

استقلال و پرسپولیس، دو باشگاه با قدمتی که مالکیت مشترک‌شان یکی از موارد مورد بحث در تمام این سال‌ها بود و در نهایت حل نشد. دو بنگاه اقتصادی زیان‌ده که ماهیت آن نافی دریافت مجوز حرفه‌ای بود، اما مدیران با مثبت نشان دادن تراز مالی سعی در حرفه‌ای نشان دادن دو باشگاه داشتند. مسئله‌ای که شاید در AFC منجر به دریافت مجوز حرفه‌ای می‌شد، اما در داخل با تراز مالی ساختگی، مالیات سنگینی بر دو باشگاه تحمیل می‌شد. بدهی روی بدهی، کار را به جایی رساند که حالا AFC بدون هیچ تعارفی مجوز حرفه‌ای دو باشگاه استقلال و پرسپولیس را ابطال کرد تا آنها از حضور در لیگ قهرمانان آسیا 2022 محروم شوند.

شاید خبر حذف به اندازه کافی برای هواداران استقلال و پرسپولیس شوکه و ناراحت کننده باشد، اما فقط همین خبر نمی‌تواند پایان ماجرا باشد. فدراسیون فوتبال در شرایطی اقدام به صدور مجوز حرفه‌ای برای استقلال، پرسپولیس و همچنین گل‌گهر کرد که هیچ‌کدام از این سه باشگاه شرایط دریافت این مجوز را نداشتند. فدراسیون فوتبال دو سال پیش در کمیته انضباطی AFC بابت صدور مجوز حرفه‌ای غیر واقعی 120 هزار دلار جریمه شد که پرداخت 40 هزار دلار آن الزامی و 80 هزار دلار آن برای دو سال تعلیقی بود. حالا دو سال به پایان نرسیده که فدراسیون فوتبال بار دیگر مرتکب تخلفی مشابه شد و این بار برای سه باشگاه مجوز حرفه‌ای صادر کرد، در حالی که هیچ‌کدام از آنها صلاحیت دریافت مجوز را نداشتند.

بیشتر بخوانید:

رسمی؛ حذف پرسپولیس، استقلال و گل‌گهر از لیگ قهرمانان آسیا

تکلیف بازگشت بیرانوند به پرسپولیس مشخص شد

دادگاه خانواده به اندازه پرسپولیس پرونده ندارد

پرونده صدور مجوز حرفه‌ای استقلال، پرسپولیس و گل‌گهر از سوی فدراسیون فوتبال به دبیرخانه کمیته انضباطی و اخلاق AFC ارسال شده است. نقش این کمیته بسیار تعیین کننده خواهد بود که می‌توان جریمه مجدد فدراسیون فوتبال و حتی سنگین‌تر را با توجه به تکرار تخلف، قطعی دانست و باید دید در قبال سه باشگاه چه اتفاقی رخ خواهد داد.

در صورتی که مشخص شود استقلال، پرسپولیس و گل‌گهر با ارائه اسناد خلاف واقع، قصد داشته‌اند فدراسیون فوتبال و AFC را برای دریافت مجوز حرفه‌ای خود فریب دهند، مسلماً باید منتظر تبعات آن هم باشند. تبعاتی که می‌تواند از جریمه نقدی که حداقل محکومیت است آغاز شود و تا محرومیت از حضور در لیگ قهرمانان آسیا که محکومیتی سنگین خواهد بود، ادامه پیدا کند. این محرومیت احتمالی هم فراتر از لیگ قهرمانان 2022 خواهد بود که این تیم‌ها فرصت حضور ندارند و می‌تواند منجر به محرومیت آنها از حضور در فصل‌های آینده شود.

وزارت ورزش و جوانان به عنوان متولی دو باشگاه استقلال و پرسپولیس و فدراسیون فوتبال به عنوان متولی فوتبال کشور و مسئول نظارت، بررسی و صدور مجوز حرفه‌ای، اکنون وظیفه دارند که وضعیت را برای سال‌های آینده آماده کنند. حتی در صورت محرومیت استقلال و پرسپولیس از لیگ قهرمانان سال 2023 یا بیشتر از آن، باید شرایط فراهم شود که هواداران دو تیم بار دیگر سرخورده نشوند و این بار ریسمان‌شان حتی به مو هم نرسد، چه برسد که بخواهد پاره شود.

258 41

کد خبر 1590110

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 6 =