فلاحت‌پیشه: خاکریز روس‌ها شدیم؛ مسکو برجام را به اوکراین می‌فروشد!

قرن نو نوشت: رئیس اسبق کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با انتقاد از رفتار روس‌ها در قبال ایران گفت: روسیه براساس یک سلسله منافع، کشور ما را تبدیل به یک خاکریز در برابر آمریکا کرده است.

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، تحلیلگر حوزه دیپلماسی و روابط بین‌الملل و نماینده ادوار مجلس گفت: در دنیای امروز اکثر کشورها در زمینه ارتباط با سایر دولت‌ها از ابتدا به دنبال سود و منافع خود می‌روند و روسیه نیز برهمین‌اساس در کنار ایران قرار گرفته است.

او تأکید کرده که حتی روسیه در موضوع ساخت نیروگاه اتمی برای ایران بیش از یک دهه با معطل کردن ایرانی‌ها از کشورمان سود دریافت کرده و حتی موجب طولانی‌تر شدن اختلاف ایران با جهان نیز شده است.

نباید چین و روسیه را دوست قطعی خود بدانیم

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، رئیس اسبق کمیسیون ملی مجلس شورای اسلامی در بخشی از این گفت‌وگو که به موضوع روابط ایران و روسیه اختصاص داشت با اشاره به علل نگرانی برخی از سیاستمداران داخلی در خصوص دل بستن بیش از حد دولت سیزدهم به روس‌ها در برجام و سایر امور دیپلماتیک، اظهار داشت: براساس یک تحلیل اشتباه مسئولان ایرانی فکر می‌کنند که چین و روسیه دوست راهبردی ایران هستند؛ درحالی‌که امروز دیگر راهبرد معنا ندارد و تمام سیاستمداران در دنیای امروز تاجر شدند و راهبردسازی توافقات آنها را متوقف می‌کند.

روسیه در برجام کارشکنی می‌کند اما...

وی تأکید کرد: برای مثال من معتقد هستم کارشکنی‌های روسیه در بحث برجام عمده و برجسته شده؛ ولی کارشکنی‌های فرانسه و انگلیس و سایر کشورها را هم می‌توان مدّنظر داشت؛ برای مثال، انگلیسی‌ها خودشان را حافظ منافع حقوق بشری در مذاکرات برجام معرفی می‌کنند، آلمان خودش را حافظ منافع دفاعی نظامی یا مقابله با تهدیدهای نظامی معرفی کرده است، فرانسه هم خودش را حافظ منافع کشورهای عربی و منافع حقوق استراتژیک یا دفاع منطقه‌ای و چالش‌هایی از این نوع معرفی می‌کند.

این کارشناس مسائل بین‌الملل با تشریح نگاه سودجویانه روس‌ها در موضوع برجام یادآور شد: در آخرین مذاکره تلفنی پوتین و بایدن، موضوع اصلی مذاکره مسئله اوکراین بود؛ ولی ما می‌بینیم روس‌ها با اولیانوف و دیگران بحث برجام را مطرح کردند؛ چون آنها برجام را به اوکراین می‌فروشند.

این نماینده سابق پارلمان بیان داشت: نگاه همه کشورهای حاضر در بحث برجام به ایران، یک نگاه فرصت و خاکریز است و باید پذیریم روسیه ایران را خاکریز می‌بیند و این واقعیتی است که وجود دارد. قبل از انقلاب، آمریکا ایران را به عنوان یک خاکریز در مقابل روسیه می‌دید و بعد از انقلاب روسیه ایران را یک خاکریز در مقابل آمریکا می‌بیند. 

روسیه چه کمکی در دوران تحریم به ایران کرد؟

فلاحت‌پیشه عنوان داشت: من دستاوردهایی که توان چانه زنی ایران در مذاکرات را افزایش داده را اگر مرور کنیم، در هیچکدام روسیه موثر نبوده است. برای مثال؛ در بحث مقاومت در مقابل تحریم‌ها بنده شاهد بودم ایرن بارها مذاکره کرد که روسیه روزانه صد هزار بشکه نفت با قیمتی که خودش می دهد از ایران بخرد و در مقابل آن کالا دهد اما روس‌ها زیر بار نرفتند. 

وی ادامه داد: در تمامی دستاوردهای هسته‌ای ما در حوزه‌های مختلف از فناوری آب تا سانتیفیوژ، از کل چرخه تا استخراج در یزد و .. روسیه هیچ نقشی نداشته است. روس‌ها فقط در نیروگاه هسته‌ای بوشهر نقش داشتند که آن هم غیر قابل دفاع‌ترین توافق نامه خارجی ایران بود که حتی اعتقاد دارم آثار منفی که بوشهر برای اقتصاد ایران داشت کمتر از آثار منفی قرارداد گازی کرسنت نبود. 

