همسان‌سازی حقوق بازنشستگان فراموش شد؟ / بازنشستگان: به جای ۱۰ میلیون تومان، ۴ میلیون تومان حقوق می‌گیریم

در حالی بازنشستگان به دنبال تصویب طرح دائمی شدن همسان‌سازی حقوق هستند، اما گزارش‌ها حاکی از آن است که این طرح به تعویق افتاده است.

مریم فکری: «دولت طرح همسان‌سازی حقوق بازنشستگان را به طور جدی پیگیری نمی‌کند»؛ این گلایه‌ای است که اخیرا از زبان بازنشستگان شنیده می‌شود.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که دو مرحله از متناسب‌سازی حقوق توسط دولت دوازدهم صورت گرفته و بازنشستگان کشور بعد از دو مرحله متناسب‌سازی، تفاوت قابل توجه در حقوق بازنشستگی را مشاهده کردند. بر همین اساس، قرار بر این شد که همسان‌سازی حقوق بازنشستگان در مسیر دائمی شدن قرار گیرد و این در حالی است که در حال حاضر دائمی شدن همسان‌سازی حقوق بازنشستگان به طنابی شبیه شده که عده‌ای طرف تصویب و اجرای آن هستند و یک سمت طناب را می‌کشند و عده‌ای دیگر معتقدند همسان‌سازی نتایج خوبی ندارد و طرف دیگر طناب را می‌کشند و هر کدام سعی دارند حرف خود را به کرسی بنشانند.

علت مخالفت عده‌ای از آن‌ها، همان بهانه همیشگی تورم‌زا بودن افزایش حقوق است و برخی دیگر، اما نداشتن پشتوانه مالی برای تامین بودجه‌ی دائمی شدن همسان‌سازی را دلیل مخالفت خود با این موضوع می‌دانند؛ البته برخی از نمایندگان هم ادعا می‌کنند در حال تلاش برای تصویب لایحه دائمی شدن همسان سازی هستند.

بیشتر بخوانید: جزییات تازه درباره همسان‌سازی حقوق بازنشستگان

سخنگوی دولت : امسال حقوق همه کارکنان، همسان و هم اندازه افزایش نمی یابد

طرح همسان‌سازی زیاده‌خواهی نیست

چندی پیش علی ترکاشوند، دبیر اجرایی خانه کارگر شهر ضمن گلایه نسبت به این که دولت طرح همسان‌سازی حقوق بازنشستگان را به طور جدی پیگیری نمی‌کند، تاکید کرد: «ما از مجلس انتظار داریم از دولت توضیح بخواهد.» بنا به گفته وی، «بعد ازسال‌ها بلاتکلیفی، دولت قبل قدم‌های کوچکی را در بحث طرح همسان‌سازی برداشت و مجلس نیز خواهان دائمی شدن این مصوبه شد، اما اکنون نمی‌دانیم موضع دولت در این خصوص چیست.»

این در شرایطی است که براساس اظهارات ترکاشوند درباره اثر شدید نرخ تورم روی سطح زندگی بازنشستگان، «هزینه‌های زندگی برای کارگران و بازنشستگان بسیار زیاد شده و کارگران با حقوق ۳، ۴ میلیون تومان نه می‌توانند خرج هزینه‌های روزمره را بدهند و نه خرج دوا و درمان که بسیاری از آن‌ها امروز درگیر بیماری هستند.»

دبیر اجرایی خانه کارگر شهر ری توضیح داد: «یک بازنشسته بعد از ۳۰ سال کار، امروز در شرایطی است که باید برای گذرانِ زندگی خود به سراغ مشاغلی چون نگهبانی و دستفروشی برود. درخواست بازنشستگان برای پیگیریِ

همسان‌سازی حقوق بازنشستگان فراموش شد؟ / بازنشستگان: به جای ۱۰ میلیون تومان، ۴ میلیون تومان حقوق می‌گیریم

طرحِ همسان‌سازی زیاده‌خواهی نیست، بلکه زندگی به قدری سخت شده است که آن‌ها دیگر با این حقوق نمی‌توانند زندگی کنند.»

