متن قرارداد ویلموتس واقعی نبود

عضو کمیسیون تلفیق مجلس گفت: در قرارداد کی‌روش افرادی غیر ورزشی و غیرحقوقی ورود کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ احسان قاضی‌زاده در خصوص بودجه ورزش عنوان کرد: تا ۱۵ آذر دولت مکلف است بودجه را به مجلس ارائه دهد. از هر کمیسیون سه نماینده در کمیسیون تلفیق هستند که پودر بررسی می‌کنند کمیسیون تلفیق در نهایت گزارشات خود را به مجلس ارائه و با تایید شورای نگهبان این بودجه ابلاغ می‌شود.

عضو کمیسیون تلفیق مجلس، خاطرنشان کرد: من در کمیسیون تلفیق مدتهاست نمایندگی می‌کنم که امیدوارم بحث ورزش را پررنگ ببینیم. در سال ۹۹ و ۱۴۰۰ به خاطر المپیک توکیو دوسال بودجه را برای کمیته دیده بودیم، این اعتبارات در سال ۱۴۰۰ تقویت شد. برای مسابقات مقدماتی و هزینه‌های جانبی برنامه‌ریزی‌هایی صورت گرفت، ما حتی سرمایه گذاری را در رشته‌های المپیکی بیشتر دیدیم و بخش کمکی از بودجه به فدراسیون‌های المپیکی اختصاص داشت. در سال ۱۴۰۰ المپیک نداریم و سرجمع شاهد افزایش منابع و اعتبارات هم نیستیم.

قاضی زاده هاشمی درباره ادغام بودجه خاطرنشان کرد: ما در اعتبارات چند جدول داریم؛ یک جدول هفت که  اعتبارات رسمی وزارت ورزش مانند حقوق، مزایا، هزینه های جاری، عمرانی و شرکت توسعه در آن دیده می‌شود و دوم جدول شماره ۹ که اعتبارات متفرقه است. آنچه دچار مشکل شدیم مربوط به جدول ۹ و ۲۷ صدم درصد است. در برنامه ششم توسعه تصمیم گرفتیم ۲۷ صدم درصد مالیات به ورزش بیاید که خرداد و تیرماه امسال اصطلاحاتی مطرح شد که این بودجه در ورزش حذف می شد.

نماینده مجلس شورای اسلامی افزود: الان راه علاجی دیدیم اینکه در قانون نهایی برای جوانی جمعیت تاکید کردیم به سهم ورزش توجه شود. آن اصلاح صورت گرفته باعث شده حدود ۱۵۰۰ میلیارد تومان دیده نشود. بودجه پیشنهادی وزارت ورزش ۳۲۰۰ میلیارد تومان است، کار ما این است که بتوانیم هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان سهم بیست و هفت صدم درصد را احیا کنیم. مکاتبه دوستان در کمیسیون تلفیق انجام دادند که این مبلغ احیا شود.

قاضی‌زاده هاشمی همچنین در خصوص پروژه‌های نیمه‌تمام و نگهداری آنها، تصریح کرد: سهم اعتبارات عمرانی که تجهیز و تعمیر است باید متمرکز شود. در مورد شرکت توسعه صحبت زیاد داریم؛ پروژه‌هایی که باید کامل شود و همینطور بحث استادیوم آزادی که اعتبارات ویژه پیشنهاد دهد. سهم استادیوم در جدول شماره ۷ رشد کرده اما کافی نیست. برای حفظ ۲۷ صدم درصد که در دولت بود انتظار می‌رفت وزارت ورزش با اطلاع قوانین جوانی جمعیت روی آن تاکید می کرد. امیدواریم در برنامه هفتم سهم ورزش را افزایش دهیم.

عضو کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی در خصوص اعتراضات کمیته ملی المپیک به ادغام بودجه، تصریح کرد: دولت به صورت کلان ۵۰ دستگاه را در سطح یک، دو و سه دیده است، این اتفاق خوب نیست، ضد شفافیت و مطالبه‌گری نسبت به اتفاقات است. اینکه بودجه کمیته ملی المپیک و پارالمپیک ذیل وزارت ورزش رفته نظارت را محدود می‌کند و برای ما، مجلس و دیوان محاسبات خوب نیست. ما به دنبال این هستیم نظارت عینی تر داشته باشیم.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه ما سال آینده سه رویداد مهم را داریم، یادآور شد: ما آثار عینی را در کمک به فدراسیون‌ها دیده ایم مانند کمک مستقیمی که مجلس به کشتی داشت. جدولی خاص برای کمک به ۱۳ فدراسیون داشتیم که آثار آن را دیدیم. البته در بخش از رشته‌ها سوء مدیریت هم وجود داشت که ما هدررفت اعتبارات را دیدیم اما برگزاری اردوی مناسب و مسابقات بین‌المللی پول می‌خواهد.

