نقد سخنان محسن هاشمی / چرا عده‌ای نظام را متهم به ترور و حذف فیزیکی آیت‌الله هاشمی کردند؟

فارس نوشت: بر اساس پروتکل‌های موجود در زمینه گزارش موارد فوتی، بیمارستان می‌توانسته رأسا اقدام به صدور گواهی فوت و جواز دفن کند.

غروب ۱۹ دی ۱۳۹۵، انتشار خبری جامعه ایران را شوکه می‌کند. رسانه‌ها در سرتیتر اخبار خود خبر از درگذشت مردی می‌دهند که بی شک یکی از متنفذترین چهره‌های تاریخ جمهوری اسلامی ایران است.

آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس جمهور ۲ دوره جمهوری اسلامی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، رئیس مجلس و عضو شورای عالی انقلاب و رئیس همه دوره‌های مجلس خبرگان رهبری در سن ۸۲ سالگی بر اثر سکته قلبی در استخر کوشک مجموعه سعدآباد دعوت حق را لبیک می‌گوید. 

۵ سال از زمان فوت آیت‌الله هاشمی می‌گذرد و هنوز، برخی با شیطنت‌هایی تلاش می‌کند درگذشت هاشمی را سیاسی و در طبیعی بودن آن تشکیک کنند. حتی برخی دیگر، پا را فراتر از این گذاشته و نظام را متهم به ترور و حذف فیزیکی آیت الله کردند.

برخی شبهه افکنان درباره اینکه چرا محافظان آیت الله در استخر کنار او نبودند به طرح شایعاتی دست می‌زنند. شایعاتی که محسن هاشمی رفسنجانی درباره آن اینطور پاسخ می‌دهد: " پدرم هفته‌ای دو بار استخر می رفتند. استخر تنها جایی بود که محافظان اجازه ورود به آن را نداشتند و پشت در منتظر می ماندند." این به آن معنا بود که حضور نداشتن محافظان در داخل استخر موضوعی تازه نبوده و مسبوق به سابقه است.

درخواستی از سوی خانواده برای کالبدشکافی داده نشد

اما شایعه پردازان، روز بعد از فوت هاشمی خط شایعات دیگری را هم دنبال می‌کردند. صدور جواز دفن هاشمی یکی از این موضوعات است. در حالی دختر مرحوم هاشمی در ادعایی می گوید در حوله‌ای که پدرم را با آن به بیمارستان منتقل کردند مواد رادیو اکتیو وجود داشت، خبرگزاری ایسنا، ۲۶ دی ۹۵ در گزارشی حقوقی می‌نویسد: بستگان بدون اعلام شکایت، خواهان صدور جواز دفن بوده‌اند. با این حال، مقامات دادستانی تهران از جمله بازپرسی که شامگاه ۱۹ دی به عنوان بازپرس ویژه قتل تهران در وقت کشیک بوده است می‌تواند در این زمینه توضیحات دقیق‌تری ارائه کند که آیا اساسا تماسی با ایشان از بیمارستان برقرار شده یا نیازی به تماس نبوده و بر اساس پروتکل‌های موجود در زمینه گزارش موارد فوتی، بیمارستان می‌توانسته رأسا اقدام به صدور گواهی فوت و جواز دفن کند.

در این باره محسن هاشمی رفسنجانی، یک سال بعد از فوت پدرش می گوید: علت فوت ایشان ایست قلبی اعلام شد اما این‌که ایست قلبی به‌طور مشخص چه علتی داشته است موضوعی بود که نیاز به کالبدشکافی داشت و به دلیل شرایط خاص آن زمان کالبدشکافی انجام نشد. 

امروز بعد از گذشت ۵ سال از آن روز، برخی اعضای خانواده هاشمی با اهدافی نامشخص، بر خلاف آنچه قبلا به آن اذعان کرده بودند تلاش می‌کنند تا در فضای سیاسی کشور موج دوباره از شایعه را درباره کیفیت مرگ پدر خود مطرح کنند.

