«دینامیت» پنجمین فیلم پرفروش سینما هم نیست!/ رکورد دست‌نیافتنی «عقاب‌ها»

فرهیختگان نوشت: با هر متر و معیاری که حساب می‌کنیم، دینامیت تا امروز، جایی در میان پنج فیلم پرفروش تاریخ سینمای ایران ندارد. اگر بخواهیم این تاریخ را به سال‌های پس از انقلاب هم معطوف کنیم، باز هم جای «دینامیت» در میان پنج فیلم پرفروش نیست.

 اگر بخواهیم تعداد تماشاگران ۲۲ سال نمایش «عقاب‌ها» را در نظر بگیریم، این فیلم با فروش ۲۵۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان، یک گیشه رویایی برای خود ایجاد کرده که قطعا تا سال‌ها، فیلمی نخواهد توانست به این رقم نزدیک شود «عقاب‌ها» در فاصله سال‌های اکران ۶۴ تا ۸۵، دقیقاً ۱۰ میلیون و ۱۸۰ هزار و ۵۶۷ قطعه بلیت فروخته است و بدون تردید پرتماشاگرترین فیلم سینمای ایران است.

اما اگر مبنا، فروش فیلم در همان سال نخست نمایش خود است، رتبه نخست در اختیار فیلم «اخراجی‌ها ۲» قرار دارد که در سال ۸۶ تولید شد و توانست با پنج‌میلیون و ۳۲۹ هزار مخاطب، به قیمت بلیت امروز، می‌توانسته چیزی در حدود ۱۳۳ میلیارد و ۲۲۵ میلیون تومان فروش داشته باشد.

رتبه دوم در اختیار «افعی» قرار دارد که در سال ۷۱، چهارمیلیون و ۵۲۰ هزار نفر را به سینما کشاند و به بلیت امروز، می‌توانسته معادل ۱۱۳ میلیارد تومان فروخته باشد.

«عروس» در سال ۷۰ با چهارمیلیون و ۴۲۵ هزار مخاطب در رتبه سوم قرار دارد. این فیلم با بلیت امروز، می‌توانسته ۱۱۰ میلیارد و ۶۲۵ میلیون تومان فروش داشته باشد.

رتبه چهارم در اختیار «هزارپا» قرار دارد که در سال ۹۷، چهارمیلیون و ۲۲۰ هزار نفر را به سینما کشاند و به بلیت امروز، می‌توانسته معادل ۱۰۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان فروخته باشد.

در رتبه پنجم «عقاب‌ها» قرار دارد که با سه‌میلیون و ۳۲۰ هزار مخاطب، با بلیت امروز می‌توانسته چیزی در حدود ۸۱ میلیارد تومان فروش داشته باشد.

هم‌اکنون و تا به امروز دینامیت، یک‌میلیون و ۷۵۰ هزار مخاطب داشته که این تعداد، حدود نصف مخاطبان پنجمین فیلم پرفروش است.  رتبه‌ای که با هر متر و معیاری که بخواهیم حساب کنیم، تقریبا محال است که بتوان این فیلم را در زمره پنج‌فیلم ابتدایی جدول پرفروش‌ها قرار دهیم. آن‌وقت برخی رسانه‌ها بر چه مبنایی، این فیلم را پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینمای ایران اعلام می‌کنند؟!

۵۸۵۸

کد خبر 1590681

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 8 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۰۹:۵۵ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۹
  2 1
  آن‌وقت برخی رسانه‌ها بر چه مبنایی، این فیلم را پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینمای ایران اعلام می‌کنند؟! چون داریم در مورد پرفروش ترین فیلم تاریخ سینما صحبت میکنیم و نه در مورد پربیننده ترین
 • hb IR ۰۱:۴۶ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۰
  2 0
  تحلیل شما کاملا درسته ولی مبنای رتبه بندی میزان فروش فیلم که اشتباه هست و بلید بر مبنای تعداد بلیط فروخته شده باشد که خودتون هم اشاره کردین
 • z IR ۱۰:۵۰ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۰
  2 0
  اینم در نظر بگیرید که در اون زمان همه به سینما میرفتن اما خب امروزه خیلی ها نمیرن خصوصا بخاطر کرونا و دوما اینکه خیلی ها منتظر دانلود فیلم هستن و نمیرن مستقیم بلیط بگیرن پس خیلی از بیننده ها پنهان هستنت