روس‌ها بیش از یک دهه ایران را معطل ساخت نیروگاه کردند

رئیس اسبق کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی پارلمان گفت: روس‌ها نیروگاه بوشهر را یازده سال دیر تحویل دادند و دو هزار و پانصد تکنسین روسی در ایران سال‌ها حقوق گرفتند؛ درحالی‌که روسیه در کمتر از یک‌یازدهم آن زمان برای کشورهای دیگر نیروگاه احداث کرده است.

جزئیات قرارداد راهبردی ایران و روسیه در زمان تحریم منعقد نشود

این کارشناس برجسته مسائل بین‌الملل تأکید کرد: روس‌ها اختلافات ایران را با دنیا طولانی می‌کنند. شما این خرده را به روس‌ها می‌گیرید که چرا این رفتار را در قبال ایران انجام می‌دهند؛ ولی من معتقد هستم در دنیا همه منافع خودشان را در اولویت قرار می‌دهند.

فلاحت‌پیشه در بخش دیگری از این گفت‌وگو درباره سؤالی با موضوع احتمال عقد یک قرارداد بلندمدت بین ایران و روسیه در سفر آتی رئیسی به مسکو، گفت: دو توافق بلندمدت یا راهبردی با چین و روسیه شکل گرفته است؛ هرچند باید توجه داشت که موافقت‌نامه‌های خارجی طبق قانون اساسی باید به تصویب مجلس برسند که ضمانت اجرایی پیدا کنند؛ اما شخصاً معتقد هستم اصل اینکه روحانی با چین و رئیسی با روسیه قرارداد راهبردی ۲۵ یا بیست‌ساله امضا کنند از لحاظ سیاسی قابل‌دفاع است؛ ولی انتظار من از مسئولان کشور این است همان‌طور که به ظریف پیشنهاد کردم و اکنون هم به  امیرعبداللهیان پیشنهاد می‌کنم، بر سر کلیات توافق راهبردی نوعی امضا صورت گیرد ولی جزئیات آن در زمان تحریم منعقد نشود. 

امضای توافق در زمان تحریم اشتباه است

وی گفت: اگر ایران بر سر جزئیات حوزه‌های اجرایی توافق‌نامه‌های راهبردی توافق کند حتماً یک توافق در شرایط تحریم است، یعنی در شرایطی است که گزینه‌های همکاری اقتصادی ایران محدود است. به نظر من، حتماً باید بعد از برجام بر سر این جزئیات توافق شود و من خوشحال هستم که توافق راهبردی با چین هنوز به مجلس نیامده است، اکنون نیز باید از توافق راهبردی با روسیه استقبال کرد؛ ولی امیدوارم قبل از اینکه جزئیات آن در قانون تصویب شود برجام احیا شود و فرصت‌های تازه اقتصادی ایران شکل گیرد و بعد از آن به مجلس بیاید و امکان اینکه ایران در شرایط اضطرار زیر بار این توافق راهبردی نرود فراهم شود.