سخنان محمد هاشمی درباره درگذشت هاشمی رفسنجانی در استخر

بیشتر بخوانید:

شایعه برخی برخوردهای نظام با بازماندگان هاشمی رفسنجانی را شاید بتوان آخرین نمونه از این شایعات دانست. شایعه ای که محسن هاشمی آن را رد و درباره‌اش به فارس می‌گوید: بعد از فوت پدرم، چند مرتبه به صورت خانوادگی و خصوصی خدمت رهبر انقلاب رسیده‌ و غیر از محبت و لطف ایشان مباحثی هم طرح شد که شاید طرح آن‌ها در فضای عمومی، امانت‌داری و به مصلحت نباشد.

23231

کد خبر 1593162

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 14
 • نظرات در صف انتشار: 2
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۳:۲۲ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۶
  چیزی که عیان است چه حاجت به بیان است ،، حتی یادبودم واسه ایشون گرفته نشد در مقایسه با سردار سلیمانی ،، در هر صورت این سردار سازندگی بودند که ایران را اباد کردند وگر نه همین جاده ها و سدها و دانشگاهها رو نداشتیم
 • IR ۱۳:۳۶ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۶
  98 22
  چون شواهد میگه.
 • IR ۱۳:۳۷ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۶
  به خاطر عدم شفافیت مسئولین. چرا موضوع فیلم دوربین های استخر در اختیار افکار عمومی و فیلم ها در اختیار خانواده قرار نگرفت؟
  • IR ۱۵:۰۶ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۶
   54 7
   حالا فارغ از تناقضات و عدم ارائه هر گونه شواهدی، با شعارهایی که طرفداران یک طیف خاص به راحتی و آزادانه از تریبون های رسمی و غیررسمی می دهند دیگه واقعا چه برداشت دیگری می توان داشت؟
 • اصغر IR ۱۳:۴۷ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۶
  شماها اینقدر نمک نشناس هستید که یک سالگرد ساده برایش نمیگیرید کارهای زیادی کرد ولی افسوس که در ایران بود
 • IR ۱۳:۵۰ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۶
  78 39
  آیت هاشمی برای این انقلاب زحمت های زیادی کشید جا داشت برای حفظ وکرامت این مرد بزرگ و یاور بنیان گذار انقلاب برا ی سالگرد شون مراسمی در حد ومنزلتش گرفته میشد
 • جانباز IR ۱۳:۵۵ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۶
  چرا ابعاد قتل ایشان را برای مروم روشن نمیکنند دیگر از دست هاشمی کاری بر نمیاید
 • IR ۱۴:۰۲ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۶
  81 24
  ایشان یکی از پایه های محکم واصلی نظام بود حتی درحالیکه ظاهرا بیرون از دایره شده بود از پنج سال گذشته به اینطرف روز به روز اوضاع بد تر شده.
 • IR ۱۴:۱۷ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۶
  91 37
  ایشون ملقب به امیر کبیر بود و نحوه وفات و روز وفات مشابه امیر کبیر اصلی . اینها که اتفاقی نمیتونه باشه
 • محمدی IR ۱۴:۲۷ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۶
  90 21
  الآن چرا تصویری که از ایشون گذاشتید تار هست؟ یعنی ممنوع التصویری بعد از فوت هم ادامه داره؟اصلا الیل ممنوع التصویری رو بگین چی بوده؟؟
 • سیدمحمد IR ۱۴:۳۰ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۶
  69 15
  سوالاتی مطرح هست که مهمترین سوال اینکه چرااصراربه تعویض محافظین بوده ودیگراینکه دفترمجمع رابعضی ناشناس آتش زدندوپیگیری درستی درشناسائی نشده وظاهرا همان سال ۹۵فاطمه هاشمی گفته درخیابان موتورسواری پدرم راتهدید کرد وغیراین موارد بالاخره شبهه وجودداره وباید دفع شبهه بشه ..
 • حسین عزتی IR ۱۵:۱۴ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۶
  79 9
  راست می گویید فیلم استخر را پخش کنید
 • IR ۱۵:۲۵ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۶
  59 17
  بلخره فوت ایشان اتفاقی نبود حساب شده بود الاه اعلم
 • IR ۱۵:۴۲ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۶
  35 97
  سردار سازندگی ؟؟؟؟ فقط یک شعار بود فقری که با اقدامات ایشان بر جامعه حاکم شد را فراموش نکنیدایشان سردار تبعیض و آقازادگی بود از پسرانش بپر سید اما مقایسه با سردار سلیمانی مسخره است