قاضی زاده هاشمی افزود: تمام تلاش ما این است اگر ۲۷ صدم درصد را زنده کنیم پشتوانه خوبی برای ورزش قهرمانی خواهد بود. آنچه که کمیته ملی المپیک می‌گیرد برای حضور در مسابقات است نگاه ما تقویت فدراسیون‌هاست البته کمیته ملی المپیک اعتباراتی به فدراسیون‌ها می‌دهد اما باید برای آماده‌سازی تیم‌های نوجوانان، جوانان و امیدها هم باید اعتبارات دیده شود.

عضو کمیسیون تلفیق مجلس در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه استقلال و پرسپولیس وابسته به دولت ردیف بودجه دارند این موضوع نقض کسب مجوز حرفه‌ای نیست و اینکه دو باشگاه مالک واحد دارند و دولتی هستند، یادآور شد: ما ردیف بودجه تحت عنوان استقلال و پرسپولیس نداریم؛ سال قبل همین اعتبار گذاشته شده بود که من با استناد به خصوصی‌سازی آن را گرفتم. دولت‌ها از اختیار خود نمی گذرند، ما در وزارت ورزش و فدراسیون ها ضعف بین‌الملل داریم که جای بحث دارد. هواداران حق دارند، روند خصوصی سازی درست نبود و باید دیون یکجا شفاف شود. وقتی شفافیت نباشد و ده‌ها نفر حساب بانکی باز می کنند و هر دفعه یک نفر طلبکار است مشکلات پیش می‌آید. دیون معلوم نیست و پرونده‌ها مفتوح است.

وی در ادامه صحبت‌های خود با بیان اینکه تیم حسابرسی وجود ندارد، خاطرنشان کرد: این مسائل باشد شاهد همین وضعیت خواهیم بود. ما در بخش بین‌الملل ضعف داریم که در این چند سال آسیب دیده ایم. نمی توان با یک وکیل گرفتن و دوست پیدا کردن کار را جلو برد. مجلس از ابتدا پیگیر بود اما وقتی سوال می کردیم جواب روشنی می دیدیم. اواخر مجلس گذشته قرارداد ویلموتس را روشنگری کردیم، همان زمان قرارداد کالدرون هم مطرح بود. متن قرارداد ویلموتس واقعی نبود، حتی من قرارداد کی‌روش را بررسی کردم که نشان می‌داد عواملی غیر ورزشی و غیر حقوقی ورود کرده‌اند. الان بخش بین‌الملل ورزش چه کسی است؟ حتی در فدراسیون‌ها هم نمی‌توانید افراد مشخص و عالی بگویید که مذاکره کننده باشند. عکس یادگاری می‌گیرند اما با اینها کار ورزش به مدار خود بر نمی‌گردد.

قاضی‌زاده هاشمی همچنین در ادامه صحبت‌های خود در خصوص اینکه برخی مدعی شدند تحریم‌ها باعث شده تا این مشکلات ایجاد شود، گفت: نمی خواهم راجع به فرد خاصی صحبت کنم اینکه تحریم‌ها اثر گذاشته شکی نیست، اینکه در حوزه‌های اقتصادی، مالی و معیشتی مردم تاثیراتی داشته، شکی نیست اما آیا در خصوص این تحریم‌ها علمی وجود نداشته است؟ آیا در مورد مربیان و بازیکنان خارجی این اتفاق افتاده؟ خیر. ما در رشته‌های مختلف مربی و بازیکن خارجی داریم اما در بخش عمده نگارش و مذاکره قرارداد ذینفعان قراردادها و نقش ایجنت ها هم هست.