۲۳۳۱۱

کد خبر 1591468

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 24
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۲:۳۷ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۱
  41 1
  موقعی که غول های اقتصادی جهان نگران بلعیده شدن توسط چین هستند چرا نباید مجلس این توافق را در صحن علنی برسی کند؟
 • IR ۱۲:۴۳ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۱
  61 2
  روزی که باید به فکر میبودید و تدبیر و سیاست میداشتید، این کار را نکردید و اکنون که ایران را به کشوری ورشکسته و ضعیف تبدیل کرده اید، چاره ای جز پذیرش درخواستهای طرف مقابل ندارید.
  • هاشمی IR ۰۸:۰۵ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۲
   1 9
   امنیت که داریم
 • ناشناس NL ۱۲:۵۴ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۱
  56 1
  من میترسم دولت کل قدرت خارجیشو با درخواست روسیه کم وزیاد کنه وهیچ تحرکی ومنافعی از کشور بجز خواست روسیه رواجایت نکنه امان از اون روز
 • IR ۱۴:۱۰ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۱
  19 3
  وقتي قرآن هاي ما از روسيه به ايران كادو داده مي شود عمق وابستگي به روسيه را مي توان حدس زد .
  • ....تفتق IR ۱۸:۴۹ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۱
   2 3
   کی وارد شد که ما نفمیدیم
 • IR ۱۴:۲۵ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۱
  17 3
  کاپیتولاسیون ؛ ورژن روسی .
 • IR ۱۴:۴۵ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۱
  21 0
  روابط اقتصادی باید با چین باشه و سیاسی هم با آمریکا ، روسیه نباید جایی در خاورمیانه داشته باشه . البته موضوع اسراییل را هم باید حل کنیم
 • IR ۱۵:۱۶ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۱
  21 0
  اولا باید بگم که آغاز به کار روسیه در نیروگاه هسته ای سال 1370 بود.من بوشهر دانشجو بودم.یادم هست قسمتی از ساحل را دیوار کشیده بودند که روسها با خانواده شنا کنند.میگفتند به هر روس 100 دلار بابت حق حجاب در ماه پرداخت میشده.ایران شده آس روسیه و توسط روسیه و چین دوشیده میشود.همینطور که عربستان و کشورهای خلیج توسط آمریکا از ترس ایران دوشیده میشن خلاصه اگر ایران نبود روسیه و چین و آمریکا و قطر و امارات و ترکیه و فرانسه و انگلیس بدبخت میشدند
 • IR ۱۶:۲۹ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۱
  18 2
  احتمالا باز امریکا هیچ غلطی نمیتواند بکند و این مسئولان نالایق و روسیه و چین هستن که با سالها بازی دادن مردم هنوز نمی توانند غلط های امریکا رو جبران کنند و یا امریکا رو از غلط کردن بیشتر برحذر دارن و در نتیجه مجبور به دادن امتیازات بیشتر و بیشتر به چین و روسیه خواهیم بود.مانند همین مذاکرات که انگار روسیه دارد بجای ما با امریکا مذاکره میکند و هم از ما امتیاز میگیرد و هم از امریکا!!!!!!!!قابل توجه نخبه گان نابغه نشسته بر صدر کرسی های اداره یه کشور بزرگ مانند ایران
 • حسن IR ۱۶:۵۷ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۱
  1 4
  آقای فلاحت پیشه شما درست میگید ولی این چند ساله چکار کردید با غرب یا شرق
 • IR ۱۷:۲۸ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۱
  3 40
  این آقا با این سطح فکر سالها رئیس کمسیون امنیت و دفاع در مجلس بوده است! آقا شما هر روز جنایت های 70 سال آمریکا را در مورد ایران را توجیه می کنید و برای ایجاد رابطه با این ابر جنایتکار اشک تمساح می ریزید و له له می زنید! آنوقت در رابطه با روسیه و چین یک دفعه میهن پرست دو آتشه می شوید و به تقبیح رابطه با آنها می پردازید! روسیه و چین باید به فکر منافع خودشان باشند. همانطور که ما هم به خاطر منافع خودمان با آنها رابطه برقرار می کنیم. آقا با کلمات بازی نکن! شما می گویید «به روسیه اعتماد نکنید به آمریکا اعتماد کنید». خوانندگان را به مطلبی تحت همین عنوان در روزنامه کیهان روز سه شنبه 21 دی دعوت می کنم.
  • IR ۰۲:۳۶ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۳
   7 0
   در اینکه آمریکا جانی است هیچ شکی وجود ندارد ولی اگر تاریخ را کمی مرور کنیم میفهمیم که بیشترین خیانت و ضرر را در کل تاریخ از طرف روس‌ها به مردم ایران تحمیل شده فقط آن سرزمین های پهناوری که از ایران به خاطر خیانت های روسیه جدا شده را حساب کنید تا خیلی چیز‌ها دست تان بیاید
 • سید حسین IR ۱۷:۳۲ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۱
  1 25
  غربگرایان ایران را شرق گرایی متهم میکنند فی قلوبهم مرض
  • IR ۲۱:۵۴ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۷
   1 0
   فی قلوب شما شرقگرایان هم پر از مرضه خیال نکنید رو و چین از امریکا سالمتره اینا همشون از هم دیگه خبیث ترن همه از هم پلیدترند
 • محمد IR ۰۶:۵۰ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۲
  8 0
  نظر بنده هم نظر اقای فلاحت پیشه است ،تاریخ گواه خیانتهای روسیه و،،،،به ایران است باید قوی شد
 • گرفتار IR ۱۰:۱۶ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۲
  9 1
  مستعمره روسیه هستیم
 • IR ۱۴:۰۴ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۲
  5 0
  مسولین باید حافظ منافع ملی باشند
 • جمال IR ۱۴:۰۵ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۲
  8 1
  یک کلام تاریخ ثابت کرده روسها از مغولها بد ترند
 • حزب الله IR ۱۹:۳۱ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۳
  3 0
  حرف منطقی و دلسوزانه را انشاالله دولت سیزدهم با درایت بپذیرد و تحلیل کند
 • ی د IR ۰۷:۱۹ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۵
  1 0
  بعضی ها دانسته یا ندانسته به کشور ضربه می زنند دوست را دشمن و دشمن را دوست نشان می دهند جواب خدا را چگونه خواهند اینه از برای امریکا جان بدهند هم اغوش شیطان شوند .
 • IR ۲۲:۵۴ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۷
  1 1
  به هیچی کی نباید دل بست در عین حال هم باید با همه رابطه داشت آمریکا اگه در حق ایران بد بوده روسا که خیلی بیشتر بد بودن چقدر از خاک ما رو جدا کردن با اون قطعنامه‌های های ننگین
 • IR ۱۰:۰۸ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۲
  0 1
  اقای فلاحت پیشه چوب لای چرخ نندازید شما زمان خودتان مغزتان هنگ کرده بود؟ الان تفسیر گر شدید؟
 • مهران فر IR ۲۲:۱۸ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۳
  0 1
  الحمد للله نفوذی امریکا کم نداریم