بازنشستگان به جای ۱۰ میلیون، ۴ میلیون حقوق می‌گیرند

علی دهقان‌کیا، رییس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی نیز در اظهارنظری، عنوان کرد: «همسان‌سازی حقوق بازنشستگان طی دو مرحله اجرا شده، اما کانون بازنشستگان در جریان است که حداقل‌بگیران تامین اجتماعی هنوز مستمری کمی را دریافت می‌کنند

به گفته وی، «حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی حداقل باید بین ۱۰ میلیون تا ۱۱ میلیون تومان باشد تا بتوانند زندگیشان با شرایط فعلی اقتصادی، گرانی مسکن و ... تامین کنند، اما یک حداقل بگیر تامین اجتماعی با ۳۰ سال سابقه درحال حاضر ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان و با ۳۵ سال سابقه ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان دریافت می‌کند و این شکافی است که طی سال‌های گذشته ایجاد شده است.»

دهقان کیا همچنین در گفت‌وگویی، درباره علت مطرح شدن همسان‌سازی حقوق بازنشستگان گفت: «علت مطرح شدن بحث متناسب‌سازی حقوق به دلیل عقب افتادگی به وجود آمده در دوره‌های قبل است. شورای عالی کار که بر اساس ماده ۴۱ قانون کار باید با توجه به نرخ تورمی که بانک مرکزی اعلام می‌کند و بر اساس سبد هزینه‌ی خانوار حقوق و دستمزد را بررسی و اعلام کند، اما حقوق و دستمزد اعلامی آن‌ها در چند سال گذشته کم‌تر از هزینه‌های خانوار بوده است.

رییس کانون بازنشستگان و کارگران تامین اجتماعی با اشاره به تاریخچه همسان‌سازی در کشور ادامه داد: «برای اولین بار در اسفند ماه سال ۱۳۹۸ دولت حقوق شاغلین در بخش کشوری و لشکری را ۵۰ درصد افزایش داد. با این کار فاصله‌ای بین بازنشستگان کشوری و لشکری با شاغلین این بخش زیاد شد. به همین دلیل مرحله اول متناسب‌سازی انجام شد.»

وی تصریح کرد: «با وجود اجرای مرحله‌ی اول متناسب‌سازی همچنان فاصله‌ی بین آن‌ها خیلی زیاد بود. به همین دلیل در مهر ماه سال ۱۳۹۹ مجددا متناسب‌سازی انجام دادند و در دو مرحله توانستند تا ۹۰ درصد آن افزایش که در بخش شاغلین کشوری و لشکری انجام گرفته بود در بازنشستگان هم انجام دهند و بعد برای جبران فاصله‌ای که بین بازنشستگان کشوری و لشکری با تامین اجتماعی صورت گرفته بود، دو مرحله همسان‌سازی حقوق برای تامین اجتماعی هم انجام گرفت.»

دهقان‌کیا با با بیان این که با انجام متناسب‌سازی سعی شد تامین اجتماعی‌ها به کشوری و لشکری نزدیک شوند، گفت: «بر اساس بررسی‌هایی که اول فروردین صورت گرفت و طبق اعلام مدیر امور مالی آن‌ها حداقل‌بگیرهای کشوری ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان دریافت می‌کردند، در صورتی که بر اساس محاسبه کانون عالی بازنشستگان آن‌ها ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان می‌گرفتند که بعد از بحث‌های زیاد و طولانی قرار شد به حداقل بگیرها ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان پرداخت شود.»

رییس کانون بازنشستگان و کارگران تامین اجتماعی یادآور شد: «اردیبهشت ماه مصوب شد که متناسب‌سازی که در سال ۱۳۹۹ انجام گرفته جزو حقوق است، بنابراین حالا که جزو حقوق است باید در سال ۱۴۰۰ متناسب سازی به اضافه حقوقی که داشتند، انجام شود که این اتفاق افتاد.»

بازنشستگان با مشکلات معیشتی مواجه هستند

در این میان، محمدحسن آصفری، نماینده مردم اراک در مجلس اوایل دی‌ماه در تذکری شفاهی متذکر شد: «مشکل حقوق بازنشستگان جدی است و دائمی شدن موضوع همسان سازی حقوق بازنشستگان اهمیت زیادی دارد و باید اجرایی شود.»

به گفته او، «برخی از بازنشستگان حقوق ۳ یا ۴ میلیون تومانی دریافت می‌کنند که با توجه به شرایط تورمی جامعه با مشکل جدی معیشتی مواجه هستند.»

روح‌اله عباس‌پور، سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس نیز در تذکری شفاهی، از مسوولان خواست موضوع همسان سازی حقوق بازنشستگان را در کنار تعیین تکلیف نیروهای ادارات در اولویت قرار دهند.