این نماینده مجلس ادامه داد: اینکه در قراردادها محکوم به شکست می‌شویم، اینکه در فیفا چندین پرونده تشکیل شده، اینکه این مسیر یکسره تکرار می شود پس ذینفعانی وجود دارد، نمی‌گویم یک یا دو نفر بلکه یک شبکه وجود دارد. درباره نگارش قراردادها و ذینفعان مطلب داریم. نمی‌گویم تحریم اثر نداشته و درصد آن را هم نمی‌گویم، چرا یک روند پیوسته درباره بازیکنان خارجی تکرار می‌شود؟ چرا فدراسیونی که بودجه ندارد قرض می گیرد تا بگوید با یک بازیکن خارجی قرارداد بسته؟ اینها حاشیه‌ساز است و تمام این مسائل بر سر فدراسیون و باشگاه ریخته می‌شود نه مسببین اتفاقات. پس نکته ترکیبی است. به عنوان وکیل مردم باید صادقانه و شفاف صحبت کنیم و همه ابعاد را با هم بگوییم.

قاضی‌زاده هاشمی همچنین در خصوص اساسنامه فدراسیون فوتبال، عنوان کرد: رای وحدت رویه قانون نیست چون می شود آن را نقض کرد اما حلال موقت مشکلات آقایان است است اما در خصوص اصلاح ماده ۱ اساسنامه باید بگویم در دولت روحانی شخص رئیس جمهور و آقای سلطانی‌فر نامهکای را نوشتند که موضوع نامه بود نه لایحه. لایحه مصوبه دولت است و فرآیندی دارد که باید تایید شورای نگهبان را هم بگیرد. درباره اساسنامه فدراسیون‌ها صحبت‌هایی وجود دارد حتی کمیته ملی المپیک قانون اساسنامه ندارد در حالی که برای کمیته پارالمپیک آن را انجام دادیم. اساسنامه و ساختار وزارت ورزش را هم در مجلس قبل از تصویب کردیم پس از پارالمپیک و وزارت ورزش اساسنامه قانون دارند اما کمیته ندارد.

وی همچنین در خصوص اساسنامه فدراسیون فوتبال، اظهارداشت: ما وقتی می‌گوییم بین‌الملل یا مذاکرات خارجی همین است. نامه تهدید به تعلیق که آمد منجر به برگزاری مجمع شد. اینکه تیم مذاکره کننده، وزارت ورزش و فدراسیون آقایان گفتند خصوصی شوند فدراسیون فوتبال هشت ماه گذشته کمک های سنگینی از دولت گرفته که بخشی را به ویلموتس و بخشی را برای آماده سازی مقدماتی جام‌جهانی هزینه کرده است. می‌خواهند فدراسیون شرکت خصوصی شود پس باید قانون تجارت را تغییر دهند و همه قوانین را بنویسند به استثنای فدراسیون فوتبال. باید بیش از ۲۰ قانون تغییر پیدا کند.

عضو کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی در واکنش به اظهارات رفیعی، گفت: شما می‌خواهید شرکت خصوصی خاص شوید یا موسسه غیردولتی؟ آیا دهها موسسه نمی‌توانند در ثبت شرکت‌ها، موسسه ثبت کنند؟ خوب است چند نفر بروند و در ثبت شرکت‌ها بگویند موسسه فوتبال یک، موسسه فوتبال ۲ و ...؟ ما می‌توانیم صدها موسسه داشته باشیم اما شما نمی‌توانید وصف انحصار را در مورد یک موسسه خاص به کار بگیرید. با یک جمله مشکلات حل نمی‌شود و اسم فدراسیون‌ها به صورت آماتوری مصطلح است.

وی افزود: موضوعاتی که دوستان مطرح می کنند نه تنها مشکل را حل نمی‌کند بلکه شاکیان فدراسیون فوتبال را در آینده صدها برابر خواهد کرد. دوستان فقط می خواهند جلوی چشمشان را حل کنند و افق دور دست را نمی بینند. خاطر این که زیر بار ترک پست نروند، پول بگیرند و پاسخگو نباشند، زیر بار نظارت دیوان محاسبات نروند، گفتند این کار را می‌کنیم تا مشکلات حل شود اما مشکل با رای دیوان موقت حل می‌شود. ما حامی فوتبال ملی هستیم و خیلی جاها رعایت کردیم. مجلس درک خوبی از ورزش دارد و این درک از وزارت هم بیشتر خواهد بود. 

بیشتر بخوانید:

افشاگری سردبیر سایت فرانسوی از ماجرای انتقال آزمون به لیون

شوک به یونایتد؛ رونالدو می‌خواهد جدا شود!

تغییر جدول لیگ قهرمانان آسیا بعد از حذف استقلال و پرسپولیس

253 251

کد خبر 1590118

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =