سید احمد خاتمی : دولت بازرگان ۹ ماه روی کار بود اما پرورش یافتگان این نهضت همچنان وجود دارند / جدایی دین از سیاست برابر با تکذیب امام علی(ع) است

ایرنا نوشت: عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه با اشاره به نشستی که اخیراً در تهران برگزار شده و برخی از سخنرانان آن خط جدایی حوزه از سیاست را دنبال کرده‌اند، گفت: این‌ها رویشان نمی‌شود که بگویند جدای دین از سیاست، می‌گویند جدایی حوزه از سیاست.

حجت الاسلام سید احمد خاتمی روز پنجشنبه در دوازدهمین اجلاسیه  جامعه مدرسین و علمای بلاد در قم، بیان کرد: پس از پیروزی انقلاب اسلامی عده‌ای  دچار التقاط اعتقادی شدند که گروه فرقان در ابتدای انقلاب نمونه بارز این التقاط بود؛ امروز نیز پرورش یافتگان فرقان در کشور خط دهی می‌کنند و فعال هستند.

 وی ادامه داد: پرورش یافتگان فرقان دشمن اسلام نیستند اما مطلقا اعتقادی به فقه و حاکمیت اسلامی ندارند و معتقد به اسلام در بعد فردی هستند؛ اگر امام راحل نبود این افراد انقلاب را به دامن آمریکا باز می‌گردانند.

عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره نامه امام راحل به مهندس مهدی بازرگان، یادآور شد: دولت بازرگان حدود ۹ ماه بر روی کار بود اما پرورش یافتگان این نهضت همچنان وجود دارند، در آذرماه سالجاری یکی از افراد شاخص این جریان در کنفرانسی در تهران عملا بر جدایی حوزه‌های علمیه از سیاست و بازگشت محبوبیت طلاب در بین مردم تاکید کرد در حالی که تکذیب دین از سیاست، یک سیاست رضاخانی و برابر با تکذیب امام علی(ع) است.

وی ادامه داد: این افراد بنای استدلال خود را عقاید شیخ عبدالکریم حائری بیان می‌کنند که از سیاست دوری می‌کرد در حالی که اثبات دوری این عالم شاخص دینی از سیاست را نمی‌توان اثبات کرد چرا که شرایط آن دوران همان مباحث را اقتضاء می‌نمود.

سید احمد خاتمی : دولت بازرگان ۹ ماه روی کار بود اما پرورش یافتگان این نهضت همچنان وجود دارند / جدایی دین از سیاست برابر با تکذیب امام علی(ع) است

وی تصریح کرد: افرادی در ایران به دنبال تفکر رضاخانی جدایی دین از سیاست هستند، حوزه علمیه یک نهاد فراسیاسی است اما جدایی حوزه از سیاست یک خطر بزرگی است که باید نسبت به آن هشدار داد.

خاتمی درادامه با اشاره به جهاد تبیینی خاطرنشان کرد: جهاد تبیینی یکی از مهمترین انواع جهاد است که مهمترین جلوه آن در جهاد فرهنگی متجلی می‌شود.

بیشتر بخوانید:

سخنان محقق داماد در باره بودجه ‌دولتی حوزه‌های علمیه/ انتقاد از دولت خاتمی برای تخصیص بودجه به حوزه ها

آیت الله صافی گلپایگانی : حفظ استقلال حوزه‌های علمیه ضروری است

رئیسی : تورم، مردم و علما را نگران کرده / تورمی کنونی در هفتاد سال گذشته بی سابقه بوده 

وی اضافه کرد: در قرآن کریم رسالت انبیاء تبیین بیان شده‌است و امر به جهاد تبیینی ناظر به روشنگری و مطالب مهمی است که باید گفته شود.
امام جمعه موقت تهران  ابراز داشت: جهاد تبیینی دارای دو ویژگی اثبات و نفی است و نمی‌توان در این مسیر ما اثبات برخی امور را داشته باشیم اما نسبت به نفی برخی امور دیگر بی‌تفاوت بود.
دوازدهمین اجلاسیه جامعه مدرسین و علمای بلاد با شعار «رسالت حوزه‌های علمیه در تحقق و دفاع از اهداف و آرمان های انقلاب»  با سخنرانی ویدیو کنفرانسی رییس جمهور درقم در حال برگزاری  است.
چهار کمیسیون «رسالت حوزه‌های علمیه در تولید منظومه معرفتی و ارزشی نظام اسلامی»، «رسالت حوزه‌های علمیه در تحقق خودسازی، فرهنگ سازی، جامعه پردازی و تمدن سازی»، «رسالت حوزه‌های علمیه در ترویج و تحقق اقتصاد مقاومتی و معیشت جامعه» و «رسالت حوزه‌های علمیه در استفاده از فرصت‌ها و مواجهه با چالش‌ها و تهدیدات انقلاب اسلامی» به همین منظور تشکیل شده‌است.

21215

کد خبر 1592214

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =