خودنمایی زمستان در آذربایجان‌شرقی/ راه 170 روستا مسدود است/ مدارس تعطیل شد

با ورود جبهه هوای سرد از شمالغرب کشور، بارش برف و کولاک شدید اغلب نقاط آذربایجان شرقی را فرا گرفته که ضمن کاهش شدید دمای هوا و تعطیلی مدارس، منجر به مسدود شدن راه ارتباطی ۱۷۰ روستای استان شده است.

به گزارش خبرآنلاین، محمد امیدفر رئیس گروه پیش‌بینی اداره‌ کل هواشناسی آذربایجان‌شرقی از کاهش ۱۰ تا ۱۵ درجه دمای هوای استان خبر داد و افزود: جو ناپایدار و بارش برف و کولاک از امروز تشدید شده و موجب اختلال، یخبندان، کاهش دید و لغزندگی جاده‌ها به‌ویژه در مراغه، هشترود، چاراویماق و میانه می‌شود.

امیدفر خاطرنشان کرد: این سامانه روز دوشنبه از استان خارج شده و تا روز چهارشنبه جوّی نسبتا پایدار همراه با سردی هوا در استان حاکم خواهد بود.

وی یادآور شد: از روز چهارشنبه سامانه‌ی بارشی دوم وارد استان شده و موجب بارش برف و باران خواهد شد که تا اوایل هفته آینده نیز ادامه خواهد داشت اما شدت آن نسبت به سامانه‌ی قبلی کمتر است.

رئیس گروه پیش‌بینی اداره‌ کل هواشناسی آذربایجان‌شرقی همچنین بیان کرد: از لحاظ دمایی نیز کاهش ۱۰ تا ۱۵ درجه‌ای دما تا اواخر هفته پیش‌بینی می‌شود.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای آذربایجان‌شرقی هم گفت: به دنبال بارش برف شب گذشته و ادامه آن، راه ارتباطی ۱۷۰ روستای استان بسته شده است.

اورجعلی علیزاده افزود: این روستاها در مناطق کوهستانی و برفگیر تعدادی از شهرستان های استان از جمله چاراویماق، هشترود، مراغه، ورزقان، سراب، کلیبر و اهر واقع هستند.

وی با اشاره به اینکه گروه های راهداری با استقرار در راه های اصلی استان در حال خدمت رسانی به مسافران و رانندگان هستند، اظهار داشت: هم اکنون راه های ارتباطی اصلی و فرعی و آزادراه تبریز - زنجان باز بوده و تردد در آن ها با زنجیر چرخ امکان پذیر است.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای آذربایجان‌شرقی گفت: بر اساس گزارش اداره کل هواشناسی استان بارش برف تا پایان فردا (دوشنبه) ادامه خواهد داشت بنابراین رانندگان برای تردد خودرو خود را به زنجیر چرخ و تجهیزات زمستانی مجهز کنند.

علیزاده، ادامه داد: نیروهای راهداری استان از روز پنجشنبه با آغاز بارش برف بیش از ۷۰ هزار کیلومترباند از راه های مختلف استان را برف ربی، نمک و شن پاشی کرده اند.

اداره کل آموزش و پرورش استان آذربایجان شرقی هم با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد: به علت بارش برف و کولاک و برودت شدید هوا روز یکشنبه مدارس برخی مناطق استان تعطیل است.

بر اساس این اطلاعیه تعطیلی مدارس استان به شرح زیر است.

نظرکهریزی

تمام مدارس شهری و روستایی در تمامی دوره های تحصیلی، نوبت صبح و بعد از ظهر تعطیل خواهند بود.

چاراویماق

همه مدارس روستایی در تمامی دوره های تحصیلی و در شهر مدارس استثنائی پیش دبستانی و ابتدایی در نوبت صبح تعطیل خواهند بود.

 مرند

کلیه مدارس در تمامی دوره های تحصیلی تعطیل و در شهر مرند مدارس استثنائی پیش دبستانی و ابتدایی نوبت صبح تعطیل و مدارس دوره اول و دوم متوسطه دایر خواهد بود.

 ورزقان

همه مدارس روستایی در تمامی دوره های تحصیلی تعطیل و در شهر ورزقان مدارس استثنائی، پیش دبستانی و ابتدایی تعطیل و دوره اول و دوم متوسطه نوبت صبح با یک ساعت تاخیر شروع به فعالیت خواهند کرد.

بر این اساس، آموزشها تعطیل نیست و از طریق فضای مجازی پیگیری خواهد شد.

همچنین تعطیلی شامل امتحانات نهایی و هماهنگ استانی نبوده و این آزمونها در موعد مقرر برگزار خواهد شد.

46

کد خبر 1593080

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =