سروش میلانی‌زاده با برگزاری پرفورمنس «زن، رویا، کابوس» شکلی نو از تلفیق عکس و تئاتر را به مخاطبان ارائه کرد.

سمیه علیپور: این عکاس که تجربه فعالیت در سینما و تئاتر دارد، این‌بار شکل تازه‌ای برای بیان تفکر خود انتخاب کرده و با قرار دادن سوژه متحرک روی صحنه و با اجرای نمایش‌گونه‌ قاب‌های عکاسی با همه ویژگی‌های یک عکس، عکس‌ها را به صورت متحرک پیش روی مخاطبان قرار داده است.

پرفورمنس آرت «زن، رویا، کابوس»

نگار جواهریان و باران کوثری

پرفورمنس آرت «زن، رویا، کابوس» جمعه 27 خرداد در گالری محسن برگزار شد. او برای این کار طراحی خاصی در فضای گالری محسن ایجاد کرد.

میلانی‌زاده در گفت‌و‌گو با خبرآنلاین در این زمینه اظهار داشت: «گالری محسن حیاطی 14 در 16 متر دارد که در این فضا سه استیج به طول 360 و ارتفاع 240 سانتی‌متر که یادآور کادر عکاسی است به عمق 350 سانتی‌متر طراحی کردیم. باکس‌ها به ترتیب روشن و خاموش می‌شوند. در بخش اول «زن» شاهد روزمرگی زنانه با تمام پیچیدگی‌ها و سادگی‌ها هستیم که فضایی رئالیستی دارد. در بخش دوم «رویا» با انتخاب رنگ‌های خاص و طراحی لباس و نوری متفاوت سعی شده احساسی رویاگونه با گریزهایی به واقعیت را برای بیننده تداعی کند و در بخش سوم، کابوس زنانه را جنسی از تنهایی که در جوامع امروزی زیاد می‌بینیم، قرار دادیم. تنهایی که حتی با حضور آدم‌های دیگر ما را رها نمی‌کند.»

میلانی‌زاده در مورد روند شکل‌گیری این پرفورمنس آرت گفت: «در مقام یک عکاس اولین گزینه‌ای که به آن فکر کردم، تصاویر و فضاسازی‌ها است و سپس روابط اجتماعی و انسانی که دل‌مشغولی چند سال اخیر من است به آن اضافه کردم و به نظرم فرق این اثر با یک اثر تئاتر در همین‌جاست.»

این عکاس در مورد نزدیکی اثر او به یک کار نمایش گفت: «اضافه شدن بخش نمایش این کار به خاطر دست‌یابی به هدف اصلی بود. به واسطه نمایش زاویه دیگری از عکس‌ها را نشان دادم. به این شکل از بحث دوبعدی فاصله گرفته شد و اثر تولید شده بعدی فراتر و بیشتر از یک عکس به خود می‌گیرد و این هدفی بود که دنبال می‌کردم.»

پرفورمنس آرت «زن، رویا، کابوس»

رامونا شاه

او در پایان اجرای این پرفورمنس عکس‌هایی از تصاویری که پیش روی مخاطبان قرار گرفته بود در اختیار آنان قرار داد؛ پرفورمنس آرتی که فقط یک‌بار اجرا شد و دلیل آن از نگاه میلانی‌زاده به این شرح است: «تازگی بخش‌هایی که در هر استیج در مقابل مخاطبان قرار می‌گرفت یکی از ویژگی‌‌های کار بود و بعد از یک اجرا دیگر این تازگی از بین می‌رفت، براین اساس به تکرار اجرا‌ها فکر نکردم.»

این عکاس درباره شکل آماده‌سازی این کار گفت: «اجرای این شکل از کار شاید در ایران تازگی داشته باشد، اما در کشورهای دیگر تجربه‌هایی مشابه وجود دارد و وقتی مخاطبان این نوع آثار تلفیقی را در ایران داریم، می‌توانیم به سمت کارهایی از این دست برویم. برای رسیدن به هدفم همکاری دوستانی که مرا همراهی کردند اهمیت زیادی داشت.»

پرفورمنس آرت «زن، رویا، کابوس»

رامونا شاه

نگار جواهریان،‌ باران کوثری و رامونا شاه بازیگران عکس‌های متحرک بودند و حمید پورآذری کارگردان تئاتر و رسول ادهمی فیلمساز و نویسنده افرادی‌اند که میلانی‌زاده از مشاوره و همراهی آنان در این کار استفاده کرده است. ندا نصر طراحی لباس‌ها را برعهده داشت، ندا شادمان طراح گریم و فرزاد گلپایگانی موسیقی این کار را ساخته است.

این اثر در یک اجرا میزبان بیش از 500 نفر بود.

58243

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 159284

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 5 =