                       ۲۲۳۲۲۵

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1592429

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 19
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • DE ۱۶:۰۱ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۴
  4 0
  به مردم کمک کنید
 • IR ۱۶:۰۱ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۴
  3 0
  عجب
 • IR ۱۸:۰۲ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۴
  8 0
  زندگی خیلی سخت شده اقایان مجلس نشین یه فکری به حال بازنشستگان تامین اجتمائی بکنید اخه شما نماینده مردم هستید نه دولت به داد ما برسید
 • IR ۱۸:۵۲ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۴
  1 0
  خدا کمک کنه
 • IR ۱۹:۴۵ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۴
  2 5
  سلام همسان سازی بازنشستگان فرهنگی کی انجام می شود با این تورم و گرونی چکار کنند سی سال برای این کشور زحمت کشیدند نگاهی به کشورهای دیگر بیندازید بودجه یارانه را صرف این قشر انجام دهید مردم به یارانه نیاز ندارند
 • مهدی IR ۱۹:۵۷ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۴
  2 0
  جالبه، اون زمان که حقوق کشوری و لشگری بالا میرفت و ماشالله هم خوب بالا بردن تورم زا نبود،سر کارگرای بازنشسته بدبخت تامین اجتماعی که میشه، حقوق بالا، تورم زا برای مملکت میشه
 • قزوینی IR ۱۹:۵۷ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۴
  3 4
  سلام ما بازنشستگان مخابرات صندوق کشوری سال، 97که طی اصل 44خصوصی شدیم ریالی از همسان سازی حقوق شامل نا نشد بجای شانزده تومان هشت تومان میگیریم در صورتیکه هم رده ما درصندوق بازنشستگی تامین اجتماعی شانزده تومان می‌ گیرند
 • مرتضی IR ۲۰:۱۷ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۴
  6 1
  نمایندگان مجلس ودولت فقط بفکر بازنشستگان تامین اجتماعی باشن
 • محمد IR ۲۰:۳۰ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۴
  3 0
  بازنشستگان پیش از موعود که اغلب بر اثر بیماری های مختلف بدون سنوات ارفاقی بازنشسته شدند در وضعیت اسفباری بسر می برند دولت م مجلس هم رسیدگی نمی کند
 • ناشناس IR ۲۰:۵۱ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۴
  2 1
  دست تون درد نکنه
 • حسن IR ۲۱:۳۶ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۴
  3 0
  بازنشستگان تامین اجتماعی هستیم خیلی بد و اصلا عدالتی در کار نیست درست نیست تو سختی باشیم و شما راحت زندگی کنید مسئولین با شما هستم
 • حسن IR ۲۱:۳۶ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۴
  4 0
  بازنشستگان تامین اجتماعی هستیم خیلی بد و اصلا عدالتی در کار نیست درست نیست تو سختی باشیم و شما راحت زندگی کنید مسئولین با شما هستم
 • حسین دستت همه درد نکنه که اینقدر بفکر باز نشسته ها IR ۲۲:۰۹ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۴
  3 0
  خدا خیر بده به همتون باز نشسته از نظر شما یعنی جسد متحرک
 • بنده خدا IR ۲۲:۱۲ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۴
  1 0
  اگر دولت سازمان تامین اجتماعی را زیر پوشش خودش در بیاره مثل دیگر صندوق ها
 • IR ۲۲:۳۰ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۴
  4 0
  لطفا حقوق بازنشستگان را زیاد کنید
 • محمد اسماعیل زاده IR ۲۲:۳۴ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۴
  1 0
  عجب
 • فرهنگی بازنشسته IR ۲۲:۴۲ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۴
  4 0
  عجب
 • ناشناس IR ۲۳:۰۶ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۴
  3 1
  حالاکه همگی شمایکدست شده ایدداریدبه بازنشستگان بی اعتنایی میکنید
 • IR ۲۳:۳۰ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۴
  4 0
  اخیرا رئیس جمهور محترم بیان داشتند در فروش نفت مشکل نداریم و پول آن را دریافت می کنیم. ایشان لطف نمایند، بخشی از آن پول را برای پرداخت بدهی به تامین اجتماعی تخصیص بدهند. خیلی ممنون می شویم از این صندوق پول نگیرید و بدهی خود را پرداخت نمایید. دیگه پول دارید. بگذارید صندوق تامین اجتماعی به بازنشستگان حقوق مناسب خود را پرداخت نماید.